Çalışanlar İçin Ramazan Ayında Beslenme Önerileri

Çalışanlar İçin Ramazan Ayında Beslenme Önerileri

Birlik ve beraberlik duygularının pekiştirildiği, sosyal dayanışma ve paylaşım bilincinin geliştirildiği Ramazan ayı, oruç tutanların beslenme ve yaşam biçiminin tamamen değiştiği dini açıdan önemli bir aydır. Özellikle çalışan kişilerin Ramazan ayında beslenmelerine iftar ve sahurda sağlıklı besinler tüketmelerine ekstra bir özen göstermesi gerekir. Ramazanda vücut uzun süre aç kaldığı için dikkat eksikliği ve motivasyon düşüklüğü görülebilir. Sabah erkenden kalkıp işe gitmek ve gün boyunca koşuşturma içerisinde olmak kişileri daha çok acıktırır, susatır ve kişilerin enerjisini kaybetmesine neden olur. Yeterli ve dengeli beslenme düzenini sağlamak için iftar ve sahurda sağlıklı karbonhidrat ve yüksek protein içeren besinler tüketilmesi önerilir. Özellikle sahur öğününün aksatılmaması ve yeterli miktarda su tüketiminin sağlanması oruç döneminde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardır.

  • Eğer beden gücü gerektiren ve gün içerisinde çok enerji harcadığınız bir işte çalışıyorsanız sahurda fındık ezmesi, aspir yağı, Hindistan cevizi yağı ile ceviz, fındık badem gibi ya da yumurta, tavuk gibi protein içeren besinler tüketerek gün içinde harcayacağınız enerjiyi depolayabilirsiniz.
  • Un, şeker, pirinç gibi besinler yüksek miktarda karbonhidrat içeren besinler kategorisinde yer alır. Karbonhidrat içeren besinler tüketmek çok çabuk acıkmanıza neden olur. Bu nedenle ramazan ayı boyunca bu besinlerden uzak durmanız önemlidir.
  • Protein içeren besinler özellikle ramazan ayında en sık tüketilmesi gereken besinlerdir. Protein içeren besinler hem gün içerisinde daha tok olmanızı sağlar hem de enerjinizi verimli kullanmanıza yardımcı olur.
  • Sağlıklı karbonhidratlar dediğimiz tam buğday ürünlerini ve baklagilleri iftar ve sahurda tercih edebilirsiniz. Özellikle sahurda tüketeceğiniz sağlıklı karbonhidratlar ile çok acıkmanızı engelleyebilir ve enerji kaybı yaşamadan işinize odaklanabilirsiniz.
  • Çalışanlar için Ramazanda beslenme dendiği zaman akla ilk gelen sudur. Su hem çalışan hem de çalışmayan herkesin iftar ile sahur arasında tüketmesi gereken bir içecektir. Tüm gün susuz kalan vücudun enerjisi tükenir. Bu nedenle iftar ve sahur arasında 2-2.5 litre su tüketmelisiniz.

Ramazan Ayında Beslenmede Nelere Dikkat Etmeli?

  • Ramazanda beslenme konusunda hiç dikkat edilmeyen nokta sahurdur. Özellikle kilo problemi yaşayan kişiler sahura kalkmadıklarında kilo almayacaklarını ve günde tek öğün beslenerek hızlı bir şekilde kilo verebileceklerini düşünür. Ancak sağlıklı karbonhidratlar ve protein içeren besinler ile hazırlanan sahur öğünü gün boyu ihtiyaç duyduğunuz enerji ve kas gücünü sağlayarak metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına destek olur.
  • İftarınızı basit şeker içeren hurma, kuru kayısı ve ılık su ile açmanız, kan şekerinizi hızlı bir şekilde yükseltir ve açlık hissinizi bastırır. Daha sonra yemeğinize çorba ile devam edip 10-15 dakika bekledikten sonra ana yemeğinizi tüketebilirsiniz. Böylece hazımsızlık ya da gaz gibi mide problemlerinin üstesinden gelebilirsiniz.
  • Yoğurt, cacık ya da ayrana mutlaka her sofrada yer vermelisiniz. Yüksek protein içeren yoğurt ve türevleri hem tok tutar hem de susuzluğunuzu gidermenize yardımcı olur.
  • Yemeklerden sonra ağır şerbetli hamur tatlıları yerine sütlü tatlılar tercih edebilirsiniz. Şerbetli ve ağır tatlılar uzun süre açlıktan sonra tansiyonunuzun düşmesine ya da şekerinizin çıkmasına neden olabilir. Meyveli ve sütlü tatlılar her zaman daha sağlıklıdır.

Avantajlı Ramazan Paketi Fiyatları İçin Doğru Adres: Avansas

Avansas, protein ve sağlıklı karbonhidrat içeren besinlerden oluşan klasik, büyük ve mega olmak üzere üç farklı ramazan kolisini duyurdu. Ramazan ayının yaklaştığı bu günlerde uygun fiyatlara ramazan paketleri satın almak istiyorsanız Avansas yanınızda. Kolay sipariş ve avantajlı ödeme seçenekleri, stoklu çalışma sayesinde yalnızca 1 iş gününde ve ücretsiz teslimat ayrıcalıklarıyla Avansas’tan hemen ramazan kolisi siparişi verebilirsiniz.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir