Cash Flow (Nakit Akışı) neden önemlidir ?

Şirketlerin temel olarak hedefleri para kazanmak, kar elde etmektir. İşletmeler için nakit en vazgeçilmez öğelerin başında gelir. %80’i bir veya iki kişi ile kurulan startup firmalarda işe ilk başlarken, yapılan işi opere ederken ve iş hacmini büyütürken nakit ihtiyacı duyulur. Bu sebeple pek çok küçük ve orta ölçekli işletmelerde nakit yönetimi ve işletme sürdürülebilirliğinde sorunlar çıkmaktadır.

Yanlış yapılmış nakit akış analizi veya nakit yetmezliği, günlük operasyonları ve şirketlerin marka gücünü kötü etkileyebilir. Startup firmaların %85’i ilk sermayelerini kendi birikimlerinden veya devam etmekte olan danışmanlık işlerinden karşılıyor. Burada bahsedeceğimiz sihirli sayımız 6. Yeni kurulmuş firmaların %45’i 6. ayı göremeden kapanıyor. 9. aya kadar ayakta kalabilenler ise ilk yılı dik bir şekilde tamamlayabiliyor.

yukselme

Nakit girişleri ve çıkışları arasında bir denge sağlayabilmek, olağandışı durumlar haricinde optimum seviyede nakit bulundurabilmek işletmeler için hayati önem taşır. İyi bir nakit akışı sağlanabilirse, operasyonel faaliyetler için kullanılan kaynaklar doğru yönetilebilir ve gelecekteki olası sorunlar için çözüm niteliği taşıyabilir. Nakit akışını detaylı analizlere bağlı yapan şirketlerin, rakiplerine göre daha avantajlı olacağı aşikardır.

Cash Flow, yani nakit akışı belirli iki dönem arasında şirketin nakit durumlarında meydana gelmiş olan değişimlerdir. Şirketin hizmet verdiği alanlarda nasıl nakit temin ettiğini ve temin edilen nakitler ile ne yapıldığına dair raporlar hazırlanır. Bu raporlar sayesinde şirketler belirlenen dönemin başında ve sonunda ellerinde bulunan nakit miktarlarını görebilir.

Geleceğe dair nakit ihtiyaçlarını hesaplamak son derece kolaydır. Nakdin işletme içine ve dışına akışından yola çıkarak tahmini nakit ihtiyacı hesaplanabilir.

İşletme Nakit İhtiyacı  = Firma Faaliyetlerinden ve Müşterilerden Tahsil edilecek nakit miktarı – (İşletme Masrafları + Mal ve Hizmet Sağlayanlara Ödenecek Nakit)

girisimcilik

İşletmelerin istikrar sağlayabilmesi ve nakit akışını pozitif yönde arttırabilmesi yapılması gereken bazı hamleler ve alınması gereken önlemler vardır. Belli sürelerde yapılan düzenli bir stok sayımı, geleceğe ait ödeme hesaplaması gibi raporlar, sizlerin olağan dışı durumlar haricinde rahat etmenizi sağlar. Her ay başı yapılan bir nakit planı sayesinde daha iyimser rakamlarla karşılaşırsınız. Tek seferlik hizmetler yerine toplu paket hizmetlerine yönelerek vakitten tasarruf ettiğiniz gibi nakit yönetiminde de pozitif yönde gelişme sağlarsınız. Örneğin; yapacağınız ofis malzemesi alışverişlerini tek bir yerden toplu şekilde yapmanız sizlere hem ofis ihtiyaçları için indirim avantajı sağlar hem de araştırma sürecinde geçireceğiniz vakitten ve enerjiden tasarruf ettirir. İnternet üzerinden yapılacak basit bir ofis malzemesi alışverişi sayesinde insan gücü, araç ve yol masrafından tasarruf edilebilir.

tasarruf

Nakit akışına etki eden bütün kalemlerde doğru yöntemleri seçmek işletmelerin asıl amacı olan sürdürülebilirliği sağlar ve bu sayede değer arttırımı, çalışanlara ve topluma hizmet, ülkeye katkı gibi temel amaçlar gerçekleştirilmiş olur.

Yazar Hakkında

Avansas

Avansas, her ölçekteki işletmenin tüm işyeri ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'nin ilk ve en büyük alışveriş platformudur. Avansas Blog'da ise iş hayatına dair ilginizi çekebilecek öğretici ve eğlenceli yazıları sizler için hazırlıyoruz.

Tüm yazıları göster