En Verimli Çalışabileceğiniz Saatleri Keşfedin

İş hayatında yeni hedeflerin peşinde koşan ve bu hedefleri gerçekleştirmek için daha verimli çalışmanın yollarını arayanlara güzel bir haberimiz var. Siz de iş hayatında başarılı olmak ve daha verimli çalışarak yepyeni kapıları aralamak istiyorsanız en verimli çalışma saatleri ile ilgili yazımızı mutlaka okuyun.

Saat Sabah 11:00 En Verimli Çalışma Saati

Merkezi California’da olan Redbooth adlı bir proje yönetimi platformu, yaptığı araştırmalar ile tüm bildiklerimizi bir anda tersine çevirmeyi başarıyor. Californialı proje yönetimi firmasının yüz binlerce kullanıcıdan topladığı verilerle kasım ayında yayınladığı araştırmanın sonuçlarına göre çalışanların en verimli ve odaklanarak çalıştıkları saat sabah 11:00. Pazarlama, mimari, sağlık, hukuk ve finans gibi birçok farklı sektör çalışanının katıldığı araştırma, bu bilginin pek çok alanda geçerli olduğunu gözler önüne seriyor.

NASA Astronotları Vücut Ritmini Dinliyor

Toronto Üniversitesi’nde Organizasyonel Davranış Psikolojisi üzerine uzmanlaşan akademisyen John Trougakos, Californialı platformun yaptığı araştırmanın enerji ve verimlilik konularında daha önceden yapılan diğer araştırmaların sonuçları ile uyumlu olduğunu belirtiyor. Trougakos’a göre vücut saatini temel alan çalışmalarda da insanların %75’inin zihin faaliyetlerinin en aktif olduğu saatler sabah 09.00-11.00 arası olarak belirlenmiş. Trougakos, sabah işe gelinen ilk saatlerde insanlar belli bir süreyi ofislerine yerleşmek ve e-mail’lerini kontrol etmek için kullandığını belirtliyor. Sonrasında ise işe odaklanma sürecine giriliyor.

Vücut saatimiz de uyku ve  yemek yeme gibi birçok bedensel ihtiyacımızın zamanlamasını belirlediği için performans açısından büyük önem taşıyor. Araştırmalar NASA astronotlarının da iş verimliliklerini arttırmak ve daha sağlıklı kalabilmek adına günlük planlarını vücut ritmine göre ayarladıklarını kanıtlıyor.

Pazartesi Sendromu Geçmişte Kaldı

Toronto Queen’s Üniversitesi’nde Ekonomi alanında akademisyenlik yapan Don Drummond ise yaptıkları benzer bir çalışma ile dikkatleri üzerine çekiyor. En verimli çalışılan gün ve ay ile ilgili yaptıkları araştırma, tahminlerimizden çok daha farklı sonuçlar sunuyor.

Her ne kadar bilimsel yanı olmayan bir sendroma adını verse de pazartesi günleri, Drummond’un açıklamasına göre hem zihinsel hem de fiziksel olarak çalışanların zirvede oldukları gün olarak görülüyor. Pazartesi gününden itibaren ise bu verimlilik giderek azalıyor. Drummond yaptıkları aynı araştırmanın sonuçlarına dayanarak ay olarak ise ekim ayının çalışmak için en iyi ay olduğunu belirtiyor. Bunun nedeni ise yaz tatili dönüşünde dinlenme fırsatı bulan insanların enerjilerini geri kazanması.

Tüm bu veriler ışığında çalışmak için en uygun ay ekim olurken en verimli gün de pazartesi oluyor. Sabah 11.00 ise çalışanların en odaklanarak çalıştıkları saat. Siz de bu sonuçlara göre çalışma düzeninizi gözden geçirebilir ve en önemli işlerinizi bu verimli zaman dilimlerini dikkate alarak planlayabilirsiniz.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir