İnternette alışveriş yaparken aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla kahve seçeneği olduğunu görmüşsünüzdür. Bu kadar seçenek varken, aradaki farkı anlamanın oldukça güç olduğu biliyoruz. Bu yüzden farkı anlayabilmeniz ve damak tadınıza en uygun olan kahveyi seçebilmeniz için en popüler kahve çeşitlerini ve tariflerini sizin için araştırdık. Böylece A’dan Z’ye tüm kahve çeşitlerini tanıyabilir ve güncel kahve trendlerini takip edebilirsiniz.

Kahve Çekirdeği Çeşitleri

Kahve Çekirdeği Çeşitleri

Pek çok farklı kahve türü vardır. Fakat üretilen ve kullanılan çekirdeklerin çoğu iki ana türe ayrılır: Arabica ve robusta.

Arabica

Arabica, tadı nedeniyle en popüler kahve çekirdeğidir. Bu çekirdek tipik olarak sade kahve için kullanılır, daha tatlı ve karmaşık bir tada sahiptir. Ayrıca Robusta’dan daha kaliteli olarak kabul edilir ve daha az kafein içerir.

Robusta

Robusta daha ucuz ama daha güçlü bir çekirdektir. Daha fazla kafein istiyorsanız, bu kahve çekirdeği tam size göre olabilir. Robusta çekirdeği daha acı bir tada sahiptir, ancak içmeyi daha keyifli hale getirmek için kahvenize süt, krema, şeker ve diğer aromalarla harmanlanmış hazır kahve ve espresso karışımları da katabilirsiniz.
İlginizi çekebileceğini düşündük

Kahve Demleme Yöntemleri

Kahve Demleme Yöntemleri

Her kahve aynı şekilde demlenmez. Farklı demleme stilleri, kahvenin aromasında ve gücünde değişikliklere neden olabilir. Bu yüzden kahvenizi demlemeden önce kendinize en uygun demleme yöntemini keşfederek kahveniz istediğiniz demde yudumlayabilirsiniz:

Drip Brew

Drip brew yöntemi ile demleme yapmak için otomatik kahve makinenizin haznesine istediğiniz miktarda su ile doldurun, en sevdiğiniz kahveyi filtreye yerleştirin, demlemeye başlaması makinenin düğmesine basın ve kahvenizin demlikte birikmesini bekleyin.

Pour Over (Kahve Üstüne Su Dökme)

Pour over demleme stilinde, kahve bir filtre sepetindeyken kaynar suyun kahve telvesi içinden yavaşça dökülmesiyle elde edilir. Kahve daha sonra damla damla bir bardağa akar ve güçlü bir demleme sağlar.

Cold Brew (Soğuk Demleme)

Soğuk demleme için iri öğütülmüş kahve oda sıcaklığındaki suya konulur ve uzun süre demlenmesine izin verilir. Cold brew, daha az acı ve yüksek kafeinli bir demleme ile sonuçlanır.

İlgili İçerik: Ofiste Uygulayabileceğiniz Kahve Demleme Yöntemleri

Espresso

Bir espresso demlemesi elde etmek için bir espresso veya cappuccino makinesine ihtiyacınız vardır. Bu makineler, içinde koyu kavrulmuş ince öğütülmüş kahve çekirdekleri bulunan bir filtreden basınçlı sıcak su geçirir. Suyun gücü oldukça konsantre bir kahve çekimi üretir. Bu yöntem, kahve ile yapılan içeceklerinin tabanı için en yaygın kullanılan yöntemdir.

Ristretto

Espressoya benzer bir yöntem olan ristretto, bir espresso makinesi kullanılarak aynı şekilde yapılır. Aradaki fark, sıcak suyun kahve telvesinden ne kadar süre geçtiğidir. Ristretto, daha konsantre ve daha koyu bir espresso çekimi oluşturur.

Kahve Nasıl Yapılır? Kahve Yaparken Kullanabileceğiniz Araçlar

Kahve Nasıl Yapılır? Kahve Yaparken Kullanabileceğiniz Araçlar

Kahvenin tadını gerçekten çıkarmak istiyorsanız, kahveyi düzgün bir şekilde nasıl demleyeceğinizi bilmeniz ve birlikte çalışabileceğiniz ekipmanı anlamanız gerekir. Bu yüzden aşağıda sizin için en popüler ve yaygın kahve demleme ekipmanlarını inceleyeceğiz:

1. Klasik Kahve Makinesi

Bu makineler, çok sayıda kahveyi minimum çabayla demleme yetenekleri nedeniyle çoğu ev ve ofiste bulunur. Çoğunda, sabah kalktığınızda kahvenizin hazır olması için demleme sürenizi ayarlamanıza olanak tanıyan bir zamanlayıcı bulunur. Bu, kullanımı oldukça kolay olan çok yönlü bir demleme cihazıdır ve harika tada sahip kahveler hazırlamanıza olanak tanır.

Peki kahve makinesinde kahve nasıl yapılır?

 • Kahve makinesinin haznesine su ekleyin.
 • İşlevsellik açısından, tek kullanımlık kağıt filtre veya yeniden kullanılabilir filtre ekleyin.
 • Sevdiğiniz yoğunluğa göre öğütülmüş kahvenizi ekleyin.
 • Kahve makinesini çalıştırarak demlenmesini bekleyin.
 • Demlendikten sonra servis edebilirsiniz.

Ayrıca Bakın: Kahve Makinesi Nasıl Temizlenir?

2. Espresso Makinesi

Espresso kahve bazlı birçok içeceğin temelidir ve kendi kendinize demleyebilecek olmanız içeceğinizi tam istediğiniz gibi özelleştirebilmenize olanak tanır. Espresso makinelerinin kullanımı çok basittir. Sadece espresso hazırlayabileceğiniz ya da içecekleriniz için sütü buharda pişirmenizi sağlayacak tüm özelliklere sahip bir makine bulabilirsiniz.

3. French Press

Bu demleme yöntemi tüm kahve çekirdeklerinde işe yarar, ancak daha koyu ve daha zengin kavrulmuş çekirdekler için kullanmanız önerilir.

Peki french press’te kahve nasıl yapılır?

French Press ile kahvenizi hazırlamaya başlamadan önce prese biraz öğütülmüş kahve ekleyin ve üzerine sıcak su dökün. Ardından birkaç dakika demlenmesine izin verin ve kahvenizi içmeye hazır olduğunuzda, telveyi sıvıdan ayırarak pistonu aşağı bastırın.

4. AeroPress

Bu cihaz French Press’e çok benzer şekilde çalışır, ancak bu cihazı istediğiniz kahve fincanının üzerine yerleştirerek kullanabilirsiniz. Bu şekilde kahvenizi doğrudan kahve fincanınıza akar. AeroPress’i kullanarak çok farklı kahveler hazırlayabilirsiniz, ancak bu tek kullanımlık bir cihazdır. Yani ikinci bir fincan istiyorsanız, demleme sistemini yeniden kurmanız gerekir.

5. Drip Coffee Maker (Damlamalı Kahve Makinesi)

Drip coffee maker, bir fincan veya kabın üzerine yerleştirilebilen kahve telvesi için bir hazneye sahiptir. Hazneye sıcak su döküldüğünde, yavaş yavaş damlama başlar ve tüm suyun damlamasına izin vermeniz gerekir. Bu, sabah uyandığınızda kahve içmek isterseniz çok yavaş bir süreç olabilir, ancak önceden plan yaparsanız, gerçekten lezzetli bir fincan kahve içebilirsiniz. Drip coffee maker, tek servislik versiyonlarla veya ilk fincanınızı içerken kahvenizi sıcak tutacak daha büyük termal sürahilerle gelebilir.

6. Pour Over

Damlamalı kahve makinesine benzer şekilde, pour over da, en sevdiğiniz kahveyi yapmanız için kahve çekirdeklerinin üzerine sıcak su dökmenizi gerektirir. Bu cihazlar tipik olarak bağımsız kaplardır. Üst kısım kahve çekirdekleri için açık bir hunidir ve alt kısım demlenmiş kahveyi toplayan bir kaptır. Pour Over özel bir filtre türü gerektirir, ancak yeniden kullanılabilir filtreler de bulmanız mümkündür.

7. Moka Pot

Süzgece çok benzeyen bu demleme cihazı, suyu kahve çekirdeklerinden basınçlı buhar kullanarak geçirir. Bu da güçlü, espresso benzeri bir demleme sağlar. 

A’dan Z’ye Kahve Tarifleri

A’dan Z’ye Kahve Tarifleri

Bir kahve tutkunuysanız, aşağıdaki listedeki en popüler kahve tariflerini inceleyerek damak tadınıza en uygun olanları seçebilir ve bu kısa tarifleri istediğiniz zaman uygulayabilirsiniz.

1. Espresso

Espresso, ince öğütülmüş kahve çekirdeklerinden sıcak su geçirilerek yapılan konsantre bir içecektir. Çok fazla kafein etkisi vardır ve aroma içerir. Ayrıca cappuccino ve latte gibi tanıdık içeceklerde sıklıkla temel olarak kullanılır. 

İlgili İçerik: Espresso Nasıl Yapılır? Espresso Kahve Çeşitleri Nelerdir?

2. Double Espresso

Double espresso, normal espresso’nun 2 katı sertliktedir ve oldukça konsantre ve güçlüdür.

Double Espresso Tarifi

Double espresso normal espresso tarifindeki espresso oranını 2 katına çıkararak yapılır.

3. Red Eye

Kahvenizi daha yoğun kahve ile seviyorsanız, ihtiyacınız olan kahve türü red eye’dır. Red eye, bir espresso shot ile dolu bir fincan kahvedir ve amacı, standart fincan kahvenize bir miktar daha kafein eklemektir. 

Red Eye Tarifi

Bir kupada 60 ml. espresso ve 300 ml demlenmiş kahveyi karıştırın. İsteğe göre krema ve şeker ekleyin.

4. Black Eye

Black eye, red eye içeriğinin iki katına çıkmış halidir ve kafein bakımından oldukça yüksek bir içeçektir.

Black Eye Tarifi

Yukarıdaki red eye tarifindeki kahve oranlarını 2 katına çıkararak black eye elde edebilirsiniz.

5. Americano

Sade kahve yeterli olmadığında, Americano aynı tadı daha fazla kafein takviyesiyle sunar. Sade filtre kahveye bir alternatif olan Americano, sıcak suyla seyreltilmiş espresso shot’tan oluşur. Su, espresso’yu seyreltirken kafeini yüksek seviyede tutar. Bazı insanlar Americano’yu sade içme eğilimindedir, ancak Americano’ya süt, krema ve diğer özelleştirmeleri de ekleyebilirsiniz.

Americano Tarifi

Bir fincana sıcak su dökün. Eklenen su miktarı tercihe bağlı olarak büyük ölçüde değişir. 30ml – 300ml arasında herhangi bir aralıkta su eklenebilir, fakat önerilen 2/3 bardaktır. Fincanda espresso için yer bırakın. 

1 shot espresso’yu yaklaşık 75 ml sıcak suyun üzerine dökün. Dilediğiniz gibi krema ve şeker ekleyin. Ortaya çıkan içecek bir filtre kahveye çok benzer ancak seyreltilerek hazırlanma yöntemi nedeniyle oldukça farklı bir tada sahiptir.

6. Long Black

Long Black, americano’ya benzer bir içecektir, ancak Yeni Zelanda ve Avustralya’da ortaya çıkmıştır. Genellikle bir americano’dan daha fazla kremaya sahiptir.

Long Black Tarifi

Küçük veya normal bir fincanı %80 sıcak suyla doldurun (kaynar değil ama oldukça sıcak). Bardağınızın toplam hacmi 150 ml ila 200 ml olmalıdır, bunun %80’i sıcak su olacaktır. Kahve çekirdeklerini espresso makinenizin filtresine öğütün. Çift shot espresso’yu doğrudan sıcak su bardağına çekin ve servis yapın.

7. Macchiato

Macchiato, geleneksel olarak, kaynatılmış ya da buharda pişirilmiş süt ve köpük dokunuşuyla elde edilen bir shot espresso’dur. İtalyanca’da “lekeli” veya “benekli” anlamına gelir. Sadece bir miktar süt veya köpük eklemek bu lekeli veya benekli etkiyi yaratır.

Macchiato Tarifi

1 su bardağı sütü kaynatın. Süte 1 yemek kaşığı vanilya şurubu ekleyin, ardından süt karışımını istediğiniz köpürtücü ile köpürtün. 1 shot sıcak espresso’yu kupanıza ekleyin ve köpürttüğünüz sütü üzerine doldurun. Üzerine karamel sosu gezdirin.

8. Long Macchiato

Genellikle standart bir macchiato ile karıştırılan long macchiato, daha uzun bir versiyondur ve genellikle farklı kahve ve buharda pişirilmiş süt katmanları ile tanımlanabilir.

Long Macchiato Tarifi

2 shot espresso ile hazırlanan Long Macchiato’y süt köpüğü ve bir miktar sıcak su eklemeniz gerekir.

9. Cortado

Cortado, espresso’nun keskin tadını dengelemek için ılık sütle yapılır ve macchiato’yu bir adım öteye taşır.

Cortado Tarifi

1 shot espressoyu bir fincana dökün. Sütü geniş bir cam kavanoza koyup mikrodalgada 20-30 saniye çok sıcak olana kadar fakat kaynamamasına özen göstererek bekletin. Bir süt köpürtücü kullanarak sütü sadece çok hafif köpürene kadar köpürtün (yaklaşık 10 saniye). Son olarak sütü espresso’ya dökün.

10. Breve

Caffè breve”nin kısaltması olan Breve, zengin ve kremsi bir doku oluşturmak için yarı yarıya süt ve krema karışımının buharla ısıtılması ve üzerine espresso eklenmesi ile yapılır.

Breve Tarifi

1 shot espressoyu bir fincana dökün. Bir tencerede orta ateşte yaklaşık 5 dakika çok sıcak olana kadar süt ve krema karışımını ısıtın, ancak kaynamamasına özen gösterin. Bir süt köpürtücü kullanarak, herhangi bir baloncuk görmeyene ve orta kalınlıkta bir köpük elde edene kadar 20 ila 30 saniye kadar işlemi uygulayın. Köpüğü tutmak için bir kaşık kullanın ve karışımı espresso’nun üzerine dökün. Kalan köpüğü fincanınızın üstüne dökün.

11. Cappuccino

İtalya’da genellikle kahvaltı saatinde tüketilen cappuccino, latte’ye çok benzer, ancak daha fazla süt köpüğü içerir. Bu içecek, sütle seyreltilmediği için genellikle daha güçlü bir kahve aroması isteyenler için idealdir. Köpük, içeceğin aromasını taşımaya yardımcı olur ve içeceğe daha fazla doku hissi verir.

Cappuccino Tarifi

Bir kahve makinesi kullanarak yaklaşık 35 ml espresso (18 gr öğütülmüş espresso veya 1 espresso shot) yapın ve 300-350 ml kapasiteli fincanınızın tabanına dökün.

Sütü, üstte yaklaşık 4-6 cm köpük olacak şekilde 2 ila 3 dakika kaynatın ve espresso’nun üzerine dökün. Son olarak üzerine krem şanti ve çikolata parçaları koyun.

12. Flat White

Yeni Zelanda ve Avustralya’dan gelen Flat White cappuccino’ya çok benzer, ancak köpük tabakası ve çikolata tozu içermez. İçeceği köpüklü yerine kremsi tutmak için süt köpüğü kullanılır.

Flat White Coffee Tarifi

Bir kahve makinesi kullanarak yaklaşık 35 ml espresso (18 gr öğütülmüş espresso veya 1 espresso shot) yapın ve 150-200 ml kapasiteli fincanınızın tabanına dökün. 100 ml sütü üstte yaklaşık 1-2 cm köpük olacak şekilde kaynatın (köpük oluşturmak için bir çırpma teli ile hızlı bir şekilde sütü çırpın) ve sıcak köpüklü sütü espresso’nun üzerine dökün.

13. Latte

Kahveden yapılan en popüler içeceklerinden biri olan latte, espresso shot, buharda pişirilmiş süt ve bir tutam süt köpüğünden oluşur. Bu klasik kahveye çeşitli aromalı şuruplar ve birçok alternatif süt seçeneği ile çok sayıda ek özelleştirme yapabilirsiniz.

Latte Tarifi

Orta-düşük ısıya ayarlanmış bir tencerede 250 ml sütü ısıtın. Köpük oluşturmak için bir çırpma teli ile hızlı bir şekilde sütü çırpın. İsteğe bağlı olarak şekerle tatlandırın. Espressoyu demleyin (18 gr öğütülmüş espresso veya 1 espresso shot) ve 300-350 ml kapasiteli bir fincanın tabanına dökün. Köpüğü bir kaşıkla tutarak sütü espresso’nun üzerine dökün. En üste kaşık ile köpüğü ekleyin.

14. Mocha

Mocha, kahve ve sıcak çikolata melezi olarak kabul edilir. Çikolata tozu veya şurubu mocha’ya zengin ve kremsi bir tat verir. Ayrıca  espresso’nun keskin tadını azaltır.

Mocha Tarifi

Bir kahve makinesi kullanarak yaklaşık 35 ml  espresso (18 gr öğütülmüş espresso veya 1 espresso shot) yapın ve 300-350 ml kapasiteli bir fincanın tabanına dökün. Fincana 1 tatlı kaşığı çikolata ekleyin ve pürüzsüz olana kadar iyice karıştırın. 250ml sütü, üstte yaklaşık 4-6 cm köpük olacak şekilde 2 ila 3 dakika arasında kaynatın (köpük oluşturmak için bir çırpma teli ile hızlı bir şekilde sütü çırpın). İsteğe bağlı olarak şekerle tatlandırın. Köpüğü tutmak için bir kaşık kullanarak kaynamış sütü bir bardağa dökün. Opsiyonel olarak fincanınızın üstüne 1 yemek kaşığı şekerli krem şanti koyabilirsiniz.

15. Vienna

Viyana’nın birkaç çeşidi vardır, ancak en yaygın olan çeşitlerinden biri iki malzemeyle yapılır: Espresso ve krem ​​şanti. Krem şanti, kremsi bir doku sağlamak için süt ve şekerin yerini alır.

Vienna Coffee Tarifi

Yaklaşık 50 ml sütü ısıtın. Süte 2-4 küp bitter veya sütlü çikolata ekleyin, isteğe bağlı olarak şekerle tatlandırın ve tüm malzemeler bir araya gelene kadar karıştırın. Çikolatalı sütü bir fincana dökün ve yaklaşık 35 ml espresso (18 gr öğütülmüş espresso veya 1 espresso shot) ekleyin. Krem şanti ile süsleyin ve üzerine bitter kakao / tarçın / rendelenmiş çikolata serpin veya çikolata şurubu ile süsleyin.

16. Affogato

Genellikle yemek  sonrası ikramı oluşturmak için bir top vanilyalı dondurmanın üzerine bir shot espresso dökülerek yapılır.

Affogato Tarifi

Soğutulmuş bir cam fincana büyük bir kepçe vanilyalı dondurma koyun. 60 ml. espresso veya kahveyi dondurmanın üzerine yavaşça dökün. Üzerini rendelenmiş çikolata ile süsleyin.

17. Cafe au Lait

Fransız kahve klasiği, kahvedeki farklı tatları ortaya çıkarmak için espresso yerine tipik olarak French press kahve ile yapılır. Daha sonra kaynatılmış ya da buharda pişirilmiş süt, kahve ile 50/50 oranında karıştırılır. Daha kremalı tatlar ve daha az kahve aroması tercih edenler için idealdir.

Cafe au Lait Tarifi

Büyük bir bardağa eşit miktarda güçlü sıcak kahve ve kaynatılmış süt (köpük oluşturmak için bir çırpma teli ile hızlı bir şekilde sütü çırpın) dökün. Sütün köpüğünü saklayın. Üzerine kaşıkla ayrılmış süt köpüğünü ve bir tutam tarçını ekleyerek sıcak servis yapın.

18. Iced Coffee (Buzlu Kahve)

Buzlu kahvelerin tariflerinde bazı farklılıklar vardır. Damak tadına göre sütü suyla değiştirmeyi tercih edebilirsiniz. Ayrıca aromalı şuruplar, süt seçenekleri ve diğer özelleştirmelerle, kahvenizi kendinize göre çeşitli şekillerde farklılaştırabilirsiniz.

İlgili İçerik: Soğuk Kahve Nasıl Yapılır? Serinletecek Soğuk Kahve Tarifleri

19. Frappuccino

Bazıları frappuccino’yu kahveden çok tatlı olarak değerlendirebilir, ancak frappuccino süt ve buzla harmanlanmış; krem şanti ve bazen aromalı şuruplarla eklenen bir shot espresso’dur. 

Frappuccino Tarifi

1 yemek kaşığı hazır kahve ile sert kahvenizi demleyin ve soğumaya bırakın. İşlemi hızlandırmak için bir buzdolabı veya derin dondurucu kullanın ya da kahveyi 1 gece buzdolabında soğumaya bırakın. Soğutulmuş kahve ve şekerle yoğunlaştırılmış 1 su bardağı tam yağlı sütü blendera ekleyin.

1/2 çay kaşığı saf vanilya özü ekleyin. Blenderi 6 buz küpü ile doldurun. Pürüzsüz olana kadar karıştırın. Çırpılmış krema ile servis edin.

Kahve İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

Kahve İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. Bütün kahve çekirdekleri aynı mıdır?

Hayır aynı değildir. Dünyanın farklı yerlerinden, farklı hava ve toprak koşullarından gelen kahveler genellikle birbirinden farklıdır. Hatta aynı mahsulden ya da aynı ağaçtan gelse bile, kahvenin nasıl işlendiği, kavrulduğu, öğütüldüğü ve demlendiğine bağlı olarak şaşırtıcı şekilde farklılıklar görülebilir.

2. Bütün kavrulmuş kahve çekirdeği mi yoksa çekilmiş kahve mi almalıyım?

Kahve çekirdekleri öğütüldükten sonra lezzetini kaybetmeye başlar ve 10-15 gün içinde bayatlar. Aslında çoğu insan bayat kahve içer, çünkü çekirdekler birkaç hafta önce bir fabrikada kavrulmuş, öğütülmüş ve paketlenmiştir. Herhangi bir miktarda vakumla kapatma veya dondurma bunu engellemez. Bu yüzden kahvenizi tek yönlü havalandırması olan kapalı bir folyo torbada kavrulmuş çekirdek olarak satın alın.

3. Kahve demlerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Taze çekilmiş kahve kullanın.
 • Kahveyi, kahve filtresinin izin verdiği kadar ince öğütün.
 • Kahve makinenizi temiz tutun.
 • Mümkün olduğu kadar taze ve lezzetli su kullanın.
 • Sıcak su kullanın, kaynar su kullanmayın. Temel kural: Suyu kaynatın ve kahveyi dökmeden önce 2 dakika bekleyin.
 • Damlama sistemli bir kahve makinesinde, tam kapasiteden daha az demleme yapmayın. Kap 4 bardak için yapılmışsa 4 bardak demleyin.

Ayrıca aşağıdaki ipuçlarını da göz ardı etmeyin:

 • Kahveyi kaynatmayın.
 • Kahveyi yeniden ısıtmayın.
 • Kahveyi çok uzun süre sıcakta bırakmayın.
 • Eski kahveyi yenisiyle karıştırmayın.

4. Bir fincan kahvede ne kadar kafein vardır?

Farklı kahve türlerindeki kafein içeriği değişebilir. Standart bir fincan kahve (yaklaşık 225 ml) ortalama 94.8 mg kafein içerir. Öte yandan bir Espresso’da ortalama 63 mg kafein bulunur ve standart bir latte ortalama 77 mg kafein içerir. Kafein içeriği, tükettiğiniz kahvenin boyutuna, sertliğine ve türüne bağlıdır.

5. Bir fincan kahvede kaç kalori vardır?

İçtiğiniz kahvenin türüne bağlı olarak, kalori miktarı önemli ölçüde değişir. Süt, şeker ve şurup gibi ekstraların eklenmesi, bir kahvenin kalori içeriğini doğrudan etkiler. Standart bir fincan sade kahve (yaklaşık 225 ml) 1 kalori içerir, ancak örneğin bir cappuccino , aldığınız sütün türüne ve cappuccino boyutuna bağlı olarak 60 ila 160 kalori içerebilir. Eğer düşük kalorili bir kahve içmek isterseniz; şekeri, şurupları ve tam yağlı sütü kesin. Bunun yerine yağsız süt veya soya sütü kullanın.

6. Kahve nerede yetişir?

Kahve, “Bean Belt” bölgesi boyunca yetiştirilen kahve çekirdeklerinden yapılır. Bu bölgeye; Brezilya, Kolombiya, Vietnam, Endonezya ve Meksika gibi ülkeler dahildir. Kahve çekirdekleri, çekirdeklerin doğru nemde olduğundan emin olmak için ıslak veya kuru bir işlemden geçmeden önce kahve ağacından kiraz olarak hasat edilir. Çekirdekler daha sonra hedeflerine ihraç edilmeden önce öğütülür. Son olarak çekirdekler kavrulur ve bütün satılır veya dükkanlarda satılmak üzere ince veya kaba şekilde öğütülür.

7. Hangisinde daha fazla kafein var: Kahve mi çay mı?

Ortalama bir fincan çayda kahvede olduğundan çok daha az kafein vardır. Çay hazırlanıp demlenmeden önce kuru haliyle daha fazla kafein içerir, ancak demlendiğinde kafein içeriği düşer.

8. Kahve lekesi nasıl çıkar?

Kahve dökülür dökülmez lekeyi kağıtla silin ve ardından soğuk suyla durulayın. Bu iki basit adım genellikle lekeyi çıkarmaya yardımcı olur, ancak leke biraz daha inatçıysa, lekeyi çıkarmak için deterjan veya sirke kullanın. Lekeyi deterjanla ovalayın, birkaç dakika bekletin ve sonra durulayın. Beyaz sirke, su ve bir miktar deterjanı karıştırın ve herhangi bir renk bozulmasına neden olmayacağından emin olduğunuz sürece bunu lekeye ekleyin. Lekeyi ovun ve iyice durulayın.

İlgili İçerik: Kahve Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

9. En çok kafein hangi kahvede bulunur?

Bir kahvenin kafein içeriği birkaç faktör tarafından belirlenir. Her şeyden önce, kullanılan kahve çekirdeğinin türü kafein seviyelerini etkiler. Robusto kahve çekirdekleri en yüksek kafein seviyelerine sahipken Arabica kahve çekirdekleri bunun yarısını içerir. Daha uzun demleme süresi aynı zamanda daha fazla kafein anlamına gelir. Örneğin bir French press yaklaşık 4 dakika demlenir, bu nedenle yeterli miktarda kafein içerir. Espresso ise sadece 20-30 saniye demlenir, ancak porsiyon boyutu nedeniyle kafein içeriği daha konsantre ve dolayısıyla daha yüksektir. 

10. Filtre kahve ne demek? Filtre kahve nasıl yapılır?

Filtre kahve ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını, “Filtre Kahve Nasıl Yapılır?” yazımızda bulabilirsiniz.

11. Granül kahve ne demek? Granül kahve nasıl yapılır?

Granül kahve ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını, “Granül Kahve Nedir? Nasıl Yapılır?” yazımızda bulabilirsiniz.

12. Sütlü kahve nasıl yapılır?

Sütlü kahve ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını, “Sütlü Kahve Nasıl Yapılır?” yazımızda bulabilirsiniz.

13. Soğuk demleme ve buzlu kahve arasındaki fark nedir?

Soğuk demleme kahve ısısız yapılır, öğütülmüş kahve ve su, buzdolabında saatlerce soğuk suda bekletilir. Bu yöntem ile daha pürüzsüz ve daha az asitli bir kahve elde edilir. Normal buzlu kahve ise ısı ile yapılır. Sıcak kahve yapılır ve daha sonra buzdolabında soğutulur.

Yazar Hakkında

Avansas

Avansas, her ölçekteki işletmenin tüm işyeri ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'nin ilk ve en büyük alışveriş platformudur. Avansas Blog'da ise iş hayatına dair ilginizi çekebilecek öğretici ve eğlenceli yazıları sizler için hazırlıyoruz.

Tüm yazıları göster