Dijitalleşen İşyerleri Çağın Hızına Yetişiyor

Milenyum çağında hız, internet, dijitalleşme çalışma şekillerini ve planlarını da değiştiriyor. Çalışma tarihinde modernite ile beraber “ev ve işyerinin ayrılması” yaşam tarzında ciddi bir kırılmayı işaret ederken günümüzde ise internet devrimi ile “çalışma yeri” gerekliliği hızla ortadan kalkıyor. Dijitalleşme ile beraber günün her anında her yerden çalışabilmek mümkün oluyor. Üstelik yapılan araştırmalar dijitalleşen işyerlerinin yeni çalışanlar için cazibe merkezi olduğunu işaret ediyor. Milenyum kuşağı yani 1981-2000 yılları arasında doğan çalışanlar, artık iş tercihlerinde teknolojik imkanları öncelikli olarak değerlendiriyor. 7 farklı sektörü içeren bir araştırma, 35 saatten fazla çalışan kişilerle yapılarak gerçekleştiriliyor ve bir hayli yoğun mesaide bulunan bu çalışanların ilk tercihinin her alanda dijitalleşmeye ayak uyduran işyerleri olduğu doğrulanıyor.

Sanal Ofisler, Mobil Çalışanlar

Milenyum kuşağı iş hayatından güvence ve düzenli gelirden çok daha fazlasını bekliyor. İstediği yerden, istediği zaman çalışabilen yeni nesil profesyoneller, özel hayat ve iş hayatı dengesini kendisi kuruyor. Kahve dükkanlarında bilgisayarlarıyla oturan, cafede çalışan bu yeni nesil, teknolojinin nimetlerinden faydalanarak iş sistemlerini kendileri oluşturuyor. Ofislere kapanıp gün boyu çalışmanın yerini cep telefonu ile iş bitirmek, hareket halindeyken iş yapmak alıyor. Şehirler arası görüntülü toplantılarla mesafeler aşılıyor, iş planında özgürlük sağlayan mobilite çalışan verimini de yükseltiyor. Günümüzde hızla mesaili çalışanlarının yerini mobil profesyoneller, klasik ofislerin yerini sanal işyerleri alıyor. Dell & İntel Evrimleşen İş Gücü Araştırması verilerine baktığınızda çalışanların yüzde 76’sının ‘teknoloji iş yapışımı değiştirdi’ diyerek sistem değişikliğini onayladığını görebilirsiniz.

Profesyoneller Dijitalleşmeden Yana

Çalışanlar da iş seçimi yaparken yeni bir pozisyona başlama kararlarında mevcut teknolojilerin kalitesinin önemli olduğunu vurguluyor. Teknolojinin zayıf olduğu işyerlerinde istifa edebileceğini söyleyenlerin oranı çalışanların beşte ikisini oluşturuyor. Küresel çapta yapılan araştırmada, çalışanların yüzde ellisinin kişisel bir teknolojik cihazı iş amacıyla kullandığı doğrulanıyor. İş, kişisel alanımıza hızla nüfuz ederken evler de yeni işyerleri olarak mimleniyor. Dell gibi teknoloji devleri evden çalışabilen personellerine, özel güvenlik teknolojileri sunarak iş dostu çözümler yaratıyor. Dell & Intel Evrimleşen İş Gücü Araştırması’ndan elde edilen bilgilere göre mobil teknolojiler, çalışanlarının iş sorumluluklarını aksatmadan aile hayatlarına da zaman ayırabilmelerini mümkün kılıyor.

Çalışanlar teknolojinin faydalarını çalışma hayatında da deneyimlerken artık çoğu beyaz yaka evden çalışabilmeyi hak olarak görüyor. Yakın gelecekte iş hayatının hızla dijitalleşmeye devam edeceği, uzaktan yapılan işlerin ve freelance sisteminin gelişeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Hukuki, fiziki ve sosyal pek çok yeniliği gerekli kılacak yeni sistemde, verimli çalışan personellerin iş seçimini dijital kaynaklara göre yapacağı, işyerlerinin ise personel çekebilmek için çok daha yenilikçi olmak zorunda kalacağının altı çiziliyor. Sizler de işyerlerinizi dijitalleştirerek iş dünyasının yeniliklerine uyabilir, nitelikli elemanların tercihi haline gelebilirsiniz.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir