Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Teknolojinin durmak bilmeden gelişmesi ve sürekli olarak yeni teknolojik cihazların piyasaya sürülmesi sebebiyle bilgisayar satın almak çok daha zorlu bir hâle geldi. Masaüstü bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler neler? Bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken özellikler neler? diye düşünürken işin içerisinden çıkmak gitgide zorlaşıyor. Tüm isteklerinizi ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak doğru bilgisayarı bulmak zor olabilir ama imkânsız değil! Bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler özellikleri öğrenerek siz de tam da hayalini kurduğunuz dizüstü bilgisayara sahip olabilir ve bilgisayarınızı seneler boyunca sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. 

bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler

 

Depolama Türü ve Alanı

Bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında depolama alanı geliyor. Günümüzde tercih edebileceğiniz iki tür bilgisayar depolama türü var. Bunlara HDD (sabit disk sürücüsü) ve SSD (katı hal sürücüsü) adı veriliyor. SSD depolama türünde tıpkı akıllı telefonlar ve tabletlerde olduğu gibi flash bellek kullanılırken, HDD’ler bilgi depolamak için “plaka” adı verilen ve hızlı bir şekilde dönen manyetik diskleri kullanıyor. SSD’li bilgisayarlar daha pahalı bir seçenek olsa da okuma ve yazma hızları geleneksel HDD’li bilgisayarlardan çok daha hızlı. Ayrıca SSD’lerin hareketli parçaları olmadığı için daha hafif, sessiz ve verimli. Bu depolama türünün geleneksel bir sürücüye göre hasar görme ihtimali çok daha zor. Tüm bu özelliklerinden dolayı, bir bilgisayar hızlandırma yöntemi olarak SSD’li bir cihaz tercih edebilirsiniz. 

Büyüklük ve Ağırlık 

Satın alacağınız bilgisayarın boyutu ve ağırlığı kullanım rahatlığını doğrudan etkileyen bir faktör. Özellikle dizüstü bilgisayarlar için bu özellikler çok daha büyük önem taşıyor. Ekran alanı büyüdükçe daha iyi görüntüler elde edebileceğiniz gibi aynı zamanda cihazı taşımak da bir o kadar zor hâle gelecektir. Ekran boyutu pil ömrünü de etkiler. Daha büyük ekran daha az pil ömrü demektir. Fakat masaüstü bilgisayarlar için bu geçerli değildir. Taşınabilir olmayan masaüstü cihazlarda genellikle büyük ekran tercih edilir. 

İşletim Sistemi

Bilgisayar özellikleri arasında en çok kafa karıştırıcı olan işletim sistemi seçimi. Windows mu yoksa Mac mi alacağınıza karar vermek gün geçtikçe daha da zor hâle geliyor. Fakat bu zorluğun asıl nedeni iki işletim sisteminin de son derece kaliteli ve gelişmiş olması. Bu yüzden aslında iki seçenek de gayet yüksek performanslı sonuçlar yaratıyor. Bu noktada önemli olan sizin bilgisayarınızı nasıl kullanacağınızdır demek yanlış olmaz. 

 

Eğer çizim, tasarım ve benzeri işlemler için bir bilgisayar almak istiyorsanız Mac işletim sistemi sizin için daha kullanışlı olabilir. Ayrıca iPhone, iPad gibi cihazlara sahipseniz de Mac tercih etmek mantıklıdır. Diğer bir yandan Windows pek çok benzer özelliğe daha uygun fiyatlı bir şekilde sahip olmanızı sağlar. Özellikle iş veya oyun amacıyla kullanacağınız bir cihaza ihtiyacınız varsa tercihinizi Windows’tan yana kullanabilirisniz. 

Fiyat 

Elbette teknik özellikler çok önemlidir fakat hangi cihazı satın alacağınız kararına en çok etki eden sizin için uygun olan fiyat aralığıdır. Bilgisayarınızı yalnızca internette gezinmek, e-posta göndermek ve ara sıra video izlemek için kullanmayı planlıyorsanız, daha ucuz bir cihaz seçiminde bulunabilirsiniz. Unutmamak gerekiyor ki artık günümüzde en ucuz cihazlar bile günlük görevleri yerine getirecek kadar kaliteli.

 

Eğer iş hayatınız için bir bilgisayar alacaksanız, en azından orta seviye bir cihaz tercih edebilirsiniz. Bu cihazlar biraz daha pahalıya mal olsa da çok yüksek performans sunuyor. Bilindiği üzere performans ne kadar iyi olursa, bilgisayar o kadar pahalı oluyor. Bütçenizi ve makinenizi nasıl kullanacağınızı değerlendirebilir, fiyat ve performans arasında doğru bir denge bulabilirsiniz. 

Bilgisayarın Çözünürlüğü Nasıl Olmalıdır?

Seçim yaparken bilgisayar ekranı ne kadar önemliyse bilgisayarın çözünürlüğü de en az o kadar, hatta belki daha fazla önemli denilebilir. Peki ama nedir bu çözünürlük dediğinizi duyar gibiyiz. Bilgisayar ve televizyon satın alırken sürekli duyduğunuz çözünürlük kısaca bir monitörün görsel içeriği ne kadar net görüntüleyebildiğini gösteriyor. Tercih ettiğiniz bilgisayarın endüstri standardı Full HD 1080p çözünürlüğe sahip bir monitör olması durumunda, bu ekran 1920 x 1080 çözünürlüğe sahip oluyor. Bu, ekranın genişliğinin 1.920 piksel olacağı ve ekran yüksekliğinin 1.080 piksel olacağı anlamına geliyor. Sonuç olarak ekran toplam 2.073.600 piksele sahip oluyor. Günümüzde hem oyun oynarken hem de iş için iyi sonuç veren çözünürlükler şunlardır;

 

 • 1280 x 720 – HD / 720p
 • 1920 x 1080 – Full HD / 1080p
 • 2560 x 1140 – QHD / 2K
 • 3840 x 2160 – UHD / 4K
 • 7680 x 4320 – FUHD / 8K

ekran çözünürlüğü

Bilgisayar Seçerken Klavye Özelliklerine Neden Dikkat Edilmelidir?

Bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında doğru klavye seçimi de bulunuyor. Özellikle bilgisayar başında iş yapan ve yazı yazan kişiler için konforlu bir klavye seçimi son derece önemli. Bazı dizüstü bilgisayarlar klavyenin rahatlığına ekstra özen gösterirken diğerleri o kadar da kaliteli olmayabiliyor. Tuşların birbirine olan yakınlığı, yüksek veya alçak olması ve yumuşaklığına dikkat ederek seçiminizi yapabilirsiniz. Eğer masaüstü bilgisayarınız için bir klavye alacaksanız ve oyun oynamayı seviyorsanız ışıklı klavyeleri tercih edebilir ve kendinize göre kişiselleştirebilirsiniz.

Alacağınız Bilgisayarın İşlemcisi Nasıl Olmalıdır?

Bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi de cihazın nasıl bir işlemciye sahip olduğudur. Bilgisayarın beyni olarak adlandırılan işlemci tüm komutları kontrol ediyor ve cihazınızın yüksek performans sunmasını sağlıyor. Masaüstü veya dizüstü fark etmeksizin işlemci son derece büyük önem taşıyor. İşlemci seçimi yaparken ürünün marka ve modeline dikkat etmek gerekiyor. İşlemci tipine bakarak bilgisayarınızın beyni hakkında yeterli bilgi edinebilirsiniz. İşlemci hızı hakkında bilgi alarak bilgisayarın saniyede işleyebildiği bilgi sayısını öğrenebilirsiniz. Ayrıca işlemcinin hangi nesil olduğuna da dikkat etmelisiniz. 

Bilgisayarın Pil Ömrü Neden Önemlidir?

Pil ömrü masaüstü bilgisayarlar için çok önemli olmasa da dizüstü bilgisayarlar için kritik bir öneme sahip. Geçmişte dizüstü bilgisayarlar yalnızca fişe takılı şekilde çalışırken şimdi saatler boyunca kullanabileceğiniz kadar güçlü cihazlar üretiliyor. Bu sayede bilgisayarınızı yanınıza alıp dışarıda, bir kafede ve hatta yolculuk sırasında bile çalışabiliyorsunuz. Fakat uzun pil ömrüne sahip olmayan bir cihaz tercih ederseniz sürekli priz etrafında vakit geçirmek ve bilgisayarınızı şarja takmak zorunda kalıyorsunuz. Bundan dolayı bilgisayar seçerken pil ömrüne dikkat etmeniz tavsiye ediliyor. 

Almak İstediğiniz Bilgisayarın Boyutuna Nasıl Karar Vermelisiniz?

Bilgisayar satın alırken cihazın boyutları göz önünde bulundurulması gereken kriterler arasında. Karar verme sırasında kullanım amacınız devreye giriyor. Eğer taşınabilir, minimal ve kompakt bir cihaz istiyorsanız tercihinizi küçük boyutlu bilgisayarlardan yana kullanabilirsiniz. Yazı yazmak ve günlük kullanım amacıyla satın alacağınız bir cihaz ortalama 15-16 inç olarak tercih edilebilir. Diğer bir yandan, masaüstü bir bilgisayar satın almak istiyorsanız 19-27 inç ekran boyutları arasında kendi isteğinize uygun bir cihaz seçimi yapabilirsiniz. 

dizüstü bilgisayar

Dizüstü Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeldir?

Her insan hayatının bir evresinde dizüstü bilgisayar almaya ihtiyaç duyuyor. Fakat gelişen teknolojiler ve birbiriyle yarış halinde olan şirketler sayesinde dizüstü bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler sürekli olarak değişiyor. Dünyaca ünlü teknoloji devleri her geçen gün yeni cihazlar satışa sunduğu için karar vermek gitgide daha zor bir hâle geliyor. Tüm bu gelişmelerin yanı sıra dizüstü bilgisayar alırken bir takım detaylara dikkat ederseniz yüksek performans sunan bir ürün seçimi yapabilirsiniz. 

 

 • Yüksek kaliteli ve çözünürlüklü bir ekran seçimi yapın.
 • Mümkün olduğunca hafif bir cihaz tercih edin.
 • Yüksek bir RAM tercihi yaparak cihazınızdan üstün performans elde edin. 
 • Cihazın işletim sistemi hakkında detaylı bilgi edinin. 
 • Dizüstü bilgisayarın kullanması kolay, yumuşak ve konforlu bir klavyeye sahip olduğundan emin olun.
 • Eğer sürekli olarak yanınızda taşıyacağınız ve iş yapacağınız bir dizüstü bilgisayar istiyorsanız uzun pil ömrü olan cihazları tercih edin. 

Masaüstü Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Masaüstü bilgisayar seçimi yapmak dizüstü bilgisayara kıyasla biraz daha zorlu olabiliyor. Fakat masaüstü bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olduğunuz zaman tam da ihtiyaç duyduğunuz cihazı bulabilir ve satın alabilirsiniz. 

 

 • Her şeyden önce bütçe çok önemli bir kriter. Masaüstü bilgisayarlar çok geniş bir fiyat skalasına yayılıyor. Tercih edebileceğiniz cihazları fiyatına göre sıralayabilir ve bütçenize uygun bir seçim yapabilirsiniz. 
 • Yüksek kaliteli grafikler elde etmek için kaliteli bir ekran kartı tercih etmelisiniz. Özellikle oyun severler için bu çok önemli bir detaydır. 
 • Günümüzde kaliteli masaüstü bilgisayarlar minimum Full HD ekran çözünürlüğüne sahip olmalı. 
 • Masaüstü bilgisayar alırken iyi bir ses sistemi tercih ederek cihazınızı çok daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. 

Yazar Hakkında

Avansas

Avansas, her ölçekteki işletmenin tüm işyeri ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'nin ilk ve en büyük alışveriş platformudur. Avansas Blog'da ise iş hayatına dair ilginizi çekebilecek öğretici ve eğlenceli yazıları sizler için hazırlıyoruz.

Tüm yazıları göster