E-kitap; yazı, görsel içerebilen ve dijital ortamda yayımlanmak üzere hazırlanan ve bilgisayar veya özel okuyucular kullanılarak okunabilen kitaplara verilen isimdir.

Uzun bir süre boyunca sadece basılmış olan kitaplar e-kitap formatına çevriliyordu. Bugün gelinen noktada ise kimi kitaplar sadece e-kitap olarak yayımlanabiliyor. Böylece e-kitap, alternatif arayışında olanlar için değerlendirilebilecek bir fırsat hâline dönüşüyor. Bu sayede kitap okuma alışkanlığı kazanmak isteyen insanların da ilgisini çekiyor. Ayrıca sağladığı birçok kolaylık sayesinde kitap sektörünün dijital bir dönüşüm geçirmesinde büyük bir rol oynuyor. 

E-kitaplar, cepte ve çantada kolayca taşınabildikleri için birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Bu kitaplar; PDF, ePub ve Mobi gibi farklı dosya formatları ile hazırlanabiliyor. Bu durum ise birçok alternatifin oluşmasını ve e-kitap sektörünün gelişmesini sağlıyor.

E-kitap Nasıl Kullanılır?

E- kitap okumanın normal bir kitabı okumaktan çok da farklı olmadığını söyleyebiliriz. Kitap kokusunun ve hissinin dışında bu iki tür arasındaki her şey neredeyse aynıdır. 

Akıllı telefon ve tabletler gibi elektronik cihazlar aracılığıyla e-kitap okunabilir. Dilediğiniz kitabı bulduktan sonra tıpkı elinizde basılı bir kitap varmış gibi dijital komutlar ile sayfaları çevirerek okuma yapabilirsiniz. Bir e-kitap, satın alınabileceği gibi ücretsiz olarak da edinilebilir. Cepte ve çantada taşınabilen elektronik kitap okuyucu cihazlar, dilediğiniz her yerde kitap okumanıza imkân tanır. Bu sayede e-kitapları gittiğiniz her yere götürebilirsiniz.

E-kitap Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Elektronik kitabın en büyük artısı taşınmasının ve muhafaza edilmesinin kolay oluşudur. Yüzlerce sayfalık kitapları taşımak ve evde onlar için uygun bir alan yaratmak zor olabilir. Ancak elektronik kitap kullanarak bu zorluğun üstesinden kolayca gelebilirsiniz. 

Dijital ortamlarda okunan kitapların yazı boyutu büyütülebilir ve ekranın ışık ayarı yapılabilir. Ayrıca gerektiğinde işaretleme yaparak hoşunuza giden yerleri not alabilirsiniz.

Özellikle gece karanlığında, yolculuklarda ve tatilde e-kitap okumak oldukça kolaydır. E-kitap okuyucuların portatif yapısı, kolay kullanım sağlayan önemli avantajlardan biridir. Kitapların veya kullanılan platformun güncellenmesi gerektiğinde bu işlem kolaylıkla yapılabilir. E-kitapların herhangi bir baskı veya lojistik maliyeti bulunmadığı için fiyatları bir hayli uygundur.

E-kitap İndirilebilen Cihazlar Nelerdir?

E-kitap okumak isterseniz bu isteğinizi birçok akıllı cihaz ile gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için en çok tercih edilen cihazlar arasında tablet, telefon ve bilgisayar yer alır. Örneğin dışarıda boş vaktinizde kitap okumak için telefonunuzu kullanabilirsiniz. Evde otururken boş zamanınızı değerlendirmek için ise tabletinize indirdiğiniz kitapları okuyabilir ve zamanınızı verimli kılabilirsiniz. Eğer bilgisayarda okumak benim için daha iyi bir seçenek diyorsanız yine aynı şekilde e-kitabınızı kolaylıkla bilgisayar üzerinden okuyabilirsiniz. Hangi yöntemi tercih ediyor olursanız olun, Avansas’ın geniş ürün yelpazesinde yer alan cihazlar sayesinde keyifli ve kolay bir biçimde elektronik kitap okuyabilirsiniz.

Telefon

Akıllı telefonların ekranları, artık gözlerimizin sağlığı için daha ideal teknolojilere sahip olmaya başladı. Geniş ekran boyutları da ayrıca bu konuda kolaylık sağlıyor. Bu süreçte iyi bir cep telefonu seçmek ise önem arz ediyor. Göz sağlığınızı bozmadan kitap okumanıza ve diğer işlemlerinizi gerçekleştirmenize imkân tanıyacak olan kaliteli cep telefonlarına Avansas güvencesi ile ulaşabilirsiniz. Cep telefonları ve e-kitaplar ile uyumlulukları hakkında daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız, “En İyi Cep Telefonu Önerileri 2021” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Tablet

E-kitaplarınız okumak için kaliteli bir tablet de tercih edebilirsiniz. Farklı e-kitap formatları farklı uygulamalar ile uyumlu çalıştığı için telefonunuz için uygun formatta olmayan bir e-kitap ile karşılaşmanız hâlinde tablet yardımınıza koşar. Ayrıca tabletlerin barındırdığı geniş ekranlar sayesinde çok daha rahat bir biçimde kitap okuyabilirsiniz. Görüntü kalitesi yüksek ve ekranı geniş tablet modellerine Avansas’ın internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bilgisayar

Büyük bir ekrandan elektronik kitap okumayı tercih eden kişiler için bilgisayardan e-kitap okumak yerinde bir tercih olacaktır. Bununla birlikte e-kitap üzerinde yapılmak istenen düzenlemeler için bilgisayar kullanmak, daha verimli sonuçlar alınmasına yardımcı olabilir. Bilgisayar almadan önce Avansas’ın sunduğu ileri teknolojiye sahip bilgisayar modellerini inceleyebilirsiniz. Bu konu hakkında yeterli bilginiz olduğunu düşünmüyorsanız, “Bilgisayar Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler” adlı yazımızı okumanız size oldukça fayda sağlayacaktır.

Yasal E-kitap Siteleri Hangileridir?

E-kitap nedir sorusunun cevabını öğrenen kullanıcılar, nasıl güvenli bir biçimde e-kitap okuyabileceklerini merak eder. Yasal e-kitap sitesi arayan kullanıcılar için birçok kaynak önerilebilir. Bu sitelerden edindiğiniz kitapları kolay bir biçimde kütüphanenize ekleyebilirsiniz. Bu kaynaklar arasında Apple Books, e-Devlet e-kitap, Rakuten Kobo, Project Gutenberg, Internet Archive, International Children’s Digital Library ve EKitap yer alır.

Google Play Kitaplar

E-kitap google play kullanıcıları tarafından en çok tercih edilen seçeneklerden biridir. Google Play kitaplar, ücretsiz bir şekilde kitap okuyabileceğiniz bir platformdur. Beğendiğiniz kitapları satın almayı düşünüyorsanız herhangi bir ücret ödemeden önce önizleme yapabilirsiniz. Ancak sadece ücretsiz kitaplara bakmak isterseniz de filtreleme yaparak dilediğiniz elektronik kitaba ulaşabilirsiniz.

Apple Books

Apple Books e-kitap okumak için kullanabileceğiniz bir diğer platform. Bu uygulama, Apple cihazlara özgü bir uygulamadır. Cihazınıza önceden yüklü olarak geldiği için yüklemek için ek bir şey yapmanıza gerek yoktur.

e-Devlet e-kitap

e-Devlet e- kitap ücretsiz bir şekilde zengin bir kaynak sunmayı hedefliyor. Bu kaynak sayesinde e-kitap kültür bakanlığı ile bağlantılı halk kütüphanelerinin elektronik arşivinden parmaklarınızın ucuna geliyor. Platformda okumak istediğiniz kitabı seçtiğinizde belirli bir dijital zaman ayrımı yapılıyor. Belirlenen süre aralığında kitap diğer kişilerin erişimine kapatılıyor. Vatandaşlar, 81 ildeki kütüphanelerin kitaplarından diledikleri zaman faydalanabiliyor. 

Rakuten Kobo

E-kitap okumak için tercih edilen platformlardan bir diğeri de Rakuten Kobo. PC ve Mac bilgisayarlarınızı kullanarak e-kitap okuyabilmenizi ve satın almanızı sağlayan bu platform, kendisine ait bir arşive sahip. Bu platform, özellikle İngilizce okuma yapmak isteyen kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Project Gutenberg

Dünyadaki ilk e-kitap projesi olan ve 1971 yılında kurulan bu platform, birçok sitenin öncüsü olmuştur. Bu proje, telif süresi sona eren kitapları yasal bir biçimde indirmenize ve eski eserleri kolaylıkla bulabilmenize imkân tanıyor. 

Internet Archive

Bu platform çok geniş bir arşive sahip. İçerisindeki e-kitap sayısı 1 milyondan fazla. Birçok dilde kitaba erişimi mümkün kılan bu platform, yabancı kaynaklardan yararlanmak isteyenler tarafından oldukça ilgi görüyor.

International Children’s Digital Library

Bu platformun amacı çocukların erken yaşta okuma alışkanlığı kazanmasını sağlamak, merak duygusunu geliştirmek. Sitenin sunduğu kaynaklardan yararlanabilmek için “Kitabı Oku” bağlantısına tıklamak yeterli. 

Yazar Hakkında

Avansas

Avansas, her ölçekteki işletmenin tüm işyeri ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'nin ilk ve en büyük alışveriş platformudur. Avansas Blog'da ise iş hayatına dair ilginizi çekebilecek öğretici ve eğlenceli yazıları sizler için hazırlıyoruz.

Tüm yazıları göster