Kurum Kültürünüz Çalışanların Motivasyonlarını Göz Önünde Bulunduruyor mu?

Çalışanların motivasyonunu ve bağlılığını artıracak özgün bir kurum kültürü oluşturmak büyük küçük her kurum için zordur. Deloitte’in Evrensel Sermaye İndeksi 2015 raporu, kurumların %87’sinin yaşadıkları sıkıntılar içinde en büyüğünün çalışan bağlılığı ve adaptasyon sorunları olduğunu gösteriyor.

Deloitte’in yaptığı araştırmaya göre çalışanların motivasyonunu artıran özgün bir anlayışa sahip kurumların başarılı olma olasılığı daha yüksek. Örneğin bu araştırma, çalışan bağlılığı programlarının kurum karını çalışan başına 2,400 dolar kadar artırabileceğini göstermekte. Bu da kar zarar tablosunda olumlu yönde bir ilerleme görmek isteyen şirketler için mükemmel bir kurum kültürü oluşturmanın ve bunu idare etmenin öncelik olması gerektiğini gösteriyor.

Direkt olarak satışı etkileyecek olan kurum kültürü ve çalışan bağlılığını yönetebilmek için gerekli 5 nitelik vardır:

Kurumsal Düzen

Deloitte’ye göre şirketlerin sadece %38’i fonksiyonel olarak kurulan bir düzene sahip. Kurumsal düzene sahip olmayan şirketlerin çalışanların verimini artırma ve hedeflerine ulaşmaları için akılcıl bir düzene sahip olmanın önemini kavramaları gerekmekte. Yapılan işin vasıflarına uygun olan böyle bir düzen sonucunda verimlilik artar.

Liderlik

Liderlik vasfına sahip olmayan, aktif rol oynamayan kişiler tarafından yönetilen şirketlerde, çalışanların işten şirkete değer katmadan ya da amaçlarına ulaşamadan ayrılmaları yüksek bir olasılıktır.

Bağlılık

Çalışan memnuniyetini ölçen birçok araç olmasına rağmen şirketlerin %64’ü çalışanların memnuniyetini yıllık olarak ölçmekte. Oysa çalışanların şirkete karşı olumsuz bir bakış açısı varsa bunun anlaşılabilmesi için memnuniyet seviyeleri düzenli olarak ölçülmeli. Çünkü çalışanın şirkete katacağı değer ve kendini ekibin bir parçası olarak görüp şirketi kalkındırabilmesi memnuniyetiyle direkt olarak alakalıdır.

Öğrenme

Şirket içerisinde çalışanların becerilerini geliştirmeleri özellikle yeniliklere ayak uydurabilmeleri açısından çok önemlidir. Kurum içinde verilen eğitimler, bu yeniliklere adapte olma ve uygulamaları için yeterli olmayacaktır. Çalışanların kendilerine ait zaman dilimlerinde de eğitimlerine katkıda bulunmaları için teşvik edilmeleri gerekir.

Tanınma

Çalışanların başarılarını ve ilerlemelerini görerek takdir etmek onları daha da ileriye gitmek için motive eder. Katkılarından dolayı takdir gören çalışan, kendisini iyi hisseder ve kurumu için daha çok çalışır. Çalışanlar için böyle bir sistem uygulamak bağlılık oranlarını gözle görülür bir şekilde artıracak ve olumlu geri dönüşler almanızı sağlayacaktır.

Özetle çalışanlarının şirkete bağlılığını gözeten bir şirket, daha yüksek verim alır ve daha hızlı bir büyüme sağlar. Motivasyonu artan çalışan; daha yaratıcıdır, şirket çıkarlarını önemser, şirkete olan bağlılığı artar, yeniliklere açıktır ve grup çalışmalarında da daha başarılıdır.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir