Başarılı İş Yaşamı İçin Uyku Kalitesi

Uyku, insan bünyesinin en hayati parçalarından biridir. Kaliteli bir uyku düzenine sahipseniz hem iş hayatında hem de özel hayatta başarılı olmak için en önemli adımlardan birini atmış sayılırsınız. Pek çok çalışan gibi siz de işe gitmek için saatlerinizi yollarda harcıyor ve mesai ile birlikte günün büyük bölümünü yoğun tempoda sürdürüyor olabilirsiniz. Bunun dışında kalan süreye bir de sosyal aktiviteler ve özel işlerinizi sıkıştırmak durumunda kalıyorsanız, ne kadar kaliteli bir uyku düzenine sahip olduğunuzu anlamış oluyoruz. Uykusuzluk sizi fiziksel ya da ruhsal pek çok sorunla karşı karşıya bırakabilir. Uykusuzluğun sebep olduğu 3 temel problemi gelin birlikte inceleyelim.

calar-saat

Reflekslerde Yavaşlık ve Kazalar

Uykusuzluk beraberinde refleks kaybını ve fiziksel reaksiyon sıkıntısını getirir. Çoğu kişinin sakarlık diye nitelendirdiği bu tip kazalara karşı koyabilecek enerjiyi bulamaz, gerekli refleksi gösteremezsiniz. Hangi sektörde ne iş yaptığınız önemli değil. Masa başı çalışan ya da ağır işlerde çalışan bir işçi olun, eğer oluşabilecek iş kazaları karşısında reaksiyon gösteremezseniz hayati sayılabilecek birçok sonuçla karşılaşabilirsiniz.

is-kazasi

 

Dikkat Eksikliği ve Hatalı Kararlar

Yeterince kaliteli bir uyku düzeniniz yoksa eğer, düşünme yetinizin zayıflaması, dikkatinizi yapılan işe verememeniz ve aldığınız kararlarda geri dönüşü zor hatalar yapma olasılığınız yüksektir. En basitinden çok önemli bir rapor hazırlarken dikkat eksikliğinden kaynaklanan bir virgül hatası bile sizi inanılmaz derecede sıkıntıya sokabilir. Uykusuzluk sağlıklı düşünme ve doğru karar verme konusunda sizi olumsuz etkiler.

raporlama

Hastalıklara Davetiye

Uykusuzluğun vücut dengenizi bozucu ve hastalıklara davetiye çıkarıcı bir etkisinden bahsetmek oldukça mümkündür. Bağışıklık sistemini zayıflatan uykusuzluk, vücudunuzun hastalıklara karşı daha savunmasız kalmasına neden olmaktadır. Daha da kötüsü kalp ritminde bir takım bozukluklar yaşanma ihtimalidir ki; bu en ciddi sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Ayrıca uykusuz bünyelerde kas ve iskelet sisteminin zayıf kaldığı gerçeğini de unutmamak gerekir. Tüm bunlar gün içinde aşırı şekilde yorgun hissetmenize ve çekilmez ağrılara neden olacaktır.

kalp-hastalik

Uyku sorunlarının sağlık ve hayat kalitesi üzerinde önemli olumsuz etkileri olur. Uykusuzluk kişide ciddi sağlık problemi riski de oluşturabilir. Uykusuz kalmanızın nedenlerini belirleyip, yaşam biçiminizi düzene sokarak önlem almanız yorgunluk, halsizlik ve çeşitli sağlık problemlerinden korunmanıza yardımcı olacaktır. Her güne zinde başlamak ve kaliteli bir hayat yaşamak için uyku düzeninize özen göstermelisiniz. İş hayatının da olmazsa olmazlarının zinde, enerji dolu bir vücut ile sağlıklı ve doğru kararlar vermek olduğu unutulmamalıdır.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. Mahmut Akyıldız dedi ki:

    Uykusuzluk işe odaklanma konusunda önemli faktör. Kafa ve vücut yorgun olunca iş daha da çekilmez bir hal alıyor. Uyku kalitesi sadece iş yaşamı için değil sağlık ve sosyal yaşam içinde çok önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir