Bitki Çayı Rehberi: Bitki Çayı Hakkında Her Şey

Her Derde Derman Bitki Çayı Çeşitleri Nelerdir?

Siyah çaydan farklı olarak bitki özleri ve bitki yapraklarından elde edilen bitki çayları, günümüzde birçok insan tarafından çeşitli nedenlerle tercih edilmektedir. Bu nedenlerin başında ise bitki çaylarının insan vücuduna ve sağlığına yararları gelmektedir. Her çeşidinin farklı yarara sahip olduğu bitki çayı çeşitleri nelerdir? En faydalı bitki çayı hangisidir?

Form çay ve yeşil çay kategorisine de dahil edilebilen bitkisel çay çeşitleri zaman zaman birçok bitki ve meyvenin karışımından oluşabilmektedir. En sık tercih edilen bitki çayı çeşitleri arasında ise adaçayı, ıhlamur, melisa çayı, papatya çayı, kuşburnu ve biberiye çayı gelmektedir. Piyasada daha birçok seçeneğinin olması nedeniyle de bitki çayları çeşitli damak zevklerine kolayca hitap edebilir. Özellikle soğuk kış günlerinde hastalanmaya kolayca meyilli olabilen vücudumuza adeta bir koruma görevi gören bitki çayları sağlığımız üzerinde büyük etkiye sahiptir. Vücut direncini artırmasının yanı sıra aynı zamanda psikolojik olarak sakinleştirici ve yatıştırıcı etkileri de vardır. Örneğin, stres konusunda ciddi sıkıntılar yaşayan bir insan mutlaka yanında papatya ya da melisa çayı bulundurmalıdır.

Ayrıca, zayıflamaya da yardımcı olan form ve yeşil çay çeşitleri de metabolizmayı hızlandırarak hızlı yağ yakımına oldukça yardımcı olabilir. Bu yönleriyle kullanımı, insan vücuduna siyah çay kullanımından daha sağlıklı bir etkendir.

Avansas’ın onlarca çeşit çay seçeneği arasında kendinize ve damak zevkinize en uygun aroma ve bitki özü içerikli çayları seçebilirsiniz. Çay konusunda öncü birçok bitki çayı markaları satışını yapan Avansas, böylece müşterilerine seçim hakkı da sunmuş oluyor. Doğuş, Doğadan, Lipton ve Naturali gibi daha birçok markaya ulaşıp aradığınız ürüne kolayca sahip olabilirsiniz.

Ihlamur, nane-limon, kuşburnu, orman meyveli çay, adaçayı, yeşil çay, limon-zencefil, ayvalı ıhlamur, yaseminli yeşil çay, bergamotlu yeşil çay, papatya çayı, mistik chai, rezene çayı, ekinezya çayı, limonlu yeşil çay, kayısılı bitki çayı, anason kokan bitki çayı ve daha birçok meyve aromalı ya da karışık bitki çayı seçenekleriyle Avansas üzerinden aradığınız bitki çayına anında ulaşabilirsiniz. Kullanım amacınızı belirledikten sonra hangi bitki ya da bitkilerin kullanıldığı çayın size iyi geleceğini site içerisindeki açıklamalar ile öğrenip seçiminizi kolayca yapabilirsiniz.

 

bitki-caylari

 

Bitki Çayı Demliği Ne İşe Yarar?

Çayın demlendiği demlik aslında oldukça büyük bir önem taşır. Çoğu insan demlik kullanımının önemi hakkında bilgi sahibi olmadığı için ya da önemsemediği için bu konu zaman zaman göz ardı edilebilir. Oysa bitki çaylarının demlenmesinin püf noktası bitki çayı demliği kullanımındadır. Bitki yapraklarındaki vitaminlerin ve bitki özlerinin tamamıyla çaya karışması demlenme aşamasında meydana gelir. Eğer yanlış demlik kullanımı varsa çay tedavi amacını ve yararını tam olarak insan vücuduna aktaramaz.

 

bitki-cayi

 

Süzgeçli demlikler, French Press, bitki çayı makinesi çeşitleri ya da demleme süzgeçleri olarak piyasada kolayca bulunabilen bitki çayı demlikleri, bu konuda size büyük bir yardımcı olacaktır. Bitki yapraklarının çayınıza dahil olmasını engellemek için genellikle kendiliğinden süzgece sahip olan bu demlikler çay keyfinizi daha iyi yaşamınız için oldukça iyi bir aracıdır.

 

Bitki Çayı Süzgeci ve Bitki Çayı Demleme Aparatı Ne İşe Yarar?

Bitki çayı süzgeci ve bitki çayı demleme aparatı hazırladığınız çayın içerisine çeşitli bitki yapraklarının, bitki çöplerinin, çay tozunun ya da benzer ek ürünlerin karışmasını engellemek üzere tasarlanmıştır. Hem çayın hızlı demlenmesine yardımcı olan tasarımları hem de genellikle camdan yapılmaları nedeniyle çaydan alabileceğiniz tüm faydaları destekler niteliktedir. Bu sayede kaynar su, kullanacağınız çay çeşidi ve bir fincan yardımıyla hızlı bir şekilde demleyebileceğiniz çayın keyfini anında çıkarabilirsiniz.

 

Bitki Çayı Bardağı Özellikleri Nelerdir?

Bitki çayı bardağı olarak genellikle kulplu fincan bardaklar tercih edilir fakat bu kesinlikle olması gereken bir özellik değildir. Bu çayların içilmesi için plastik olmayan her türlü bardağı kullanabilirsiniz. Sıcak ürünler için plastik kullanımı insan sağlığı için oldukça zararlıdır. Plastiğin ısı ile teması sonucunda ortaya çıkan kimyasallar içeceğinize karışarak vücudunuza çeşitli zararlar verebilmektedir. Bu nedenle sıcak içilen bitkisel çaylar için plastik kullanımından mutlaka kaçınmalısınız.

Cam, seramik ve porselen bardak ya da kupa kullanımı genellikle bitki çayları için önerilen türde bardaklardır. Sıradan bir çay bardağı tercih edebileceğiniz gibi kulplu fincanlar da uygun bir seçenek olacaktır. Sıcak bir bardağı elinizle tutmak sizin için oldukça zorsa tercihinizi kulplu bardaklardan yana kullanmanızı tavsiye ederiz.

Avansas’ın ev ve ofisler için özenle seçtiği ve satışını yaptığı çay bardaklarını siz de hem ofisinizde hem de evinizde tercih edebilirsiniz. Bitki ve siyah çay bardağı olarak onlarca seçeneği sizlere sunan Avansas, kulplu ya da kulpsuz birçok bardağın satışını uygun fiyatlarla yapmaktadır. Dilerseniz fincan bardak, dilerseniz de standart çay bardağı alışverişlerinizi Avansas üzerinden hızlı ve uygun ödeme seçenekleri ile yapabilirsiniz.

 

Bitki Çayı Kutusu Nedir?

Bitki çayı kutusu ahşaptan, plastikten ya da bambudan üretilen ve bölmeler şeklinde tasarlanan, bitki çayı poşetlerini düzenli bir şekilde tutmanıza yarayan bir tür düzenleyici kutudur. Ofisinizde çay poşetlerinin bir kenarda dağınık bir şekilde durması çalışma ortamınız için güzel bir görüntü yaratmayacaktır. Bu nedenle, düzenleyici kutu kullanımı işyerinizde ve evinizde meydana gelen dağınık görüntüyü ortadan kaldırmak için çok iyi bir tercih olacaktır.

Üstelik aynı çeşitteki çayları bir arada tutarak çayların azalması durumunda stok alışverişinizi de o çeşit için özenle yapabilirsiniz. Birçok farklı tasarıma sahip olan kutu seçeneklerini neredeyse her mağazadan kolayca inceleyebilirsiniz. Siz de düzenli ve planlı bir görünümden yanaysanız mutlaka çay kutusu seçeneklerine ve tasarımlarına göz atmalısınız!

 

Bitki Çayının Faydaları Nelerdir?

İnsan vücudunun savunma mekanizmasının korunmasına ve güçlenmesine yardımcı olan birçok etken vardır. Bunlar vitaminler, besinler ya da meyveler aracılığıyla elde edilebilir. Bitki çayları da tam olarak bu konuda oldukça yardımcı bir kaynaktır ve bitki çayı faydaları da burada devreye girer.

 

adacayi

 

Çeşitli bitki özlerinin vücuda sağladığı yararlar nedeniyle hem bağışıklığınızı hem de vücudunuzun savunma mekanizmasını güçlü ve sağlıklı tutabilirsiniz. Ayrıca, antioksidan özelliğe de sahip olan bitki çayları pek çok hastalığın önlenmesine yardımcı olabilmektedir. Kan şekerini düzenleme, sakinleştirici etki, metabolizmayı düzene sokma ya da mide bulantısı ve grip için yardımcı olan birçok çeşidiyle bitki çayları tam anlamıyla her derde deva niteliğe sahiptir. Peki, hangi bitkisel çay çeşidi hangi hastalığa iyi gelmektedir?

 

Karışık Bitki Çayı Faydaları Nelerdir?

Çeşitli bitkilerin karışımlarından oluşan karışık bitki çayı çeşitleri aynı anda farklı sorunlar için fayda sağlayabilmektedir ancak bu her zaman bu şekilde sonuçlanmayabilir. Her ne kadar insan farklı etkileri olan bitkileri aynı anda kullanmanın iyi geleceğini düşünse de bilinçsiz tüketimden dolayı çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Her çayın kendi başına ayrı faydaları vardır. Bu bitkilerin birbirleriyle karıştırılarak tüketilmesi bazen hiçbir etki yaratmazken bazen de zararlı sonuçlara neden olabilir.

Bu sonuçlar böbrek ve mide rahatsızlıkları olabilir. Karışık bitki çayı için bitkilerin kullanım dozları doğru bir şekilde bilinmediği için kimi zaman zehirlenmeler de ortaya çıkabilir. Aslında tek başına kullanıldığında birçok hastalık için tedavi etkisi yapan bitki çeşitleri karıştırıldığı zaman bu etkilerin tam tersi sonuçlara neden olur. Örneğin, papatya ve yasemin çayı yatıştırıcı ve sakinleştirici etkiye sahip çay çeşitlerindendir. Eğer papatya ve yasemin çayını doğru miktarda karıştırmazsanız sakinleştirici etki ikiye katlanıp aşırı uyku ve yorgunluk haline neden olabilir. Bu nedenle tercih ettiğiniz karışık çay çeşitlerinin içeriklerini ve bitkilerin kullanım oranlarını iyi bir şekilde araştırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde vücudunuzda istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

 

Kayısılı Bitki Çayı Faydaları Nelerdir?

Genellikle zayıflamak ve metabolizmayı hızlandırmak amacıyla tercih edilen kayısılı bitki çayı bağırsak tembelliği için büyük bir yardımcıdır. Meyve olarak tüketildiğinde bile birçok hastalığa iyi gelen ve vücut için büyük bir koruyucu niteliğinde olan kayısı, hastalıklara karşı kullanmak üzere iyi bir seçenektir. Düzenli kullanımda hücre yenilenmesini sağlayarak hem genç bir görünüme hem de metabolizmanın daha hızlı çalışmasına destek olacaktır.

A ve C vitaminlerini içeren kayısılı çay, iltihapların da giderilmesi için sıkça tercih edilmektedir. Hem fiziksel hem de zihinsel birçok fayda sağlayan kayısılı çay gün içerisinde 1 ya da 2 bardak şeklinde tüketilmelidir. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi kayısılı çay da önerilenin haricinde tüketilmemelidir. Fazla kullanımda böbrek ve bağırsaklarda çeşitli problemlere neden olabildiği için düzenli aralıklarla aşırıya kaçmadan tüketilmelidir.

 

Yeşil Çay Faydaları Nelerdir?

Bitkisel çaylar arasında belki de en çok tüketilen ve markalar tarafından da sıkça üretilen yeşil çay, sağlıklı bir yaşamı kendisine felsefe edinmiş insanların genellikle tercih ettiği bir bitki çayıdır. Diyetisyenler ve uzmanlar tarafından da hastalara mutlaka önerilen yeşil çay, içerdiği antioksidanlar nedeniyle vücudun sağlıklı olmasını ve zinde kalmasını sağlamaktadır.

Düzenli yeşil çay kullanımı kansere yol açan bileşenlerin vücuttan uzaklaşmasını sağlar ve kişinin zihinsel faaliyetleri üzerinde de olumlu etkiler yaratır. Ayrıca, yağ yakımını hızlandırması nedeniyle de zayıflamak isteyen insanlar tarafından sıkça tercih edilir. Kilo vermeyi hızlandırır ve obeziteyi engeller çünkü kalori bakımından oldukça düşük bir çay çeşididir. Gün içerisinde 1 ya da 2 bardak şeklinde düzenli olarak tüketilen yeşil çay, sizi hem kronik hastalıklara karşı korur hem de sağlığınız için büyük bir etken madde niteliği taşır.

 

Adaçayı Faydaları Nelerdir?

Stres, anksiyete, depresyon ya da çeşitli psikolojik rahatsızlık için ilk sırada önerilen adaçayı adeta zihin dostu bir bitki çayı türüdür. Stres anında vücudu rahatlatması nedeniyle adaçayı kullanımı yatıştırıcı etkisiyle bilinmektedir. Adaçayı, zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak neredeyse bir meditasyon aracı olur.

Öğrenciler için ders çalışırken tüketilmesi önerilen adaçayı, beyin fonksiyonlarını geliştirir ve hafızayı güçlendirir. Bu nedenle kişinin daha iyi düşünmesini ve daha iyi odaklanmasını sağlar. Adaçayı yalnızca zihinsel fonksiyonları geliştirmesi ya da kişiyi yatıştırmasıyla değil, aynı zamanda kadınsal birçok rahatsızlığa da iyi gelmesiyle de bilinir. Menopoz dönemindeki kadınlarda yaşanan sinirlilik hali ve sıcak hissetme durumlarına iyi gelmesi nedeniyle doktorlar tarafından sıkça önerilir. Ayrıca, adet söktürücü olarak da bilinen adaçayı hem adet sancılarını azaltır hem de sağlıklı bir adet dönemi yaşamanızı sağlar.

Yine birçok bitki çayında olduğu gibi fazlası ve bilinçsiz kullanımı oldukça zararlıdır. Küçük çocukların tüketmesi ya da hamile ve emziren annelerin tüketmesi sakıncalı olarak görülür. Bu nedenle, eğer normal dışı bir durum içerisindeyseniz doktor tavsiyesi dışında adaçayı tüketimine dikkat etmelisiniz.

 

bal-zencefil-limon

 

Papatya Çayı Faydaları Nelerdir?

Sakinleştirici ve yatıştırıcı olarak ilk sırada önerilen papatya çayı güçlü bir antioksidan niteliği de taşımaktadır. Sinirlerinizi yatıştırmak için ve endişeli ruh halinden kurtulmak için gün içerisinde tüketeceğiniz 1 bardak papatya çayı sizin için büyük bir yardımcı olacaktır.

Baş ağrısı, uykusuzluk ya da stres sonucu ortaya çıkan rahatsızlıkları ve ağrıları azaltarak daha iyi bir ruh haline sahip olmanız için etkili bir bitkisel çay çeşididir. Ayrıca, diş problemlerinden kaynaklı olarak ortaya çıkan diş ağrılarını da hafifletip ağrı kesici bir etkiye de sahiptir. Fazla tüketiminde aşırı uyku hali ve yorgunlukla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle kendiniz için yeterli miktarı tespit edip o yoğunlukta tüketmelisiniz.

 

Ihlamur Faydaları Nelerdir?

Soğuk kış günlerinin vazgeçilmez çayı olan ıhlamur için şifa kaynağı desek asla yanılmayız. Gribal enfeksiyonlar, ateş, öksürük, boğaz iltihapları ya da mide üşütmesi gibi çeşitli birçok kış hastalığına deva olan ıhlamur, en çok tercih edilen bitki çayları arasında ilk sıralarda bulunmaktadır. Grip olan insanlar için bal ve limonla karıştırılarak ikram edilen ıhlamur, solunum yollarını açarak daha iyi nefes almanızı sağlar ve iyileşme sürecini oldukça hızlandırır.

Bu nedenle, boğaz ağrısı için bitki çayı olarak ve grip için bitki çayı olarak da tercih edilir. Vücudunuzun ve zihninizin sakinleşmesini ya da yatışmasını sağlayarak stres azaltıcı bir etki de gösterir. 10 dakika kadar demlemeye bıraktığınız ıhlamuru güzel bir fincana doldurup yavaşça yudumlayarak soğuk kış günlerinin tadını sıcak bir şekilde çıkarabilirsiniz.

 

Kuşburnu Çayı Faydaları Nelerdir?

Mayhoş tatlar sizin için vazgeçilmezse kuşburnu çayı harika bir seçenek olacaktır. Doğal ilaçlardan en bilineni olan kuşburnu, üst solunum yoluyla ilgili çoğu problem için şifa niteliği taşımaktadır. Demir, magnezyum, A vitamini, C vitamini, E vitamini ve B vitamini açısından oldukça zengin olan kuşburnu yüksek tansiyona, tümör oluşumuna, gribal enfeksiyonlara ve virüslere karşı büyük bir yardımcıdır. Ayrıca, uyumadan önce tüketeceğiniz 1 bardak kuşburnu çayı iyi bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır.

 

Bitki Çayının Zararı Var Mıdır?

Yararları konusunda belki sayfalarca yazılacak olan bitki çayı çeşitlerinin yararı kadar zararı da var mıdır? Bitki çayı zararları nelerdir?

Her şey için geçerli olan bilinçsiz kullanım ve aşırı kullanım elbette birtakım zararlara neden olabilmektedir. Bitki çayları bilinçsiz kullanıldığı zaman böbrek ve karaciğerlerde çeşitli sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle bitki çaylarını tüketirken dikkat etmeli ve doktor tavsiyelerinin dışına çıkmamalısınız. Özellikle teşhis edilmiş bir kronik hastalığınız bulunuyorsa bu konuda ekstra bir özen göstermeniz gerekmektedir. Doğal ve şifa verici etkilerinin yanı sıra çeşitli durumlarda istenmeyen sonuçlara da neden olabilir.

 

Hangi Durumda Hangi Bitki Çayını İçmelisiniz? İşte En Popüler Bitki Çayı Tarifleri

Her çayın etkisi her insan için aynı değildir. Çeşitli bitkilerin çeşitli yararları olabildiği için farklı rahatsızlıklar için tüketilmektedir. Örneğin kadın rahatsızlıkları için genellikle adaçayı tercih edilirken zihinsel rahatsızlıklar ve uyku bozuklukları için de papatya ve melisa çayı önerilmektedir. Bu nedenle farklı durumlarda farklı karışımlar ya da tarifler uygulamalısınız. Bitki çayı nasıl yapılır ve bitki çayı nasıl demlenir?

 

nane-limon-cayi

 

İşte, sizler için hazırladığımız popüler bitki çayı tarifleri:

 

Adet Söktürücü Bitki Çayı

Regl ya da adet söktürücü bitki çayı olarak size önerimiz kesinlikle adaçayı ve biberiye çayı olacaktır. İki bitkinin de ağrı kesici ve antioksidan özellikleri nedeniyle sağlıklı ve rahat bir adet dönemi yaşayabilirsiniz. Dilerseniz sallama poşet çay şeklinde dilerseniz de aktarlardan elde edebileceğiniz bitkilerin kaynatılması şeklinde tüketebilirsiniz. Peki bu çaylar nasıl hazırlanır?

1 fincan sıcak suya denk gelecek şekilde 1 kaşık biberiye ve adaçayını 10 dakika kadar demlemeniz gerekmektedir. 10 dakika bitki çayları için önemli bir süredir. 10 dakikadan fazla demleyeceğiniz çaylar acır ve faydalı birçok özelliğini bu süre dışında kaybetmeye başlar. Ofisinizde kullanmak üzere adaçayı ve biberiye çayı seçeneklerini Avansas.com’da anında bulabilirsiniz.

 

Uyku İçin Bitki Çayı

Uyumakta güçlük çekiyorsanız ya da sağlıklı bir uyku uyuyamıyorsanız kimyasal kullanımı haricinde mutlaka bitkisel özlü çaylar tüketmelisiniz. Uyku ile anında bağdaştırılan papatya ve melisa çayı kesinlikle uyku için bitki çayı seçeneği olarak büyük bir yardımcı olacaktır.

Uyku bozukluğu yaşıyorsanız gün içerisinde 1-2 fincan papatya çayı tüketebilirsiniz. Kaynar suya bir tutam papatya atıp 3-4 dakika kadar beklemeniz gerekmektedir. Çayınız demlendiği zaman bir süzgeç yardımıyla bitkileri ve bitki yapraklarını süzerek çayınızı içmeye başlayabilirsiniz. Dilerseniz limon yardımıyla da hem damak zevkinize göre çayınızı içebilir hem de daha faydalı bir etki elde edebilirsiniz.

 

Gaz Giderici Bitki Çayı

Şişkinlik ve gaz sorunu yaşıyorsanız gün içerisinde sancılarla boğuşabilirsiniz. Gaz oluşumunu önlemek ve gidermek amacıyla gaz giderici bitki çayı olarak nane çayı ve melisa çayı tüketebilirsiniz. Mide ile ilgili birçok probleme iyi gelen nane çayı kaslarınızın gevşemesine yardımcı olarak gazın vücudunuzdan atılmasına destek olacaktır.

1 çay kaşığı kuru naneyi kaynar suya ekleyerek 10 dakika kadar demlemeniz gerekmektedir. Dilerseniz poşet çay şeklinde kutularda satılan melisa çayı ve nane çayı seçeneklerini de kullanabilirsiniz. Çalışırken aniden vücudunuzu saran gaz sancıları için mutlaka ofisinizde nane çayı ya da melisa çayı bulundurmalısınız. Ofisinizde kullanmak üzere birçok çay çeşidine Avansas üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Grip İçin Bitki Çayı

Soğuk günlerin en çok rastlanan rahatsızlığı grip ve soğuk algınlığıdır. Grip için bitki çayı olarak limon ve balla taçlandırılmış bir ıhlamur iyi bir seçenek olacaktır. Hem poşet çay hem de bitki kullanımı ile hazırlanabilen ıhlamur, kış mevsimleri için vazgeçilmez bir çay çeşididir. Kaynar suda 10 dakika kadar ağzı kapalı şekilde demleyebileceğiniz ıhlamuru basit yöntemlerle demleyebilirsiniz.

 

Hamilelikte Bitki Çayı

Hamilelikte bitki çayı tüketimine oldukça dikkat etmelisiniz. Her bitkisel özlü çayı hamilelik döneminde tüketmemeye önem göstermelisiniz. Bu nedenle, doktor tavsiyesi dışında hamileler için bitki çayı önerisi ve tarifi pek uygun olmayacaktır. Doktorunuzun önerdiği bitkisel tedavi çeşitlerine ve kullanım sıklığına dikkat ederek siz de çay tüketebilirsiniz.

 

Sakinleştirici Bitki Çayı

Sakinleştirici özellikleriyle bilinen adaçayı, papatya ve melisa çaylarını sakinleştirici bitki çayı olarak tüketebilirsiniz. Her birinin demleme aşaması aynı olduğu için bir tutam kullanarak kaynar suda 5-10 dakika kadar demleme işlemini uygulayabilirsiniz. Ofisinizde kullanmak üzere çeşitli markaların ürettiği poşet bitki çaylarından da aynı şekilde faydalanabilirsiniz.

 

Zayıflatan Bitki Çayı

Zayıflama ve metabolizma hızlandırıcı olarak bilinen form ve yeşil çayları kullanmak zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Zayıflatan bitki çayı ve en hızlı kilo verdiren bitki çayı olarak kullanılan ve bitkisel öze sahip olan form ve yeşil çaylara Avansas.com’dan ulaşabilir ve istediğiniz markadan alışverişinizi yapabilirsiniz.

Sallama poşet çayları fincanınızda 5-10 dakika kaynar suda bekleterek demleme aşamasını gerçekleştirip çayınızı içmeye başlayabilirsiniz.

 

Demir Eksikliğine Hangi Bitki Çayı İyi Gelir?

Kansızlık ve demir eksikliği ile mücadele ediyorsanız beslenmenize büyük önem göstermelisiniz. Doğal yollardan bu sorunları çözmek istiyorsanız mutlaka uygulayacağınız programa uygun bitki çaylarını da eklemelisiniz. Peki, demir eksikliğine hangi bitki çayı iyi gelir?

Demir eksikliği için ısırgan otu çayı kullanabilirsiniz. 4 çay kaşığı kuru ısırgan yaprağı üzerine kaynar su ekleyerek 1 dakika kadar kaynatıp düzenli bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Kabızlık İçin Bitki Çayı

Kabızlık için bitki çayı olarak kuşburnu çayı, rezene çayı ve ekinezya tercih etmelisiniz. Bu bitkiler, boşaltım için kullanılan kasları gevşetmesi ve vücuda sakinleştirici etki sağlaması nedeniyle kabızlık için tercih edilmelidir. Düzenli olarak tüketeceğiniz bitki çayları kabızlık sorununuz için iyi bir şifa kaynağı olacaktır.

 

Öksürük İçin Bitki Çayı

Üst solunum yolları rahatsızlıkları ve öksürük için bitki çayı seçeneği olarak yeşil çay, ekinezya ve ıhlamur seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. Bitkisel özlü çayların kullanımı hem solunum yollarında oluşan enfeksiyonlara iyi gelir hem de boğazı yumuşatarak öksürük problemleriniz için doğal bir ilaç görevi görür. Limon ve balla destekleyerek 5-10 dakika demleme sonrasında hazırlayabileceğiniz bu bitki çaylarını dilerseniz poşet çay olarak da tüketebilirsiniz.

 

Soğuk Algınlığı İçin Bitki Çayı

Antibiyotik görevi gören ve soğuk algınlığı için bitki çayı olarak kullanılabilen zencefil çayı ve ekinezya çayı kış mevsiminde sıklıkla görülen bu rahatsızlık için doğal bir ilaçtır. Soğuk algınlığı nedeniyle oluşabilen mide rahatsızlıkları için de iyi bir tercih olan zencefil çayı ve ekinezya çayı diğer tüm bitki çayları gibi hazırlanmaktadır.

Kaynar suya bir tutam ekleyerek 5-10 dakika demlenme sonucunda hazır hale gelen çayınızı limon ve balla destekleyebilirsiniz.

 

Baş Ağrısına Hangi Bitki Çayı İyi Gelir?

ihlamur-cayi

 

Gün içerisinde giderek artan bir baş ağrısı gününüzün berbat geçmesine neden olabilir. Peki, baş ağrısına hangi bitki çayı iyi gelir?

Biberiye çayı, baş ağrısı için ve özellikle migren rahatsızlığı olanlar için iyi bir çay tercihidir. Kronik olarak baş ağrısı çekiyorsanız düzenli biberiye çayı tüketimi ile bu rahatsızlığınızı erken bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Poşet çay olarak da kullanabildiğiniz gibi aktardan biberiye bitkisi satın alarak kaynar suda demleme işlemiyle çayınızı hazır bir hale getirebilirsiniz. Düzenli kullanımda mutlaka baş ağrısı için etkili olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

 

Antidepresan Kullanırken Bitki Çayı İçilir Mi?

Bitkisel çaylar ile ilaç kullanıma çok dikkat etmelisiniz. Bitki çaylarının ilaçlarla kullanımı bazen büyük sorunlara yol açabilir ve oldukça tehlikeli olabilir. Bitki çaylarının ilaçlarla beraber kullanımı ilaçların belirtilen yan etkilerinin görülme sıklığını artırabilir ve çeşitli sorunlara neden olabilir. Bu nedenle antidepresan kullanırken bitki çayı içilmesi zararlı diyebiliriz. Yine de antidepresan kullanmanızı öneren doktorunuza bu konu için danışabilirsiniz.

 

Bitki Çayı Fiyatları Ne Kadar?

Markadan markaya ve içeriklerinde kullanılan bitkilere ve poşet adetlerine göre çeşitlilik gösteren bitki çayı fiyatları için kesin bir bilgi vermek doğru olmayacaktır. Eğer bitki çayı alışverişi için çeşitlilik ve uygun fiyatlar arıyorsanız mutlaka Avansas.com’un bitki çayı kategorisine göz atmalısınız. Onlarca çeşit çay seçenekleri ve geniş fiyat yelpazesi sayesinde aradığınız özelliklerde hem ofisiniz hem de eviniz için alışveriş yapabilirsiniz.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. Zafer Akıncı dedi ki:

    Özellikle bu zamanlarda, kış ve bahar döneminde soğuk algınlığı baş gösteriyor. Bitki çay tüketiminde bilinmeyen, isimsiz, markasız olanlardan uzak durmak gerek. TV haberlerinde bile zehirlenenleri, hastanelere kaldırılanları görüyoruz 🙂 Benim favorim ıhlamur 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir