Etkili Bir İlk İzlenim İçin 4 Öneri

Kaliteli iletişim kurmanın yolu, iyi bir ilk izlenim bırakmaktan geçer. İlk izlenim, ikinci bir şansı içinde barındırmayan ve çok kısa süreçte oluşan önemli bir algıdır. İlk kez tanıştığınız kişilerde iyi bir izlenim yaratmak istiyorsanız, samimi ve güvenilir olduğunuzu hissettirmeye çalışabilirsiniz. İnsanlar ilk karşılaştıkları kişilerle sürdürülebilir bir ilişki kurmak istiyorsa, önce ona güvenmek sonra da ondan etkilenmek ister. Buna da ilk karşılaşma sırasında edindiği izlenimlerle karar verir. İşte bu nedenle ilk izlenim çok önemlidir. Peki, hayati önem taşıyan bu olumlu etkiyi nasıl bırakabilirsiniz? İşte size yararlı olabilecek bazı ipuçları:

1- İlgi Odağınız Karşınızdaki Kişide Olsun

Kaliteli bir ilk izlenim yaratmak için kendinizi değil karşınızdaki kişiyi ön plana çıkartmanız gerekir. Sahne ışıklarının size değil ona dönük olması önemlidir. Tüm odağınız tanıştığınız kişide olmalı ve onu değerli kılmalısınız. Hareketleriniz, sözleriniz ve bakışlarınız bunu kanıtlamalı ve karşıdaki kişinin sizden etkilenmesini sağlamalıdır. Az konuşup çok dinlemeli, yeteri kadar göz teması kurmalı ve beden dilinize hâkim olmalısınız. Kendinizi öne çıkaracak davranışlarda bulunursanız iş yapma fırsatlarını ve sosyal ilişkiler kurma olanaklarını kaybedebilirsiniz. Önemli olan karşınızdaki kişilerin, sizi tekrar görmek istemelerini sağlayabilmenizdir.

2- Verici ve Paylaşımcı Olun

Bu ilişkiden nasıl fayda sağlarım düşüncesiyle hareket ederseniz baştan kaybedersiniz. Karşı taraftan almak yerine, ona vermek isteğinde olduğunuzu hissettirmeniz gerekir. İyi bir ilişki kurmanın önceliği verici ve paylaşımcı olmaktan geçer. Kendi çıkarlarınız odaklı olursanız, her ilişkide kaybeden taraf olmayı hak edersiniz. Hareketlerinize dikkat etmelisiniz. İlk kez karşılaştığınız kişi ile iletişim kurarken başka şeylerle ilgilenirseniz karşı tarafın kendini dışlanmış hissetmesine neden olabilirsiniz. Telefonunuza ya da bilgisayar ekranınıza bakmak ya da konuşurken bakışlarınızın başka yerlerde olması, ilk izlenimi kötü yönde etkiler. Ben merkezli tüm konuşma ve eylemler, karşı tarafın gözünde sizi itici yapar.

3- Cümlelerinizi Kurarken Dikkatli Olun

Konuşma biçiminiz, seçtiğiniz cümleler, sözcükleri telaffuz ediş şekliniz, ilk izlenim için büyük önem taşır. Yeni insanlar tanıyacağınız etkinliklere mutlaka katılın ama boş ve gereksiz konuşmalar yapmaktan da kaçının. Ağzınız kapalı olarak mırıldanır gibi konuşursanız karşı taraf sizi dinlemek istemez. Ses tonunuzu iyi ayarlamalı, faydalı ve içi dolu konuşmalar yapmalısınız. Çok konuşmak yerine az ve öz konulmayı seçerseniz, daha kaliteli bir izlenim bırakabilirsiniz. Yeterince gülümsemeyi, doğal mimikler kullanmayı ve samimi olmayı da ihmal etmemelisiniz.

4- Giyim Tarzınıza Özen Gösterin

Kıyafet seçimi ilk izlenimde önemli bir kıstastır. Giyim tarzınız karşınızdaki kişiyi ne kadar önemsediğinizi gösterir. Bir öğle yemeği bile yeseniz, basit ya da çok rahat giysilerle giderseniz karşı tarafı olumsuz etkilersiniz. İlk buluşma ve görüşmelerde abartıya kaçmadan yeterince etkili giyinmenin, daima artı puan kazandıracağını unutmamalısınız.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir