Başarılı Bir Network Ağı İçin “Asla Yalnız Yeme”

Araştırmaya dayalı bir danışmanlık ve koçluk şirketi olan Ferrazzi Greenligh’ın CEO’su Keith Ferrazzi’nin çok satan kitabı Asla Yalnız Yeme’yi duydunuz mu? Duymayanlar var ise yazımızda bu muhteşem kitaptan biraz bahsedeceğiz. Öncelikle şunu belirtelim, kitap networking alanında yazılmış en iyi kitaplardan biri olarak nitelendiriliyor. Buradan sonrası kitap ile ilgili bir miktar spoiler içerecek şimdiden söylemesi. 😊

Kitaba göre, başarı ve başarısızlık arasındaki ince çizgi; diğer insanlar ile kurduğumuz ilişkinin gücüne dayanıyor.

Peki iş yaşamında ilişki ağınızı nasıl geliştirebilir ve daha etkin kullanabilirsiniz? Kitapta bundan detaylı bir şekilde bahsediliyor, gerçek yaşam hikayeleri ile de desteklenerek. Biz kitaptan öne çıkan başlıkları sizler için derledik. Keyifli okumalar.

1) Bir Kulübün Üyesi Olun!

Keith Ferrazzi öğrenci iken çanta taşıyıcısı olduğu golf kulübünde gözlemlediği ilişkiler ağından yola çıkarak, bu ilişki ağını ileride nasıl kendi çevresini oluşturmakta kullandığını anlatıyor;

…” Zenginler golf oynarken ben onların çantalarını taşırdım. Annemle babamın asla hayal edemeyecekleri profesyonel zirvelere bayrak dikmiş insanların birbirleri ile nasıl sıkı bir dayanışma içinde olduklarını gördüm. Birbirlerine iş bulmakta yardımcı oluyorlar, birbirlerinin fikirlerine zaman ve para harcıyorlar, çocuklarının en iyi okullara girmelerine aracılık yapıyorlar, stajlarında ve nihayet güzel işlere girmelerinde önemli katkılarda bulunuyorlardı.

…. Anladım ki, hayattaki amaçlarınızı gerçekleştirmek için ne kadar zeki olduğunuzun, doğuştan gelen yeteneklerinizin hatta, en ilginci, nereden geldiğinizin ve hayata nasıl başladığınızın çok da fazla bir önemi yoktu. Elbette önemliydiler. Ne var ki şu gerçeği idrak edememişseniz hiçbir şey ifade etmezler: ‘Oraya tek başınıza varamazsınız. Daha net ifade etmek gerekirse, tek başınıza hayat yolunda pek bir mesafe kaydetmeniz mümkün değildir.’

…Doğru insanları tanıyorsanız ve bu insanlarla kurduğunuz ilişkilerin gücünü doğru şekillerde değerlendirebiliyorsanız, benim gibi golf çantası taşıyan bir çocuk olarak hayata adım atmış olsanız bile, sonunda başarıyı yakalar ve “kulübün üyesi” olabilirdiniz.”

2) Çetele Tutmayın!

Kitapta üzerinde durulan önemli konulardan biri insanlarla ilişki kurarken çıkarlarımızı düşünmek yerine ilk amacın onlara değer katmak olduğu vurgusu;

“Bir ilişki ağı, karşılıklı ihtiyaçların mevcudiyeti ve bunun farkında olunması sayesinde işlevini görür.

…İnsan ilişkilerinde geçer akçe hırs değil cömertliktir.

… Yaptığınız ve size yapılan iyiliklerin hesabını tutmayın… Yaptıklarınıza cömertliğiniz hükmederse, ödülleriniz de peşi sıra gelecektir.”

3) Misyonunuzu Belirleyin!

Gitmek istediğin yeri bilirsen seçeceğin yolu da bilirsin!

Hedef belirlemenin önemine değinen Keith Ferrazzi, hedef belirleme sürecini üç aşamaya ayırıyor;

  1. Tutkunuzu bulun!
  2. Hedefleri Kağıda Dökün!
  3. Kendi danışmanlar kurulunuzu oluşturun!

4) İsim Toplayın!

Misyonunuzu belirlediniz. Sıra size oraya ulaştıracak kişileri belirlemekte. Bir isim listesi hazırlayın. Başlangıçta mevcut kişiler üzerinde yoğunlaşın ve amacınıza yardımcı olacak tanışmak istediğiniz kişileri de listenize ekleyin.

5) Yemeği Asla Tek Başınıza Yemeyin!

Çevre edinirken dikkat etmeniz gereken en önemli kurallardan biri asla, ama asla ortadan kaybolmamaktır. İnsanlarla iletişiminizi kesmeyin. Kahvaltılarda, yemeklerde ya da başka vesilelerle bir araya gelin.

Yakın zamanda bir meslektaşınıza yemek ısmarladınız mı?  Neden bir meslektaşınızı ve onunla birlikte şirketinizden ya da iş çevrenizden birkaç kişiyi daha bugün yemeğe davet etmiyorsunuz?

6) Tutkularınızı Paylaşın!

“Tutkularımız bulaşıcıdır. Tutkularımız bazı insanları bize çeker. Kim olduğumuzu ve neleri önemsediğimizi bilmek isterler. Diğerleriyse buna gardını indirerek karşılık verir. İş dünyasında, tutkularımızı paylaşmak bu nedenle önemlidir.”

7) Çevrenizi Genişletin!

Başkaları ile yakın ilişkiler içinde sürdürülen bir hayat sizi farklı bir bakış açısına götürür. Çevreniz genişledikçe farklı dünyalara adım atar, iş ilişkilerinde verimliliğinizi de arttırabilirsiniz diyor Ferrazi. Peki çevrenizi en kolay nasıl genişletebilirsiniz? Arkadaşınızı bir başka arkadaşınız ile tanıştırarak yani onlar arasında bir ağ kurarak;

“Arkadaş çevrenizi genişletmenin ve ondan tam verimle yararlanmanın en etkin yolu kendi çevreniz ile bir başkasının çevresi arasında temas sağlamanızdır.”

8) İlginç Olun!

Bir ortama girdiğinizde dikkat çeken kişileri bir düşünün. Genelde bu insanların anlatacak farklı hikayeleri vardır. Farklı hikayeler sizin içeriklerinizdir. Ferrazi bu noktada içerik insanı olun, benzersiz bir bakış açınız olsun diyor.  Bu da ilginç olmak anlamına geliyor. İlginç olmaktan kastettiği ise, bir sohbete giriş bileti olarak ihtiyaç duyacağınız bir konuda zekice konuşabilmek. Şimdi bunun üstüne bir düşünün başkalarının sahip olamadığı nelere sahipsiniz?

Kitaptan son bir alıntı ile bitirelim;

“Yaratıcılık yaratıcılığı getirir, para parayı, bilgi daha fazla bilgiyi, daha çok arkadaş daha çok arkadaşı, başarı daha fazla başarıyı beraberinde getirir. En önemlisi de vermek daha fazla vermek demektir. Dünyamız, ilişki kurma ilkeleri doğrultusunda hareket ediyor artık. Bundan dolayıdır ki, tarihin hiç bir döneminde bolluk yasası, içinde bulunduğumuz şu ilişkiler çağındaki kadar elle tutulur olmadı.”

Kaynak: Ferrazzi Keith, Raz Tahl, Asla Yalnız Yeme, MediaCat, İstanbul, 2014

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir