Fedakar Eğitimcilere Adanmış Bir Gün: 24 Kasım Öğretmenler Günü

Öğretmenler Günü; ülkemizde 1981’den bu yana her yıl, Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri’nin “Başöğretmeni” unvanını aldığı gün olan 24 Kasım’da kutlanıyor. Bu anlamlı günde öğrenciler öğretmenlerine şiirler, mektuplar yazıyor; hediyeler veriyor.

Çağdaş, Üretken ve Çalışkan Bir Toplumun Mimarı: Öğretmenler

Eğitim, gelecek nesillerin topluma ve insanlığa faydalı bireyler olarak yetişmesinde büyük rol oynuyor. Yüzyıllar öncesinden bu yana tarihe adını yazdırmış tüm uygarlıklarda eğitim ve öğretime önem verildiği biliniyor. Bilim, teknoloji, kültür ve sanat alanında ülkesinin ve tüm insanlığın yararını gözeterek çalışan, hoşgörülü, saygılı, adil, özgür ve üretken nesillerin temeli etkili bir eğitimle oluşturuluyor. Bu nedenle eğitimcilik, kutsal bir sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Tüm toplumlarda öğretmenlik, saygın bir meslek olarak kabul görüyor.

Ülkemizde ve Dünyada Öğretmenler Günü

Pek çok ülkede; 1966 yılında Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) Paris’te düzenlediği Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı sonrasında kabul edilen Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi’nin yıl dönümü olan 5 Ekim günü, öğretmenler günü olarak kutlanıyor. Arap ülkelerinde, Avustralya ve Azerbaycan’da; UNESCO’nun 1994 yılındaki önerisinin ardından 5 Ekim, Dünya Öğretmenler Günü olarak kabul ediliyor. Pek çok ülke; kuruluşlarının, eğitim reformlarının ya da ülke çapında ün kazanmış tarihi kişiliklerin doğum veya ölümlerinin yıl dönümlerini Öğretmenler Günü olarak kutluyor.

Tüm bu uygulamalardan bağımsız olarak ülkemizde, 1928 yılında Millet Mektepleri’nin açılıp eğitim seferberliğinin başlatıldığı ve Atatürk’ün “Başöğretmen” unvanını aldığı güne ithafen, her yıl 24 Kasım günü Öğretmenler Günü olarak kutlanıyor. Atatürk’ün 100. doğum günü anısına 1981 yılında başlatılan bu kutlamaya dair Resmi Gazete’de 26 Kasım 1992 tarihinde yer almış bir yönetmelik de bulunuyor.

Öğretmenlere Alınabilecek Anlamlı Hediyeler

Kariyer ve iş yaşantısına yön veren eğitim hayatında büyük bir yer tutan öğretmenlerin Öğretmenler Gününü tebrik etmek için pek çok alternatif yol bulunuyor. Öğrenciler kitap, çiçek, kol düğmesi, süs eşyaları ve saat gibi hediyelerle öğretmenlerini sevindiriyor. Özellikle okul öncesi ve ilköğretim öğrencisi çocuklar öğretmenleri için şiirler ve kompozisyonlar yazmayı ve el emeği ürünler hediye etmeyi tercih ediyor. Renkli grafon kağıtlarından yapılmış bir çiçek buketi, el boyaması bir kahve fincanı ya da öğrencileriyle birlikte çekilen, çerçevelenmiş bir fotoğraf bile öğretmenleri sevindiriyor.

Öğretmeninize Avansas.com’dan Neler Alabilirsiniz?

Öğretmeninize Avansas.com‘da kolaylıkla bulabileceğiniz ürünleri de hediye edebilirsiniz. Örneğin; şık bir ajanda satın alarak yeni yılda işlerini kolayca planlamasını sağlayabilir ya da bir dolma kalem alarak öğretmeninize hoş ve kullanışlı bir armağan verebilirsiniz. Tercihinizi pratik ve kullanışlı kahve makinesi çeşitlerinden yana kullanırsanız öğretmeninize unutulmayacak bir sürpriz yapabilirsiniz.

lamy-safari-16m-dolma-kalem-59720 arcelik-k3300-telve-turk-kahvesi-makinesi-66815 gipta-bio-2017-haftalik-ajanda-70496

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir