Çay Nasıl Güzel Demlenir?

Dünyada sudan sonra en çok tüketilen içecek olan çayın Türk’lerin hayatındaki yeri çok özeldir. Türkiye olarak dünyada çay üretiminde 5. sıradayken kişi başına tüketimde yıllık yaklaşık 5 kilo ile dünya birincisiyiz. Ülkece günde 254 milyon bardak çay tüketiriz. Türkiye’de çay pazarı 107 milyon ton ve 2 milyar TL değerindedir. Çay Türkiye’deki 100 evin 96’sında tüketilmektedir. Türkiye’de çay hayatın her anında, günün her saatinde ve en çok kahvaltıda tercih edilir. Türkiye’ye has ince belli çay bardağının özelliği ise bardaktaki üst kısım çabuk soğurken sıcaklığın orta ve alt bölgelerde korunabilmesidir. Çay Türkiye’de öyle çok kültürümüzün içine girmiştir ki, çayın kendine has bir dili vardır. Tavşan kanı, paşa çayı, ajda bardak, kıtlama hep çay ile ilgili terimlerimizdir. Türkiye’de çay olmayan bir hayat düşünülemez.

Şimdi size çay nasıl güzel demlenir ondan bahsedeceğiz.

Siyah Çay Nasıl Demlenir?

Lezzetli bir bardak çay nasıl demlenir öğrenmek ister misiniz? Aşağıda sıraladığımız birkaç adımı takip ederek çayınızı en iyi şekilde demleyebilirsiniz! Üstelik size vereceğimiz püf noktaları ile yumuşak içimli bir tat elde edebileceksiniz.

Çayınızı Nasıl Demlemelisiniz?

Bir çay kaşığı toz çayı seramik ya da cam demliğe ekleyin ve 15-20 dakika demleyin.

Eğer dökme çay tüketicisiyseniz ilk olarak demliğinize her bir bardak çay için bir tatlı kaşığı kadar Lipton dökme çay, üzerine de suyunuzu ekleyin. Çay deneyiminizi daha kaliteli bir hale getirmek için cam ya da porselen demlik tercih etmenizi öneriyoruz. 15-20 dakikalık bir demleme süresinden sonra çayınızın tadını çıkarabilirsiniz.

Uzun süren yumuşak içimli çay lezzetine demlik süzen poşet çay kullanarak da ulaşabilirsiniz. Her bir demlik süzen poşetten üç bardak çay elde edebilirsiniz. Çay poşetlerini demliğinizin içerisine koyun, sonrasında her bir demlik süzen poşet için bir çay bardağı kaynar suyu demliğinize ekleyin. Bunun üzerine bir çay bardağı kaynar suyu da ek olarak ilave edin. 15-20 dakika demlemeye bırakın. Eğer daha yoğun bir tat elde etmek istiyorsanız, demleme sürenizi uzatabilir ya da kullandığınız demlik poşeti sayısını arttırabilirsiniz. Sonrasında servis edin ve tadını çıkarın!

Zamanı ve sıcaklığı doğru belirlemek önemli!

Çayın ne kadar uzun demleneceği konusuna gelecek olursak; mükemmel bir çay için taze kaynamış içme suyu kullanılmalıdır. İdeal süreyse, yukarıda belirttiğimiz gibi 15-20 dakika arasındadır.

Sevdiğiniz şekilde çay demleyebilmek için çayın tadına varmanız için çok önemli ve bir o kadar da eğlenceli. Yukarıdaki önerilerimizi dikkate alarak en sevdiğiniz çay keyfini keşfetmenin tadına varın!

 

Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Hoş kokulu, hafif, güzel bir şekilde demlenmiş bir bardak yeşil çay, sizi kendizine getirerek gün boyu zinde olmanız için ihtiyacınız olan enerjiyi sağlamanıza yardımcı olur. Her yudumundan ayrı keyif alacağınız yeşil çayı nasıl demleyeceğinizi öğrenmek ister misiniz?

Aşağıdaki 5 basit adımı izleyerek yeşil çay nasıl demlenir öğrenip siz de bu konunun uzmanlarından biri  olabilirsiniz…

  1. Kaç adet çay poşeti?

Eğer bir bardak yeşil çay yapıyorsanız, bir adet çay poşetini fincan ya da bardağınıza koyun. Eğer demleme yeşil çay yapmak isterseniz demliğe iki adet yeşil çay poşetini, ya da tercihinize göre sevdiğiniz farklı iki çeşit yeşil çay poşetini ekleyin üzerine sıcak su ilave ederek demleyin.

  1. Taze su kullanın!

Çayınızın yumuşak içimli olması için ideal olarak çeşme suyu yerine içme suyu ile demlemenizi öneriyoruz. Mümkün olduğunca taze suyu tercih edin, önceden kaynatılmış, işlenmiş sular çayın tadını yavanlaştırabilir.

  1. Isıya dikkat edin!

Suyunuzu kaynayana kadar ısıtın. Kaynarken çıkan baloncuklar sayesinde, suyun içindeki karbon yok olur ve bu da çayın rengini berraklaştırarak en iyi demi elde etmenizi sağlar.

Kaynadıktan sonra suyu bir kaç dakika dinlendirin ki sıcaklık 80-90 C dereceye düşsün. Bu aralık yeşil çayınızı demlemek için en ideal sıcaklık…

  1. Nasıl karıştırmalı?

Çay poşetleri bardak ya da demliğe yerleştirin ve sıcak suyu üzerine dökün. Suyun çay poşetlerinin üzerine dökülmesiyle çay aromasını salarak, suya daha hızlı nüfuz edecektir.

  1. Demleme süresi ne olmalı?

Çayınızın 1-2 dakika demlenmesine izin verin, bu sırada berrak, açık yeşil bir renk alacak, yoğun bir tat ve aromaya kavuşacaktır..

Eğer daha yoğun bir tat istiyorsanız ve aromanızdan azıcık fedakarlık edebilecekseniz çayınızı 2-3 dakika demlenmeye bırakın. Daha da yoğun, baskın bir tat elde etmek içinse 3 dakika boyunca demlenmesine izin verin.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. Erdil dedi ki:

    güzel paylaşım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir