Etkili Sunum Yapmak için 3 Öneri

Konuşmacısınız ve bir sunumu farklı zamanlarda, farklı topluluklara sunmanız gerekiyor. Sunumunuzun her defasında etkili olmasını ve sunduğunuz farklı topluluklarda aynı etkiyi yaratmasını istiyor aynı zamanda iletmek istediğiniz mesajı açık ve anlaşılır bir şekilde iletmek istiyorsunuz. Bunun için sunumunuzu oluştururken uygulayabileceğiniz oldukça etkili sunum tekniklerinden bahsedeceğiz. Üç adımdan oluşan bu sunum teknikleri ile sunumunuz her zaman güncel kalacak ve her farklı topluluk için aynı etkileyicilikte olacak.

 

İlk olarak sunum yapacağınız konuya bir bütün olarak yaklaşın ama tek bir bloktan oluşan ve her defasında aynı sıralamayla ilerleyip sonuca oluşan bir konu dizisinden uzaklaşın çünkü bu durum, bir süre sonra hem size sunum anında heyecanınızı kaybettirecek hem de konuya aşina olan dinleyicileri sıkarak konudan uzaklaştıracaktır. Tek bloktan oluşan bir sunum yerine bütün olarak ele aldığınız ana konuyu parçalara bölün ve bu parçaların birleşimini ana konuya bağlayın. Böylece parçalar arasında değişiklik yapabilir, yerlerini değiştirebilir ve parçaları kendi içlerinde güncelleyebilirsiniz. Ayrıca bu parçaları sunum yapacağınız zaman diliminin gündemine göre güncelleyebilir ve böylece gündemin içerisinde kalan etkili bir sunum yapabilirsiniz. Bu aynı sunumu izleyen/dinleyen katılımcılarda dahi merak uyandırmanıza ve konunun içiresinde aktif bir şekilde tutmanıza olanak sağlayacaktır.

 

İkinci olarak sunum yapacağınız dileyici kitlenizi iyi araştırın ve haklarında bilgi edinin. Kitle hakkında demografik ve psikografik bilgileri edindikten sonra konu parçalarınızı bu kitleye uygun bir şekilde seçin ve sunumunuzu bu doğrultuda güncelleyin. İnsanlar bir konuşmayı dinlerken konu içerisinde ortak bir bağ veya duygu yakaladıklarında daha dikkatli ve daha olumlu dinler. Katılımcılara tanıdık bir duygu vermeyi başardığınız her sunum çok etkili geçecek ve sizi istediğiniz sonuca büyük bir adım daha yaklaştıracaktır. Bu madde sunum teknikleri arasında en önemli unsurlardan birisidir.

 

Üçüncü olarak sunumunuzun amacını ve dinleyici kitlenizin sizden ne beklediğini özümseyin. Vereceğiniz veya iletmek istediğiniz mesajları incelikle belirleyip, kitlenize göre özelleştirin. Konu parçalarınızı bu mesajlara ve amaçlara göre seçip sunum kurgunuzu bu şekilde düzenleyin. Amacınız doğrultusunda konu parçalarına yenilerini ekleyin veya kitlenize göre parçalarınızı eksiltin. Böylece sunum kurgunuz, konuya hizmet eden, mesajını kitleye ileten güncel ve etkili bir hal alacak.

 

Sunumunuzu veya konuşmanızı bu üç sunum tekniğiyle oluşturduğunuzda aynı sunumu farklı zamanlarda, farklı kitlelere etkileyici bir şekilde gerçekleştirebilir ve her zaman güncel kalmasını sağlayarak dinleyici kitlenizde merak uyandırabilirsiniz. Ayrıca sunumunuz bu şekilde her zaman iletmek istediğiniz mesajı, kitlenize etkili bir şekilde iletecek ve onların konu hakkında daha fazla düşünmelerini sağlayacaktır.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir