Gıda Alışverişinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

İyi beslenme, markete girdiğinizde iyi seçimler yapmanızla başlar. Güzel ve sağlıklı yemekler pişirmek için doğru ürünleri satın almanız gerekir. Ancak pek çok kişi, satın aldıkları gıdaların arkasındaki etiketlere bakmaz ve bu yüzden hangi ürünün daha besleyici olduğunu bilemez.

Markete girdiğinizde doğru gıdayı seçmeniz için uymanız gereken birbirinden önemli 5 detay:

  1. Alacağınız gıdaların son kullanım tarihlerini mutlaka kontrol etmelisiniz. Özellikle büyük marketlerde raflardaki ürünlere yenileri eklenirken eski ürünler atılmaz. Bu yüzden tarihi geçmiş ürünler ile yeni üretilmiş ürünleri aynı rafta bulabilirsiniz. Son kullanma tarihi geçmemiş, taze ürünler satın almaya mutlaka dikkat edin. Eğer son kullanma tarihi bilgisi ürünün paketinde yer almıyorsa bu üründen uzak durun.
  2. Ambalajı açılmış veya hasar görmüş gıdalardan uzak durmalısınız. Bu tür gıdaların bayatlamış olma ihtimali yüksek olduğu için sağlığınız için büyük bir risk oluşturabilir. Sağlam bir şekilde paketlenmiş, herhangi bir yerden açılmamış paketleri seçin. Konserve ürünlerde şişme, sızma, delinme veya çöküntü varsa bunları almamaya da özen gösterin.
  3. Tek tip besine dayalı beslenme alışkanlıkları vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılayamaz. Bu yüzden protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineralleri dengeli olarak almalısınız. Tüm besin ögelerini karşılayacak çeşitlikte gıdalar tercih etmelisiniz. Sadece sebze ya da protein ağırlıklı besinlere yönelmeyin, her çeşit gıdadan sağlıklı olanlarını seçin ve sepetinize ekleyin.
  4. Gıda alışverişinde içecek alışverişine de dikkat etmelisiniz. İçecek seçimi yaparken gereksiz enerji alımına sebep olabilecek yüksek kalorili gazlı içeceklerden uzak durmalısınız. Meyve suyu veya diğer gazsız içecekler satın almak istiyorsanız doğal ve katkısız ürünler hazırlayan markaları seçmeye özen gösterin. Doğal mineralli maden sularının, çeşitli bitki çaylarının ve kahvenin sağlıklı içecekler arasında olduklarını unutmayın.
  5. Süt, günlük tüketiminin yanında kahvenin ve kahvaltılık gevreklerin de vazgeçilmez tamamlayıcısıdır. Fakat dışarıda açık olarak satılan sütlerde çeşitli mikroorganizmalar ürer. Çoğu evde de bu mikroorganizmaların tamamı yok edilecek şekilde doğru pişirme tekniği uygulanmaz. Bu yüzden ısıl işlem görmüş paket sütleri tercih edin. Isıl işlemler sütün içerisindeki faydalı bileşenleri yok etmez, sadece zararlı mikroorganizmaları uzaklaştırmak için kısa süreli olarak uygulanır. Pastörize ve UHT sterilize sütler, ısıl işlem uygulanarak zararlı mikroorganizmalardan arındırılmış olduğu için paket sütler, her zaman daha sağlıklı ve güvenilirdir.
Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. Fulya Ç. dedi ki:

    Çok faydalı bilgiler var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir