Dinleyicinizin İlgisini Çekecek bir Sunum Yapmanın 10 Yolu

Sunumunuzu yaparken dinleyicilere baktığınızda iş arkadaşlarınızdan birini uyuklarken görmekten daha moral bozucu çok az şey vardır. İş arkadaşınız belki de sadece yorgundur fakat mükemmel bir sunum dinleyicilerin konuya odaklanmasını sağlar ve konuştuğunuz konu hakkında farklı bir şekilde düşünmelerine yardımcı olur. Mükemmel bir konuşma yapmak kolay değildir hatta oldukça zordur. Bu konuda size yardımcı olmak için, “Topluluk önünde konuşma becerilerimi nasıl geliştirebilirim?” başlıklı Quora sorusunu inceleyip aralarından en yaratıcı ve bilgilendirici 10 maddeyi derledik.

Dinleyicilerinizin dikkatini nasıl çekebileceğinizi ve onlara nasıl enerji verebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

1- Konunun sizinle ilgili olmadığını unutmayın

Konuşmayı yapmanızın nedeni muhtemelen kitlenizin tutkulu ve bilgili olduğunuz bir konuyu anlamasına yardımcı olmaktır. Sunum boyunca bunu aklınızdan çıkarmayın.

Quora kullanıcısı Joseph Prabhakar’ın söylediği gibi: Unutmayın, konu sizinle ilgili değil dinleyiciler ile ilgili. Odağı kendinizden uzaklaştırdığınızda bu durum korkunuzun üstesinden gelmenize yardımcı olacak, enerjinizi ve dikkatinizi dinleyicilere yönlendirecektir. Yazar ve konuşmacı Scott Berkun, dinleyicilerinizin neden orada olduğunu ve sunumunuz boyunca cevaplamanızı bekledikleri beş soru hakkında düşünmenizi öneriyor.

Bunların hepsi sunumunuzu yapmadan önce kendinize sormanız gereken tek bir soruyla özetlenebilir: Bu konuşma başkalarına yarar sağlayacak mı yoksa konuşmanızdan sadece siz mi yararlanacaksınız?

2- Bildiklerinize bağlı kalın

Girişimci ve yazar Gary Vaynerchuk ne kadar iyi bir konuşmacı olduğunu insanlara anlatmaktan çekinmiyor.

Bazı konuşmalarının çok iyi olmasının sebebini bildiklerine bağlı kalmak olarak açıklıyor.

Vaynerchuk Quora’da şöyle yazmıştır:

“Sorun, insanlar sahte bir şeyler yaptığında ortaya çıkıyor. Hiçbir şey bilmedikleri konular hakkında konuşmaya çalışıyorlar ya da uzman olduklarını iddia ediyorlar. Sahneye çıkıp konuşmaya çalıştıklarında da işin içinden çıkamıyorlar. Dış politika veya Bitcoin konuları hakkındaki soruları cevaplamaktan kaçınmamın nedeni de bu. Sahnede veya kameranın önünde bilmediğim bir şey hakkında konuşmama konusunda çok şeffafım.”

Kişisel deneyiminize ve uzmanlığınıza bağlı kaldığınız sürece fikirleriniz hakkında konuşmak için kendinize güvenebilirsiniz. Konuştuğunuz konuya hakim olduğunuz sürece fikirlerinizi güçlü ve etkili bir şekilde ifade edebilirsiniz.

3- Sahnede dolaşın

Herkesin konuşma tarzı farklıdır.

Ancak John Calvo, en iyi sunumları fiziksel olarak hareket eden konuşmacıların yaptığını söylüyor: “Eğer bir odadaysanız, etrafta dolaşın. Kürsülerden, masalardan veya vücudunuzu örtecek herhangi bir şeyden uzak durun. Etrafta dolaşmanız dinleyicilerinizin ilgisini çekecektir.

4- Hikayeler anlatın

Jane Chin; “Sunumunuz sırasında hikayeler anlatmak en az iki amaca hizmet eder.” diyor.

Birincisi, bilgileri bir dizi slayttan kelimesi kelimesine okuyarak dinleyicileri sıkmanızdan kaynaklanan “PowerPoint zehirlenmesi”ni önlemenize yardımcı oluyorlar.

İkincisi de “Görsel-işitsel aksilikler olduğunda, ki olacaklar, muhteşem bir konuşmacı olacaksınız çünkü hiç telaşlanmadan doğruca konuşmaya başlayacaksınız.

5-Gerçek dinleyicilerin önünde pratik yapın

Andrew Hennigan, topluluk önünde konuşma sanatına hakim olmanın tek yolunun gerçek insanların önünde devamlı pratik yapmak olduğunu söylüyor.

Hennigan, iş yerinde sunum yapma imkânınız yoksa topluluk önünde konuşmanın sorumluluklarınızın bir parçası olduğu profesyonel bir organizasyonda siyasi bir konum veya liderlik rolü üstlenmenizi öneriyor.

İlginçtir ki, TED küratörü Chris Anderson, konuşmacıların yaptığı en büyük hatalardan birinin yeterince (veya hiç) pratik yapmamak olduğunu söylüyor. Anderson’a göre, yeterli prova bir konuşmayı “yönlendirme” veya onun sizi yönlendirmesi arasındaki fark.

6- Haber sunucularının sunumları nasıl yaptıklarını izleyin

Suresh Kumar, bir hikaye oluşturmanın ve tartışmanın nasıl olduğunu anlamak için haber sunucularını gözlemlemeyi öneriyor.

Kolej-kariyer stratejisti Katharine Brooks’un PsychologyToday.com’da yazdığı gibi topluluk önünde konuşmada gelecek vadeden konuşmacılar — özellikle de içine kapanık olanlar — kendilerine birkaç rol model seçmeli ve onların sunumlarını bu kadar etkili hale getiren belirli faktörler üzerinde düşünmeliler.

Brooks, “Yaptıkları her şeyi yapmanız mümkün olmayabilir ancak onlardan çok şey öğrenebilirsiniz.” diyor.

7- Geri bildirim alın

Ron TF Lum, performansınızla ilgili geri bildirim alabileceğiniz Toastmasters gibi bir topluluk önünde konuşma grubuna katılmayı öneriyor.

Oradaki herkes konuşma yeteneğini geliştirmek istiyor ve herkes aynı amaçla orada bulunduğu için size yapıcı geri bildirim verebilir.” diyor.

Toastmasters’a katılmasanız bile arkadaşlarınızla, akrabalarınızla ve meslektaşlarınızla pratik yapabilir ve konuştuğunuzda doğru veya yanlış neler yaptığınızı size söylemelerini rica edebilirsiniz.

8- Sunumu kısa tutun

Çok uzun süre konuşmadığınızdan emin olmanız için akıllıca bir numara var: Powerpoint slaytlarınızı 30-60 saniye sonra otomatik olarak ilerleyecek şekilde ayarlamak.

Raye Varney; “Bu zamanlama ile pratik yapın, böylece konuşmanızı etkili bir şekilde ilerletmeye alışırsınız,” diyor.

Well Said şirketinin başkanı Darlene Price, Business Insider’a bir sunumun gerekenden daha fazla sürmesine neden olabilecek “veri çöplüğü” dediği şeyin birçok konuşmacının suçu olduğunu söylüyor. Slaytlardan sayıları ve rakamları okumak yerine, kitlenize ilham vermeyi ve onları etkilemeyi istediğinizi unutmayın.

9- Sesinizi ayarlayın

Sunumunuzu nispeten kısa tutsanız bile monoton bir şekilde konuşursanız dışarıdan sonsuza kadar devam edecekmişsiniz gibi görünür. Bu nedenle Monalisa Padhee sesinizi ayarlamanızı öneriyor.

Ayrıca dinleyiciler üzerinde daha iyi bir etki bırakmış olacaksınız. “Subliminal: Bilinçdışınız Davranışlarınızı Nasıl Yönetir?” kitabının yazarı Leonard Mlodinow’a göre; etkileyici bir şekilde konuşmak zeka izlenimini arttırmakla bağlantılı. Bu durum, ses yüksekliğini ve ses şiddetini ayarlama ve çok fazla duraklamama ile yakından ilgili.

10- Dinleyicilerinizi eğlendirin

İletişim koçu Carmine Gallo, topluluk önünde etkili bir konuşmacı olmanın sırrının izleyiciyi güldürmek olduğunu söylüyor.

Fakat bu mutlaka şaka yapmak zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor.

Bu konu hakkında Cristin Owens şöyle yazmıştır: “Şaka yapma konusunda kendinize güvenmiyorsanız şaka yapmamalısınız. Şaka yapmak herkesin sahip olduğu bir yetenek değildir ve özellikle de gergin olduğunuzda sizi tamamen raydan çıkarabilir. Onun yerine sevimli, rahat ve enerjik olun. Bu özellikleriniz de dikkat çeker.

Gallo, komik bir durumu basitçe tanımlayabileceğinizi söylüyor: “Büyük hikaye anlatıcıları zekidir ve sadece gülümsemeye neden olan bir deneyimi insanlara anlatır. Eğer bir şeyler onlara kahkaha attırırsa, o zaman dinleyicileri de büyük olasılıkla kahkaha atacak demektir.”

Kaynak: Business Insider

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir