DPI Nedir? DPI Ne Demek?

Dot Per Inch açılımından meydana gelen DPI, Türkçe olarak inç başına düşen nokta şeklinde açıklanabilir. Peki, DPI nedir? DPI ne demek?

Mouse duyarlılığını ölçmek için kullanılan bir terim olan DPI, farelerin yani mouse’ların okuyabileceği noktalar anlamına gelmektedir. Fare çözünürlüğü olarak da açıklanabilen bu terimin sahip olduğu sayı ne kadar yüksek olursa farenin o noktaları o kadar iyi okuyabildiği sonucunu vermektedir. 

Oyuncular için büyük önem taşıyan DPI, fare imlecinin ne kadar hassas ve duyarlı olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, Mouse satın alırken birçok kişi DPI değerine dikkat etmektedir. Çeşitli ölçüm araçlarıyla tespit edilebilen Mouse DPI değeri, kolay yollarla tespit edilememektedir. Almış olduğunuz Mouse markasının belirttiği ürün açıklamalarında DPI değerlerine kolayca ulaşabilirsiniz. 

Sektörde genellikle 800 ila 1000 DPI aralığına sahip fareler satılmaktadır. Fakat oyuncu fareleri için bu sayı değişkenlik gösterir ve DPI değerinin ayarlanabileceği modeller satılır. Böylece oyuncular kendileri için en uygun DPI’i ayarlayabilir ve ihtiyaç duyulan durumlarda bu ayarı kolayca değiştirebilir. Fare çözünürlüğü ne kadar fazlaysa bulunduğu hareket noktasında o kadar hareket imkanına sahip olur. 

DPI değerleri ile fare hareketi ve çözünürlüğü çeşitli anlamlara sahip olabilir. Ancak, fazla DPI o mouse’ın kaliteli olup olmadığını belirleyen bir faktör değildir. Yüksek çözünürlüklü fareler günlük kullanımda gereksiz bir harcama olarak görülebilir. Bu nedenle DPI değeri nedeniyle fazla ücretlere sahip olan mouse’lara dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Kullanım amacınıza göre değişebilen teknolojik ürünlerin alışverişi bu noktada büyük önem taşımaktadır. Ayrıca, satın aldığınız farenin ürün özelliklerinde bulunan DPI değeri, farenin yalnızca o değerde çalıştığı anlamına gelmez. Bazı farelerde bu değeri ayarlayabileceğiniz tuşlar ve sistemler bulunmaktadır. Bu nedenle iyi bir araştırma ve teknik destekle gerekli tüm bilgilere sahip olabilirsiniz.

dpi nedir

Ekran DPI Nedir?

İnç başına düşen nokta ya da dots per inch olarak açıklanabilen DPI, genellikle Mouse’larda olan kullanımıyla bilinmektedir ancak bu terim ekranlar için de kullanılmaktadır. Peki, ekran DPI nedir? Baskı kalitesi ve çözünürlüğünü ifade eden ekran DPI, görüntü kalitesi ya da fotoğraf kalitesini belirleyen önemli bir faktördür. 

Baskılı projelerde büyük öneme sahip olan DPI kavramı, baskılı promosyon ürünler kategorisinde de oldukça tanınan bir kavramdır. Baskı ve matbaa süreçlerinde çözünürlük oranını belirleyen bu kavram; kalite, renk ve görüntüyü belirleyen en önemli bileşendir.

Mouse DPI Nedir?

Mouse’larda da aynı şekilde çözünürlük okuma anlamına gelen kavram, kısaca fare çözünürlüğü olarak açıklanabilir. Detaylı olarak bakacak olursak mouse DPI nedir? 

Farelerin çalışma sistemine göre; bir fare içinde bulunan lazer yardımıyla yüzeyleri tarayarak hareket etmektedir. Bu çözünürlük değeri ne kadar yüksek olursa fare çok küçük bir noktada o kadar hareket etmiş olur.

300 DPI Nedir?

Görüntü çözünürlüğünde standart bir sayı olan 300 DPI, görüntünün net ve anlaşılır olması için yeterli bir sayıdır. Peki 300 DPI nedir? Kısaca 300 DPI, “inç başına 300 piksel düşmektedir” anlamına gelmektedir. Fotoğraf ve matbaa baskılarında kaliteli sonuçlar için bu değer tercih edilmektedir. Özellikle ofis ve iş yerleri için büyük önem taşıyan kartvizit baskılarında matbaalar tarafından 300 DPI’lık bir baskı seçeneği tercih edilmektedir.

600 DPI Nedir?

Daha çok profesyonel işlerde ve reklam ürünlerinde tercih edilebilen 600 DPI’lık bir çözünürlük görüntünün daha net ve parlak olmasına etki edebilir. Yani bir fotoğraf ya da baskı içerisinde 600 piksel bulunması anlamına gelmektedir. Bu sayılar arttıkça görmüş olduğumuz netlik ve ayrıntılar da o oranda artmaktadır.

dpi ne işe yarar

DPI Ne İşe Yarar?

Hem ekran kullanımında hem de fare kullanımında büyük bir öneme sahip olan bu kavram; duyarlılık, hassasiyet, çözünürlük, kalite, netlik ve piksel terimleriyle doğrudan bağlantılı olarak bilinmektedir. Hem baskı sektöründe hem fotoğrafçılıkta hem de bilişim sektöründe ayrı önemlere sahip olan DPI, bu sektörlerde yüksek kaliteli ve yüksek çözünürlüğe sahip işler anlamına gelmektedir.

Fareler için genellikle ayarlanabilir seçenekleri tercih edilmelidir. Günlük kullanımda pek tercih edilmeyen yüksek DPI değerleri, gereksiz bir masraf olarak görülmektedir. Bilgisayar video oyunlarıyla yakından ilgilenen ve bu işi profesyonel olarak yapan kişiler için ise bu kavramın önemi kesinlikle yadsınamaz. Peki DPI ne işe yarar?

Yüksek çözünürlükte olan oyunlarda düşük değerli fareleri hareket ettirmek kesinlikle zorlu bir işlemdir. Bu nedenle farenin en hızlı şekilde tarama yapabilmesi ve ekranın her yerinde hızla hareket edebilmesi için yüksek değerler tercih edilmelidir. Gelişen teknolojiyle artış gösteren yazılımlar ve gelişimler sayesinde son teknoloji oyuncu farelerini kolayca elde edebilirsiniz.

Baskı sektöründe de markanızı tanıtmak için yapmış olduğunuz promosyon ürünleri ve reklamların kalitesi büyük öneme sahiptir. Bu nedenle düşük çözünürlükteki ürünleri müşterilerinize sunmayı kesinlikle istemezsiniz. 

Baskılı promosyon ürünler için Avansas, son teknoloji baskı tekniklerini kullanarak markanızı en iyi şekilde tanıtmanızı sağlamaktadır. Kaliteli ve net bir baskı için göz ardı edilmemesi gereken DPI değeri, Avansas’ın baskı ürünlerinde oldukça hassas bir şekilde uygulanmaktadır. 

Siz de markanızın tanıtımı için baskılı ürünlere ihtiyaç duyuyorsanız Avansas kalitesinden şimdi faydalanabilirsiniz. Kartvizit, karton bardak, antetli kağıt, kaşe ve torba zarf kategorileri ile markanızı en kaliteli şekilde tanıtabilir ve canlı baskılarla adınızdan söz ettirebilirsiniz.

DPI Neden Önemlidir?

Kaliteli bir baskı amaçlıyorsanız 1 inç’lik bir karede bulunan noktaların çok küçük olması gerekmektedir. Yani 1 inç başına düşen nokta sayısı ne kadar çok olursa baskı o kadar kaliteli ve net olmaktadır. Kaliteli bir baskı elde etmek için yapılan çözünürlük artırma işlemleri de görüntünün bulanıklaşmasına neden olabilir. Bu nedenle, baskı işlemini yapacak olan yerin mutlaka bu işte profesyonel olması gerekmektedir. 

Aksi takdirde, elde ettiğiniz baskı bulanık ve düşük çözünürlüklü olarak size ulaşabilir. Avansas’ın kurumsal çözümler olarak sunmuş olduğu baskı hizmetleri tamamen profesyonel bir şekilde yapılmaktadır. Kaliteli baskı ve tanıtım için kendi tasarımınızı oluşturarak Avansas’tan uygun fiyatlarla sipariş verebilir ve tasarımınıza hızlı teslimat imkanlarıyla anında ulaşabilirsiniz. 

İş yerinin alışveriş adresi olan Avansas, müşterileri için hem kaliteli hem de profesyonel hizmetler sağlamaktadır. Üstelik tüm bu hizmetleri uygun fiyatlarla yapması tercih edilmesi için en önemli faktörlerdendir. Eğer hızlı teslimat bölgesinde bulunuyorsanız siparişiniz ya da tasarımınız 1 iş gününde elinize ulaşabilir ve kaliteli baskılardan meydana gelen ürünleri anında kullanmaya başlayabilirsiniz

Hangi Çalışmalarda DPI’a Dikkat Edilmelidir?

Baskı işlerinde ve fotoğrafçılık sektöründe bulanık ve net olmayan görüntüler hiçbir insanın karşılaşmak istemediği bir durumdur. Genellikle özensiz bir şekilde yapılan baskı işlemlerinde düşük çözünürlük ve bulanık görüntü problemleri yaşanabilmektedir. Büyük baskılar ve kritik işler için önemli olarak görülen DPI değeri kalite değerlendirmesi olarak kullanılmaktadır. 

Özellikle şirketlerin ve kişilerin tanıtımları için kullanılan kartvizitlerde 300 ila 400 DPI çözünürlüğü tercih edilmektedir. Bu değerlerden daha yüksek olan aralıklar ise daha çok fotoğrafçılık sektöründe kullanılmaktadır. Yüksek çözünürlüklü ve net baskılar için Avansas üzerinden kendinize ait tasarımı oluşturup şimdi sipariş verebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avansas

Avansas, her ölçekteki işletmenin tüm işyeri ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'nin ilk ve en büyük alışveriş platformudur. Avansas Blog'da ise iş hayatına dair ilginizi çekebilecek öğretici ve eğlenceli yazıları sizler için hazırlıyoruz.

Tüm yazıları göster