0 ürün
Hemen Al
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Maliyetlerinizi düşürmek için çalışıyoruz...

Kartuşlar

237 Sonuç
Tonerler ve Drumlar

Kartuşlar

Kartuş Nedir?


İçinde sıvı mürekkebin olduğu yazıcıya elektrik aksamıyla bağlı mürekkep haznesidir. Kartuş içindeki Nozzle denilen çok küçük kanallardan yüksek ısı ile buharlaştırılan mürekkep buradan kağıt üzerine damlatılır ve bu damlaların birleşmesi sonucu metin ya da görsel oluşmuş olur.

Temel Parçaları


Mürekkep Haznesi:

Hazne içindeki kağıda püskürtülecek sıvı mürekkebin olduğu alan.

Ateşleme Odası:

Nozzle adındaki kanalların içinden kağıda püskürtülecek mürekkebin buharlaştırılmasını sağlayan alan.

Devre Kartı:

Yazıcı ve kartuşun arasında işlemleri düzenleyen, köprü vazifesi gören parça.

Kartuş Nasıl Çalışır?


Bu 3 parçanın birleşimi ile mikroskobik düzeyde olağanüstü bir şey gerçekleşiyor. Resim ve yazılar saç teli ucuna sığabilecek kadar küçük damlaların tek tek birleşmesi ile kağıt üzerinde oluşuyorlar. Bu 5 mm2’ye yüzlerce damlacık demek.

Kanal (Nozzle) içindeki mürekkep çok yüksek ısı verilerek buharlaştırılıyor bu ısınma her damlacık için sadece 2 mikro saniye içinde gerçekleşiyor. Saniyede yüzlerce kanaldan ortalama 40.000 damla kağıt üstüne püskürtülebiliyor.

Sadece hızlı olmak tabi ki yeterli değil. Hız kadar zamanlama da çok önemli. Yazım esnasında kartuş kafası sürekli biçimde sağa ve sola doğru hareket eder, bu hareket esnasında binlerce damla mutlak suretle doğru zamanda doğru yere damlamalı. İşte bu mühendislik harikası, binlerce damlayı binlerce kez yüksek ısıda ısıtarak kağıda 1 mm mesafeden olması gerektiği yere bırakabiliyor. Bu mükemmel uyum sonrasında yazıcımıza gönderdiğimiz dokümanı tam da istediğimiz gibi kağıt üstünde alabiliyoruz. Bitmeyen kartuş döngüsü bir sonraki dokümanınız için kısa sürede hazır durumdadır.

Kalite Testi


Kartuş üretimi çok hassas bir işlemdir. En ufak bir toz parçası bile püskürtmeyi engelleyebilir, tıkanma yapabilir. Ortada böyle bir risk olduğu için bu hassas parçalar toz ve kirin olmadığı, çalışanların özel medikal ürünler giydiği, üretim alanına girmeden önce dezenfekte edildikleri, ultra hijyenik ortamlarda üretiliyorlar.

HP, Canon, Lexmark gibi büyük üretici firmalar kartuşları distribütörlerine göndermeden önce kendi testlerini uygularlar. Mesela mürekkebin kalitesini anlamak için özel solüsyon içine bırakılan bir damla mürekkep sallanarak dağılıp dağılmadığına bakılır hala bozulmamışsa testi geçmiştir. Bir diğer test ise yüksek suni gün ışığına maruz bırakılan basılı kağıtlardır, basılan renkli ve siyah görüntüyü kısa süre içinde 70 yıl kadar yaşlandırabilen bu makinelerden sonra baskının hala belli bir kalitede olması beklenir. Dünya üzerindeki en zorlayıcı iklim koşullarına ayarlı nemli ve sıcak oda içinde yazıcıların ve mürekkebin performansı ölçülür ya da kartuş belli bir yükseklikten yere atılır böylelikle mürekkep haznesi ya da devre kartında olası bir hasarın tespiti yapılmış olur.

Geri Dönüşüm


Kartuşlarda, tonerlerde çöpe direk atılmaması tavsiye edilen ürünlerdir. Geri dönüşümün en büyük faydası enerji tasarrufu sağlaması ve çevre kirliliğini azaltmasıdır. Gerek plastik gövdeleri gerekse yazım için içerdikleri kimyevi maddeleri çevremizi kirletebiliyor. Burada sorumluluk Üretici, Devlet ve kullanıcıya düşüyor. Hp, Canon, Epson gibi markalar bu durumun farkında oldukları için atıklarınız hakkında sizi yönlendirebiliyorlar. Bunun haricinde bağımsız kuruluşlar ya da Kamu sitelerinde de bu ihtiyacınızı giderebilir sonraki nesiller için daha çok kaynak ve daha temiz bir çevre bırakmış olursunuz. Burada dikkat edilmesi gereken husus geri dönüşüme vereceğiniz sarf malzemenin nasıl bir kuruluş olduğu. Özellikle bağımsız kuruluşların istismar edebileceği durumlarla karşılaşabilirsiniz, sizin atık olarak verdiğiniz ürünler art niyetli kişiler tarafından tekrar doldurulup kolay kartuş satışına neden olabilir.

Sahte ve Dolum Kartuşlar


Sahte ve Dolum kartuşlar arasındaki tek fark Kartuş dolumu yaptırdıysanız bu sizin bilginiz dahilinde gerçekleşiyor, sahte kartuşta da dolum kartuş almış oluyorsunuz ama bunun farkı aldığınız ürünü orijinal zannetmeniz oluyor. Durum ne olursa olsun orijinal yerine tercih edeceğiniz dolum kartuşları satın almak aslında sandığınız kadar karlı olmayabilir. Üretici firmaların yıllar boyu yaptıkları Ar-Ge çalışmaları ve edindikleri tecrübeler ürettikleri malzemelerin mükemmele yakın olmasını sağlıyor. İnsan eli değmeden özenle üretilen elektronik aksamları, zor şartlar altında bile kalıcılığını ve dağılmayan mürekkepleri orijinalleri tercih etmek için yeterli olacaktır. Dolum esnasında hassas devre kartları hasar görebilir ya da mürekkebin püskürtüldüğü küçük kanallara yapışacak bir toz parçası bile verimi düşürecektir ki zaten dolum yaptırdığınız mürekkebin sayfa kapasitesi ve yazım kalitesi kesinlikle orijinalin yerini alamayacağı için zaten verimlilik düşük olacaktır. Tüm bunların yanında dolum ya da sahte kartuş yüzünden yazıcınız bozulabilir ve ödediğiniz kartuş fiyatı haricinde ekstra maliyet altına girmiş olursunuz. Kalitesiz mürekkepler hem püskürtme esnasında damlacıkların daha düzensiz damlamasına neden olabilirken aynı zamanda orijinal mürekkep gibi kalıcı değildir ve kağıda daha çok yayıldıkları için baskı kalitesinin düşmesine neden olacaklardır.

Sahte Kartuş Nasıl Anlaşılır?


Sürümü çok yüksek olan kartuş, toner gibi sarf ürünler bu sektörü çok cazip kılıyor. Sahte kartuşlar maalesef piyasada siz farkında olmasanız da perakendeciler dahil birçok yerde satılıyor. Kısa zamanda bozulan ya da kötü baskı veren bu taklit ürünlerden korunmak için belli başlı noktalara dikkat etmek gerekiyor, bunları kısaca şöyle sıralayabiliriz;

• Öncelikle muhakkak güvenilir satıcıları tercih edin daha önceden duymadığınız mağaza ya da web sitelerinden alışveriş yapmayın. Avansas.com tedarik ettiği orijinal Kartuş, Toner ve Şerit gibi tüm ürünleri resmi dağıtıcılarından tedarik eder ve güvenle hizmetinize sunar.
• Aldığınız ürün paketini, içindeki ambalajı ve ürünün kendini iyice kontrol edin. Markalar renk değiştiren hologram ile sahte ürün arasında fark oluştururlar.
• Her marka sahteciliğe karşı korunmak ve tüketicileri bilinçlendirmek istediği için web sitelerinde kendi ürünleri hakkında sahtecilikten korunmak için bilgiler paylaşırlar, bunları muhakkak kontrol edin.
• PC ya da akıllı telefonlarınızla ürün kimlik uygulamalarından faydalanıp ürününüzü kontrol edebilirsiniz.

Yukarı