Çalışırken Verimliliğinizi Artırmanın 8 yolu

İş yerinizde verimlilik, yaratıcılık ve etkin çalışma kilit rollerden biridir. Hepimizin amacı her işi en iyi şekilde yapmak ve bunu da herkesten önce yapmaktır. Siz de bıçak gibi keskin dikkat yeteneğine sahip çok yönlü bir çalışan olmak istiyorsanız ofisinizde geçirdiğiniz zamanın tadını çıkarmanız için gereken ipuçları burada.

1- İş Paslamanın Patronu Olun

Verimliliği artırmak için birilerinden yardım istemek ve bir işi yapması için birine ricada bulunmak ofis ortamının olmazsa olmazlarından. İş arkadaşlarınızla uyum içinde çalışmanın ön koşullardan biri iletişim diğeri ise güven. Bir takım oyuncusu gibi hareket edin ve yardıma ihtiyaç duyduğunuzda bunu iş arkadaşlarınızdan istemekten çekinmeyin. Yapmanız gereken, iş arkadaşınıza ihtiyacı olan tüm gereçleri sağladıktan sonra işin ne zamana yetiştirileceğini söylemek. Kim demiş fazla iletişim göz çıkarır diye?

2- Yapılacaklar Listesi Çıkarın

İşin önceliğine ve ayırdığınız zamana göre görevleri sınıflandırın. Bitirdiğiniz işlerin üzerini çizin. Bu sadece size bir şeyleri başardığınız hissi vermekle kalmaz, üretkenlik için de yeni yollar bulmanızı sağlar. Üretkenliğinizin kaydını tutmak, günün hangi saatinde en verimli şekilde çalıştığınızı da anlamanızı sağlar. Molalarınızı, iyi çalışamadığınızı bildiğiniz saatlere denk getirirseniz en iyi olduğunuz zamanda işinizin başına koyulabilirsiniz. Kendinize uygun zaman sınırlamaları koyun ve bunlara büyük bir titizlikle uyun.

3- Telefonun Fişini Çekin

Başımızı çevirdiğimiz her yerde sosyal medyanın olması büyük bir dikkat dağınıklığı sebebi ve aynı zamanda tam bir süre kaybı. Telefonunuza şöyle bir bakmak için harcadığınız zaman bile toplamda bir günün ederi kadar olabilir. Tavşanı takip edip deliğe sakın düşmeyin. Akıllı cihazlarınızdan kurtulun. Telefonunuzu kapatın ve bir köşeye atın. Dikkatiniz hep işinizde olsun. Telefonunuzu yalnızca önceden ayarladığınız molalarda kullanın. Sizi işinizden alıkoyan şeyleri en aza indirdikten sonra daha verimli çalışacaksınız.

4- Uykunuzu İyi Ayarlayın

İyi bir uyku düzeni tutturmak verimli olmanın en can alıcı noktalarından biridir. Uykusuzluk, yaratıcılığınıza ket vurur ve üretkenliğinizi azaltır. Her gece zihninizin dinlenmesine fırsat verin ve bunu bir düzene oturtun. Her gün aynı saatlerde yemek yemek ve uyumak, sonraki gün yine aynı saatte uyumaya, yemek yemeye ya da çalışmaya hazırlar.

5- Kendinizi Denetleyin

Yaptığınız işin verimli olup olmadığını anlamak için kendinizi sürekli eski halinizle karşılaştırın. Unutmayın, üretkenlik her zaman artırılabilir bir şeydir. Pek çok ofis ortamında aynı anda birçok iş yapmanız sizden zaten beklenen bir şeydir fakat aynı anda birden çok işi halletmeye kalkmanın performans seviyesini düşürdüğünü savunan psikologlar da var. Eğer sizin tarzınız tek bir iş üzerine odaklanmaksa çok da terlemenize gerek yok. Kendi yolunuzu bulduktan sonra ilerlemeye devam edebilirsiniz.

6- Ne Yiyeceğinizi İyi Seçin

Beyin maksimum seviyede çalışmak için, vücuda iyi gelen yağlara gereksinim duyar. Çiğ badem ve chia tohumu gerekli olan yağ asitlerini vücudunuza kazandırırken bir taraftan da yağ yakarak beynin tok kalmasını sağlar. Enerjinizi sömüren karbonhidratlardan ve ağır yemeklerden kaçının. Kahve yerine yeşil çay içmek de bedeninize daha temiz bir enerji sağlar. Kahve uzun vadede size enerji vermek yerine adrenalin bezlerinizi yıpratır ve yorgunluğa neden olur. Yeşil çaysa sıfır yıkıcı etkiyle size kafein sağlar ve sindirilmesi çok daha kolay bir içecektir.

7- Meditasyon Yapın

Düşüncelerden arınmış ve stressiz bir beyin, yeni fikirlerin yeşermesi için mükemmel bir zemindir. Her gün, gününüzden birkaç dakikayı sadece bulunduğunuz yerde olmaya ayırırsanız hem üretkenliğinizi artırmış, hem de odaklanma yeteneğinizi iyileştirmiş olursunuz. Her gün iş yerine alelacele bir şekilde stresli bir zihin yerine huzur içinde geldiğinizi düşünün. Günün başı, ortası ya da sonu fark etmez. Meditasyon yapacağınız zaman için her günün aynı saatini seçmeniz yeterli. Beyninizin rahatlaması için kararlılık ve devamlılık şart.

8- Küçük İşlerle Fark Atın

Her gün binlerce küçük karar vermek zorunda kalıyorsunuz. Vasıf gerektirmeyen önemsiz işlerinizi önceden yaparak zamandan tasarruf edin. Yarın işte giyeceğiniz kıyafeti bir gece önceden seçin, öğle yemeğinizi geceden hazırlayın. Sessiz, sade ve huzurlu bir sabahla güne başlamanız, işe vardığınızda bütün bedeninizle işe odaklanmanızı sağlayacaktır.

Yapılan araştırmalara göre estetik, üretkenliğinizi %15’e kadar artırabiliyor. Harika değil mi? Biz insanlar çevremizden çok etkilenen varlıklarız. Gözümüze gelen ışık miktarı, renk yoğunluğu ve hatta bulunduğumuz ortamda bitkilerin olması bile göz önünde bulundurulacak etkenler. Yaratıcılığınızı en yüksek seviyede tutmak için etrafınızı güzel enerjilerle ve rahatlatıcı tasarımlarla donatın.

Kaynak: fortune.com

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. Okan dedi ki:

    Her şeyden önce; “işinizi sevin” ya da “sevdiğiniz işi yapın” (.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir