Geleceğin Ofisleri

ofis

İş hayatında durağanlığa yer yoktur. Hız ve pratiklik her şeyden önce gelir. Değişimin önünde durmak yerine ona ayak uyduran firmalar her zaman bir adım öndedir. Ne üzerine çalışıyor olursanız olun rakiplerden hızlı ve farklı olmalı, problemlere de pratik ama etkili çözümler üretmelisiniz.

Üzerinde düşünülmesi gereken ilk şey de mutlaka performans artırmaya yönelik, yani çalışanların memnuniyetine yönelik çözümler olmalıdır. Unutulmamalıdır ki ofis ortamı ne kadar konforluysa çalışanlar o kadar üretken ve motivedir. İşinin elverişliliğine göre home-office çalışanların sayısının arttığı düşünülürse, geleceğin ofislerinin de en az ev konforunda olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Teknolojinin gelişme hızını düşündüğünüzde bugün dünyanın öbür ucundaki bir iş ortağıyla Skype ya da Hangouts üzerinden yaptığınız görüşmelerin geleceğin ofislerinde yerini hologram teknolojisine bırakacağını görmek çok da zor değil. Birkaç yıldır büyük televizyon kanallarının, ülke liderlerinin ve dünyaca ünlü sanatçıların kullandığına şahit olduğumuz hologramın bugün her bir dakikası için küçük birer servet ödeniyor. Tabii ki gün gelecek ve bu teknoloji tıpkı bir projeksiyon makinesi gibi herkesin ulaşabildiği bir ofis malzemesine dönüşecek. İşte o zaman mesafeler gerçekten ortadan kalkacak.

İsterseniz hologram teknolojisinin nasıl bir şey olduğunu hayal de edebilirsiniz tabii ama yapılmışını izlemek isterseniz;

http://youtu.be/droAANtDzB0

Öncüler Takip Edilecek

Haber sitelerinde onlarca fotoğraflardan oluşan galerilere konu olan dünyaca ünlü firmaların o renkli, eğlenceli ve bir oyun parkını çağrıştıran ofisleri geleceğin ofislerinin öncüleri olacak.

Belki alan sınırı yüzünden ofisin bir köşesinden diğer köşesine gitmek için bisiklete binmeyeceksiniz ama en azından sosyalleşeceğiniz ortamlar artacak. Dizüstü bilgisayarınızı, not defterinizi, kalemlerinizi ve dect telefonunuzu alıp güneşli bir havada bahçedeki banklarda çalışabileceksiniz. Bilardo masaları, oyun konsolu bağlanmış dev ekran televizyonlar, dünya mutfaklarından lezzetler sunan restoranlar, dinlenme odaları, kütüphaneler ve belki şu an hayalini bile kuramadığınız birçok şey gerçeğe dönüşecek. Unutmayın ki şu an harici bellekler ve web ortamındaki depolama alanları sayesinde kullanım alanları hızlıca daralan CD’ler bir zamanlar ofis malzemelerinin en teknolojik olanlarıydı.

İnsanların çalışmayı hayal ettikleri firma olmanın altın kurallarından biri ofis ortamının maksimum konfor ve keyif sunması olacak. Yapılan iş her ne olursa olsun geleceğin ofislerinin ilk hedefi, hayali kurulan çalışma ortamları haline gelmek olacak.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. Asuman Yağvuran dedi ki:

    Teknoloji ilerledikçe çalışma koşulları da dahil olmak üzere üretilen şeylerin, çalışmaların niteliğini bile değiştiriyor. Hem üretim hızı hemde fiyatını da doğrudan etkiliyor. Videodaki gibi ofisleri yaygın şekilde ülkemizde görmeye sanırım benim iş hayatım yetmeyecek 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir