Cep Telefonu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Cep telefonları, teknolojinin hayatımıza kazandırdığı en önemli araçlardan biridir. Bu araçlar sayesinde iletişim kurmak hiç olmadığı kadar kolay bir hal alıyor. Bu ürünler, eski tip  masaüstü telefonların aksine iletişimin tek bir yerden değil de her an kurulabilmesine yardımcı oluyorlar.

İnsan hayatının vazgeçilmez unsuru olan cep telefonu, tüketici ihtiyaçları farklılaştıkça çeşitli modellerde piyasaya sürülmeye başladılar. Cep telefonu satın almak isteyen kişilerin karşısında artık oldukça geniş bir ürün yelpazesi uzanıyor oldu. Cep telefonu satın alırken yaşanan kararsızlıklar da bu nedenle daha da arttı.

Ürün satın alırken yaşanan kararsızlık süreci, ancak detaylı bir araştırma sonucunda sonlandırılabilir. Bu araştırma süreci boyunca, satın almayı düşündüğünüz ürünlerin bütün özelliklerini tek tek incelemeniz gerekir. Unutmamanız gerekir ki en iyi cep telefonu, ihtiyaçlarınıza yanıt vermeyi başarabilendir.

cep telefonu

İşletim Sistemi

Cep telefonu satın alırken ilk göz önünde bulundurmanız gereken unsur, ürünün işletim sistemidir. İşletim sistemi hem cep telefonunun performansı hem de özellikleri hakkında bilgi edinmek için en kestirme yoldur.

Günümüzde en sık kullanılan işletim sistemi, android sistemdir. Akıllı cep telefonu dendiğinde akla ilk olarak bu ürünler gelmektedir. Android sisteme sahip olan cep telefonları günümüzde pek çok marka tarafından üretilmektedir. Bu sistemin kullanıcılarına sunduğu en önemli avantaj çoğu uygulama ile olan uyumluluğudur.

IOS sistemli ürünlerin üretimi Apple markası tarafından gerçekleştirilmektedir. Markanın kendisinin ürettiği bu sistem, hızı ve virüsü engelleyen yapısı ile ön plana çıkmaktadır.

 

Telefon Hafızası

Satın alınacak olan telefonun hafızası dikkat edilmesi gereken unsurların başında gelir. Telefona yüklenecek olan uygulamalar ve kaydedilecek olan dosyalar, telefonun hafızasını büyük ölçüde kaplar.

Yeterli derecede hafızaya sahip olmayan cep telefonları, zaman içerisinde yavaşlayarak kullanıcısını zor duruma sokar. Kişiler bu sorunu çözmek olarak genellikle harici hafıza kartı alma yolunu tercih eder. Bu çözüm, kısa vadede kişiye yararlı olsa da zaman içinde bu kartın da hafızası yeterli gelmeyecektir.

Telefonda alan yetersizliği gibi sorunlarla karşılaşmamak için kişilerin en baştan önlem alarak yüksek hafızaya sahip ürünleri tercih etmesi gerekir. Eğer bir çalışan veya öğrenciyseniz kesinlikle yüksek hafızaya sahip olan cep telefonlarını tercih etmelisiniz.

 

Ekran Boyutu

Günümüzde üretilen cep telefonu modelleri farklı ekran boyutlarına sahiptir. Bu durumun nedeni ise farklılaşan tüketici ihtiyaçlarıdır.

Cep telefonları, günümüzde yalnızca iletişim kurma işlevini üstlenmezler. İşlerin yönetildiği, dizi veya filmlerin izlendiği ve tasarımların yapıldığı araçlar haline bürünmüşlerdir. Cep telefonları ile yapılacak olan işlemler farklılaştıkça, ekran boyutları da çeşitlenmeye başlamıştır.

Eğer tasarım yapan veya telefonunu tablet olarak kullanan kişilerdenseniz, muhakkak daha büyük ekrana sahip olan telefonları tercih etmeniz gerekecektir. Büyük ekranlı telefonlar, oyunseverler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir.

en iyi cep telefonu

Cep Telefonları Nasıl Daha Uzun Ömürlü Kullanılabilir?

Cep telefonları, yüksek fiyatlara sahip ürünlerdir. Bu ürünler satın alındıktan birkaç sene sonra arızalar meydana gelmeye başlar. Ufak çaplı arızaların tamiri kolay olsa da büyük boyuttaki arızalar, ya kullanıcıyı büyük maddi külfet altına sokar ya da yeni cep telefonu almak zorunda bırakır.

Cep telefonu markaları, ürünlerini belirli bir süre kullanım için üretirler. Kullanıma bağlı olarak cep telefonlarının ömürlerini uzatmak mümkündür. Cep telefonunuzun daha uzun ömürlü olmasını sağlayacak olan unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

 

 • Cep telefonlarının en sık arızalanma nedeni, yanlış biçimde şarj edilmelidir. Telefonunuz şarj olurken onu kullanmamanız gerekir. Bu hem telefonu yorar hem de şarj kablosu ve soketine zarar verir.
 • Telefonunuzda yalnızca kaliteli markaların cep telefonu aksesuarlarını kullanmanız gerekir. Kalitesiz ürünler sadece kötü performans sunmakla kalmaz, aynı zamanda cep telefonlarına da zarar verir.
 • Cep telefonlarınızı tamamen şarj olmadan kullanmayın.
 • Telefonunuzdaki belgeleri düzenli aralıklarla temizlemeniz gerekir. Telefon hafızasında gereksizce yer kaplayan belge ve uygulamalar, cihazın performansını olumsuz yönde etkiler.
 • Telefonunuzun sıvı ile temasından kaçının. Telefonunuz sıvıya maruz kaldığında, anında arıza vermese bile cihazın içine giren sıvı uzun vadede iç akşamların zarar görmesine neden olur.
 • Ürünlerin aşırı sıcak veya soğuğa maruz kalmasını engelleyin.
 • Arka planda çalışan uygulamaları kapatmaya özen gösterin.
 • Cep telefonu aksesuarlarından herhangi biri hasarlı ise bantlama işlemi yaparak kullanmaya devam etmeyin. Hasarlı ürünleri kullanmak cep telefonlarınıza zarar verir.

 

Sevdikleriniz İçin Hediye Cep Telefonu Alırken Neleri Göz Önünde Bulundurmalısınız?

Sevdiklerinize hediye olarak cep telefonu almak oldukça zorlu bir konudur. Hediyeyi alacağınız kişinin o ürünü beğenip beğenmeyeceği kuşkusu kafanızı daima meşgul eder. Hediye olarak cep telefonu satın alırken dikkat etmeniz gerekenler kısaca şöyle sıralanabilir:

 

 • Ürünü hediye edeceğiniz kişinin ilgi alanları ilk göz önünde bulundurmanız gereken konudur. Örneğin, fotoğraf çekmeyi seven birine hediye alıyorsanız ürünün hem kamerasının hem de hafızasının yüksek olması gerekir.
 • Yaşça küçük birine hediye alıyorsanız daha sağlam yapıdaki ürünleri tercih etmelisiniz.
 • Avansas gibi güvenilir bir platform üzerinden alışveriş yapmanız son derece önemlidir. Ürünün hasarsız bir şekilde elinize ulaşmasını ve sahte telefon problemi ile karşılaşmak istemiyorsanız gönül rahatlığı ile Avansas’ı tercih edebilirsiniz.
 • Görme konusunda problemler yaşayan birine hediye alacaksanız daha büyük ekranlı ürünleri satın almalısınız.
 • Uygun fiyat bir diğer önemli konudur. En uygun fiyatlı cep telefonlarına Avansas sayesinde kolayca ulaşabilirsiniz, bu sayede cep telefonu kampanyalarını sürekli takip etmenize gerek kalmaz. İstediğiniz her ürünü uygun fiyatlarla avansas.com üzerinden hemen satın alabilirsiniz.

akıllı telefon

En Çok Tercih Edilen Cep Telefonu Markaları Hangileridir?

Günümüzde piyasada pek çok telefon markası bulunmaktadır. Bu markaların da farklı özelliklerde birçok ürünü olunca, tüketicilerin kafası hangi ürünü satın alması gerektiği konusunda karışmaktadır.

Güvenilir markaların cep telefonları satın alındığında, kişiler uzun süre boyunca sorunsuz bir kullanım şansına sahip olurlar. Müşterilerini memnun etmek adına onları en kaliteli ürünlerle buluşturan Avansas’ın marka çatısı altında, günümüzün sıklıkla tercih edilen kaliteli markaların cep telefonlarına yer verilmektedir.

 

Samsung Cep Telefonu

Android işletim sistemine sahip cep telefonları üreten Samsung, bu ürün kategorisinde akla gelen ilk markalardan biridir. Uzun yıllardır teknolojik aletlerin üretimini üstlenen marka, kaliteli ürünleri ile tanınmaktadır. Samsung cep telefonu modellerini Avansas üzerinden inceleyebilir ve kolayca satın alabilirsiniz.

 

Huawei Cep Telefonu

Huawei cep telefonu çeşitlerinin, ülkemizde satış başladığı andan itibaren ürünlerin her biri yüksek satış rakamları elde etmiştir. Bunun en önemli nedeni, markanın telefonlarının hem uygun fiyatlı hem de yüksek kalitede olmalarıdır.

 

Xiaomi Cep Telefonu

Xiaomi cep telefonu modelleri, özellikle kameralarının yüksek performansı ile ön plana çıkmaktadır. Markanın farklı özelliklerdeki ürünlerini avansas.com üzerinden hızlıca inceleyebilirsiniz.

 

Oppo Cep Telefonu

Oppo cep telefonu modelleri, özellikle uygun fiyatları nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Farklı özellikte birçok ürünü olan marka, içinde bulunduğu pazarın en yenilikçi firmalarından biridir.

 

iPhone 

iPhone, cep telefonu dendiğinde herkesin aklına gelen ilk markadır. Kullanıcılarının daima memnuniyetlerini dile getirdikleri markanın ürünlerini, Avansas üzerinden uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

 

Avansas’ın Sizler İçin Hazırladığı En İyi Fiyat Performans Telefonları Listesi

Cep telefonları arasında seçim yapılırken ilk önce fiyatlarına bakılır. Bir ürünün hem uygun fiyatlı hem de kaliteli olması kullanıcısına pek çok avantaj sağlar. Avansas’ta satışı bulunan, uygun fiyatları ve kaliteleri ile kullanıcılarını memnun eden telefonlar şu şekilde sıralanabilir:

 

 • Huawei Y9 Prime
 • Huawei Y6
 • Huawei Y5
 • Oppo Reno 3
 • Oppo Reno 2 Z
 • Oppo A5
 • Realme 6 Pro
 • Realme 6
 • Realme C2
 • Xiaomi Redmi 8A serisi modelleri
 • Xiaomi Redmi Note 8 serisi telefonları
 • Xiaomi Redmi Note 9 serisi ürünleri

Yazar Hakkında

Avansas

Avansas, her ölçekteki işletmenin tüm işyeri ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'nin ilk ve en büyük alışveriş platformudur. Avansas Blog'da ise iş hayatına dair ilginizi çekebilecek öğretici ve eğlenceli yazıları sizler için hazırlıyoruz.

Tüm yazıları göster