motivasyon

Her iş yeri sahibi ya da yönetici, motivasyonu yüksek çalışanlar ister. Çalışanın motivasyonu yerinde değilse, sağladığı iş gücü de yeterli olmayacaktır. Çalışanın moral ve motivasyonu yükseldikçe, sağlayacağı verim de artacaktır. Bu da doğru orantılı olarak karlılığın artmasını sağlayacaktır. Bu yüzden iş yerlerinde çalışanların moral ve motivasyonlarının üst düzeyde tutulması büyük önem taşımaktadır.

Yöneticilerin çoğu zaman dikkate almadığı ya da ihmal ettiği bu konu, iş yerinin başarısını da etkileyen bir süreç haline gelmektedir. Çünkü iş yerlerindeki motivasyon kaybı bulaşıcı olabilmektedir ve diğer çalışanların da etkilenmesine yol açabilir. Bu motivasyon kaybını gidermek çalışanlar için zaman alabilir; çünkü bu durumda çalışanlar sabırsız, aceleci bir tutum sergileyerek kendilerini stres altına sokabilirler. Bu sebep ile hem iş hayatında hem gelecek hakkında kaygılar duymaya başlayabilirler.

Yönetici kademesi, çalışanların moralleri üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Yöneticilerin çalışanların moral ve motivasyonunu artırabilmek için birkaç ufak adım atması gerekir. Her şeyden önce yöneticinin ulaşılabilir olması, çalışanlarının endişelerini, kaygılarını dinlemesi ve onlara gereken ilgiyi göstermesi gerekir. Yöneticinin en önemli görevlerinden biri çalışanları hatalarında korkutmadan, üzmeden uyarmak ve yaptıkları hatalardan ders çıkarabilecekleri bir ortamı sağlamaktır. Bu şekilde çalışanın hata yaptığı için düşen motivasyonu dengelenecektir. Moral ve motivasyonu yerinde olan çalışan da çok daha yaratıcı ve mutlu olacaktır.

Hayatta her şeyin yeri olduğu gibi eğlenmenin de yeri vardır. Asla çalışanlarınızın sıkıcı ve baskıcı bir ortamda çalışmasına izin vermemelisiniz. Eğlenceli bir çalışma ortamı çalışanlarınızın işe daha moralli gelmelerini ve daha istekli çalışmalarını sağlayacaktır. Bunun için ise; iş yerinde veya iş dışında çalışanlarınız için eğlenceler, partiler ve çeşitli etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Bu tür aktiviteler çalışanlarınızın üzerindeki stresi atmalarını ve daha rahat çalışmalarını sağlayacaktır. Çalışanlarınızın ofis içerisinde kullandığı ofis eşyaları dahi motivasyonunu çok etkileyecektir. Özellikle tüm gününü masa başında geçiren elemanlarınızın rahat etmesi çok önemlidir.

İş yerinizde çalışanlara sağladığınız ortamın huzurlu olması kadar, sağladığınız teknik imkanların da önemi büyüktür. Özellikle koltuğundan, masasından ya da kullandığı bilgisayar ve donanımdan memnun olmayan çalışanın verimli olmasını beklememek gerekir. Yeterli şartlar altında çalışmayan birisinin, istenilen verimi sağlaması da olanaksızdır.

Özellikle çalışan motivasyonunu sağlamak için öncelikle kendi motivasyon seviyenizi kontrol etmeniz gerekir. Bir lider olarak sizin moral ve motivasyonunuz yerinde değilse, bunu çalışanlarınıza yansıtabilirsiniz. Çalışanlarınızın moral olarak daha üst seviyelerde olmasını istiyorsanız, sizin de moral olarak daha üst seviyelerde olmanız ve yaşadığınız sorunları çalışanlara yansıtmamanız gerekir. Çalışanlarınızdan kendi gösterdiğiniz çabadan daha fazla çaba göstermelerini beklemeniz, yanlış bir düşünce olur. Öncelikle liderin çalışanlarına örnek olması gerekir. Bunu da unutmayalım…

Yazar Hakkında

Avansas

Avansas, her ölçekteki işletmenin tüm işyeri ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'nin ilk ve en büyük alışveriş platformudur. Avansas Blog'da ise iş hayatına dair ilginizi çekebilecek öğretici ve eğlenceli yazıları sizler için hazırlıyoruz.

Tüm yazıları göster