İş Görüşmesinde Nelere Dikkat Edilmeli ?

 

İş görüşmesine giderken hem dış görüntü hem de mesleki tecrübe ya da bilgi ile karşınızdakini etkilemelisiniz. Halo ve horn etkisi olarak tabir edilen; ilk görüşte bırakılan olumlu ya da olumsuz etki de iş görüşmesinin nasıl sonuçlanacağını etkiler. Halo etkinizin yani olumlu etkinizin yüksek olması için ilk şart elbette ki doğru kıyafet seçimi. Bazen bakış, gülüş, selamlaşma, el sıkışma halo etkinizin yükselmesini sağlayabiliyor.

İş görüşmesine çağırılmadan önce işveren ile ilk iletişimi CV aracılığı ile kuruyorsunuz. Bu sebep ile CV her iş arayan için önemli bir konudur. CV’nizin mutlaka güncel, okunaklı ve söz konusu pozisyona uygun olması gerekir. Unutmayın ki karşı tarafla kuracağınız ilk etkileşim CV’leriniz ile gerçekleşiyor. Eğer CV’niz uygun görünür ve iş görüşmesine davet edilirseniz, görüşmeye gideceğiniz kurum ve görüşeceğiniz kişileri biliyorsanız, bu kişiler hakkında araştırma yapmanız gerekir.

İş görüşmesinin gerçekleşeceği yere tam zamanında gitmek kişisel imajınız açısından oldukça önemlidir. 5 dakika geç kalmak ile 1 saat geç kalmak arasında değerlendirmenizi gerçekleştiren kişi açısından pek bir fark olmayabilir. Görüşme yerine 15 dakika önceden varacak şekilde kendinizi ayarlamanız, karşınıza çıkabilecek olumsuzluklara önlem olabilir.

Kurulacak ilk iletişimde göz içine bakarak konuşmak ve yumuşak bir tokalaşma yapmak fakat tuttuğunuz eli tam olarak kavramak lehinize olacaktır. Beden dilinize mutlaka dikkat etmelisiniz. Ellerinizi ve kollarınız çok fazla kavuşturmamanız gerekir. Kolların ve ellerin bağlandığı oturma şekilleri, karşınızda bulunan kişinin algısına iletişime kapalı olduğunuzu kodlar. Bu sebep ile omuzlarınızı kırmadan, kambur durmadan ve kesinlikle ellerinizi ve kollarınızı kavuşturmadan oturmaya dikkat edin.

Özel eşyalarınızı size verilen özel alanda tutmaya dikkat edin. Kesinlikle masa üstüne, koltuk ve benzeri yerlere koymayın. Fazla özgüven karşınızdaki insan tarafından ukalalık olarak algılanabilir. Cep telefonlarınızın sesinin kısık olduğundan emin olun. Yanınızda kağıt kalem bulundurmanız, size ciddi bir hava katacaktır.

Samimi, dürüst ve tutarlı konuşmaya dikkat edin. Çok fazla duraksamalı ve ‘eee’, ‘hmm’ gibi seslerden oluşan bir konuşma yapmamaya özen gösterin. Karşınızdakinin kişisel alanını ihlal etmeyin, sosyal alan içerisinde kalarak görüşmeye devam edin.

Bu kurallara dikkat ettiğiniz takdirde sağlıklı bir iletişim kurup, olumlu bir iş görüşmesi geçirme ihtimaliniz yükselecektir.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. Zuhal Gürsoy dedi ki:

    Harika tespitler ve tavsiyeler var. Keyifle okudum ancak canım ülkemde malesef çoğu kişi hakkettiği yerlerde hak ettiği maaşları alamıyor. Hep bir eş dost akraba torpilidir gidiyor. Tabi iş ehli ile profesyonelleri ile yapmayanların da iş kalitesi ve ürettikleri ortada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir