Asma Kilit ve Kapı Kilidi

Toplam 4 sonuç

Aradığınız ürünü bulamadınız mı?

Formu doldurarak aradığınız ürünü bize iletin, sizin için ürünü bulalım.

Teşekkürler, ürün talebiniz alınmıştır.

Asma Kilit Nedir?

Asma kilit; bir bağlantı, halka, zımba ve dönen veya kayan bir prangadan oluşur. İş yerleri ve evlerin daha güvenli olmasını sağlayan bir kapı kilididir. Bu kapı kilidinin birden fazla türü bulunur. Farklı özelliklerdeki asma kilit çeşitleri ile güvenlik, akıllara takılan bir konu olmaktan çıkar. 

Asma kilidin ismi, kilitlenen öğelerin etrafından dolaşan menteşeli U şeklinde bir kancaya sahip olmasından gelir. Bu kapı kilidi, halkalara, zincirlere veya delikli olan yüzeylerde asılmak sureti ile kullanılır. 

Çelik, bronz, demir veya pirinçten üretilebilir. Dünya üzerinde üretilmiş olan ilk sağlam kilit türü olarak bilinir. İhtiyaca bağlı olarak yassı, uzun mandal, şifreli ve dikey şekilde üretilen farklı asma kilit modelleri kullanılabilir. Kullanılacak alana göre de 20’lik, 30’luk, 40’lık, 50’lik, 60’lık modelleri bulunur. 

Asma kilit terimi, on beşinci yüzyılın sonlarında ortaya çıkmıştır. Bu yıllarda hırsızların yolcuları soymak için kendilerine özgü bir yolu vardı. Sürücüler yol kenarındaki bir handa dururken, vagonlarda bulunan yük atlarına bağlanmış tahta sandıklardan veya paketlerden ürün çalarlardı. Bunu engellemek için kilit sistemleri oluşturulmak istendiğinde ise bagajlara menteşeli kelepçeler takıldı. 

Zaman içerisinde gelişen bu kelepçeler ise asma kilitlere evrildi. Asma kilitler, La Tène döneminin ortalarından beri Avrupa'da kullanılmaktadır. Birkaç yıl sonrasında ise Roma dünyasına, Przeworsk ve Chernyakhov kültürlerine yayılmıştır. 

Roma asma kilitlerinin, kasaya tutturulmuş uzun bir bükülmüş çubuğu ve kasaya yerleştirilebilecek daha kısa bir parçası vardır. Przeworsk ve Chernyakhov asma kilitlerinin ise kasaya takılı bir manşonu ve kasaya ile manşona arasına yerleştirilebilen uzun bir bükülmüş çubuğu vardır. 

Asma kilitler bronz, çelik, pirinç, demir veya gümüş malzemelerinden yapılabilir. Erken dönemde, Çin’de kullanılan asma kilitlerde bronz maddenin kullanımı daha yaygındır. Yaylı çatal mekanizmalı en eski asma kilitler ise MS 850 tarihli Jorvik Viking yerleşim yerindeki York bölgesinde bulunmuştur.

İngiltere'de tasarlanan asma kilitler, ferforje sacdan oluşturulmuş ve basit kaldıraç ve mekanizmalara sahiptirler. Bu kilitler, zorla ve gizlice girişe karşı çok az koruma sağlardı. Daha çağdaş bir ürün olan ve Avrupa'nın Slav bölgelerinden gelen "vidalı anahtar" asma kilitler, anahtar deliğine vidalanmış bir sarmal anahtarla açılırdı. Anahtar bulunan güçlü bir yayın, karşı kilit sürgüsü bulunurdu. 

Uzun bir tarihe sahip olan asma kilitler, günümüzdeki modelini 1910'da Avrupa’da almıştır ve o dönemden beri aynı mekanizmaya sahip ürünler üretilir. Bu bağlamda bakıldığında ‘Asma kilit nasıl açılır?’ sorusuna 1910’lardan bu yana aynı cevap verilmektedir. Kapı kilidi olarak kullanılan bu ürünler, o dönemlerden beri insanların en önemli yardımcıları olmuşlardır. 

Asma Kilit Ne İşe Yarar?

Bisikletinizi, bisiklet rafına zincirlemek için kullandığınız menteşeli U şeklinde kancalı ürün, küçük asma kilit örneğidir. Asma kilit, U şeklindeki kancası ile herhangi bir ürünü sabitleyebilir. 

Ayrıca bahçeli evlerin bahçeye açılan kapılarında, alçakta bulunan evlerin demir kapılarında, evcil hayvan kulübelerinde ya da motosikleti bir sokak lambasına zincirleme esnasında bu kilitlerden faydalanılabilir. Ayrıca ofis dolabı ve takım çantası kilitlemek için de kullanılabilir.

Kısacası, kapı kilidinden tutun da ofis kilidine kadar uzanan geniş yelpazedeki bu ürünler, güvenlik sağlamak amacıyla kullanılır.

Asma Kilit Modelleri Nelerdir?

Hayatımızı kolaylaştıran bu ürünler, gövde, kelepçe ve kilitleme mekanizmasından oluşur. Tipik kelepçe, asma kilit tarafından sabitlenenleri kapsayan "U" şekilli metal halkadır. Genellikle, çoğu ürünün prangası ya sallanır ya da kilidi açık konumdayken asma kilit gövdesinden dışarı kayar. Daha az yaygın tasarımlar arasında düz, dairesel veya esnek bir kelepçe bulunur. 

Ürünlerin iki temel kilitleme mekanizması türü vardır. Bunlar entegre ve modüler mekanizmalardır. Entegre kilitleme mekanizmaları, asma kilidin kelepçesini tamburlarla doğrudan birleştirir. Entegre kilitleme mekanizmalarına örnek olarak dönen diskler verilebilir.

Entegre kilitleme mekanizmalı asma kilitler, asma kilidin sökülmesine izin vermezler ve bu tasarımla karakterize edilir. Genellikle, kilitlemek için bir anahtarın kullanılmasını gerektirirler ve modüler mekanizmalara sahip asma kilitlerden daha eskidirler.

İş yeri ve evinizin tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceğiniz Avansas’ta farklı kapı kilidi ve asma yapılı kilit çeşitleri bulunmaktadır. Paslanmaz asma kilitler ile iş yerlerinizi her koşulda korumayı başarabilirsiniz. Şifreli asma kilit ve şifreli kapı kilidi çeşitleri ile daha özel koruma tedbirleri alabilirsiniz. 

Şifreli Asma Kilit

Daha modern modüler kilitleme mekanizmaları modellerinde, kelepçeyi kilitlemek için tamburlar doğrudan kullanılmaz. Bunun yerine, kilit silindirinin içinde bulunan ve anahtarla dönen mekanizmanın, kesilen çentiklerden geri çekilmesine izin veren bir tıpaya sahiptirler. 

Modüler kilitleme mekanizması silindirlerinde, sıklıkla pim, plaka ve disk tamburları kullanılır . Modüler mekanizmalı kapı kilitler genellikle otomatiktir veya kendiliğinden kilitlenir. 

Genellikle düşük güvenlikli; bisiklet, kapı ve pencere kilitlerinde ve evrak çantalarında görülen en basit şifreli kilit türlerinin içlerinde çentikler bulunan birkaç döner disk kullanır. Kilit, üzerinde dönen disklere kancalanan ve birkaç diş bulunan bir pimle sabitlenir. Disklerdeki çentikler, pim üzerindeki dişlerle aynı hizaya geldiğinde kilit açılabilir.

Şifreli Kapı Kilidi ve Asma Kilit Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ev ve iş yerlerinde güvenliği sağlamak oldukça zordur. Birçok özel eşyanın ve evrakın bulunduğu bu yerlerde, en üst  düzeyde güvenlik önlemlerinin alınması gerekir. Şifreli kapı kilidi ve asma yapıdaki kilitler ile daha korunaklı alanlarda yaşamak bir zorluk olmaktan çıkar.

Günümüzde birçok marka kapı kilidi üretimi yapmaktadır. Her ürünün aynı derecede kaliteli ve dayanıklı olduğu iddia edilemez. Bu nedenle, kapı kilidi ve asmalı kilit almaya karar veren kişilerin bazı noktalara dikkat etmesi gerekir. Kapı kilidi ve asma yapıdaki kilitleri satın alırken dikkat etmeniz gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • İlk ayrıntı kilidin daha önce kullanılmamış olmasıdır. 
  • İkinci el kilitlerde daha önce şifre kırılmış ya da daha önce kilidin içindeki diş zarar görmüş olabilir. 
  • Şifreli yüzeyin düz olması, numaraların kolay çevrilmesi gerekmektedir. 
  • Kilidin tutukluluk yapmaması da önemlidir.
  • Ürünün güvenilir markalar tarafından üretilmiş olması gerekir.
  • Kapı kilidini ve asma yapıdaki kilidi alırken güvenilir platformlar üzerinden alışveriş yapmanız şarttır.

En İyi Kapı Kilidi ve Asma Kilit Markaları Hangileridir?

En iyi asma kilit markalarının ürünleri, Avansas güvencesi ile web sitesi üzerinde satışta sunulmaktadır. Kale ve Yale markaları, bu alanda en fazla güvenilen markaların başında gelir. 

Ülkemizde hemen her kapı kilidinde adını görmeye alışkın olduğumuz Kale, yüksek güvenlik içeren anahtarlı kilit modeli sayesinde her mekanın ve her aracın korumasını sağlar. Markaya ait Kale kapı kilidi, yıllardır evlerin daha korunaklı bir hale gelmesine katkı sağlar. 

Yale kapı kilidi ise, yine ülkemizde en sık kullanılan markaların başında gelir. Kaliteli ve dayanıklı ürünler üreten markanın ürünleri, Avansas üzerinden uygun fiyatlarla satın alınabilir. 

Avansas’ta Satılan Asma Kilit Modelleri Kaliteli ve Sağlam mıdır?

Kale ve Yale markalarının üretimi olan bu kalite kilitler, kaliteli çelik malzemeden üretilmiştir. Bu da uzun ömürlü kullanımı beraberinde getirir. Kırılmaz iç ve dış aksamları sayesinde üstün sağlamlığa sahip olan bu kilitler ile küçük bir dolaptan büyük bir motosiklete kadar her ürün güvence altındadır. 

Kale şifreli asma kilit uzun yıllardır birçok iş yeri sahibinin güvenilir çözüm ortağı olmayı başarmıştır. Marka çatısı altında yalnızca kaliteli ve dayanıklı ürünlere yer veren Avansas, kullanıcı memnuniyetini daima yüksek tutmayı başarmıştır. 

Asma Kilit Fiyatları Ne Kadardır?

Avansas’ın sunduğu asma kilit fiyatları, her kesimden insanın karşılayabileceği tutarlardır. Kırılmaz iç ve dış malzemesi ile oldukça sağlam olan bu kilitlerin fiyatları her ailenin maddiyatına uygun olacak şekilde belirlenmiştir.