C Vitamini Nedir? Neden Bu Kadar Önemli?

c vitamini nelerde var

Uzmanlara göre C vitamini en güvenli ve en etkili besin maddelerinden bir tanesidir. Peki C vitamini nedir?  Askorbik asit olarak da bilinen bu vitamin, bazı gıdalarda doğal olarak bulunan ve ayrıca gıda takviyeleri olarak da kullanılabilen suda çözünür bir vitamindir. 

Hayvanlar C vitaminini rahat bir şekilde sentezleyebilirken, insanların bu işlem için besin ile takviyeye ihtiyaçları vardır. Vücudunuzun kendi başına üretemediği bu vitamin, aynı zamanda vücutta depolanmaz ve doğal yollarla atılır. Bundan dolayı da her insanın günlük olarak karşılaması gereken C vitamini ihtiyacı bulunmaktadır. 

Güçlü antioksidan özelliği sayesinde insan sağlığı üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olan C vitamini, birçok hastalıktan korunmak için de gereklidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarayan C vitamini ayrıca kardiyovasküler hastalıklara, görme problemlerine ve hatta zamanla cildinizde oluşabilecek kırışıklıklara karşı koruma sağlayarak, yenilenme sağlar. 

Vücudunuzda oluşabilecek iltihapları iyileştirir ve demir eksikliği gibi vitamin eksikliklerine karşı da sizi korur. C vitamini, faydaları göz önünde bulundurulduğu zaman insan vücudu ve sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmaz bir gerekliliktir.

İlgili İçerik: Mevsim Geçişlerinde Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Günlük C Vitamini İhtiyacı Nedir? Nasıl Karşılanır?

İnsan sağlığı için gerekli olan ama vücudun kendi başına üretemediği C vitamini aynı zamanda da vücutta depolanmaz. Fazlası insan vücudundan idrar ve terleme gibi doğal yollarla atılır. Bundan dolayı, güçlü bir bağışıklığa sahip olmak, kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltmak ve hatta kalp krizi, kanser gibi hastalıkların önlenmesi için her gün düzenli olarak C vitamini alınması gereklidir. 

C vitamini eksikliğinde bu gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Peki, günlük C vitamini ihtiyacı nedir? Bu ihtiyaç; kadınlar, erkekler ve çocuklar için farklı düzeylerdedir. Ortalama olarak kadınların günlük olarak alması gereken C vitamini miktarı 75 mg, erkeklerin ise 90 mg’dır. 0- 13 yaş arasındaki çocukların ihtiyacı ise 15 ile 45 mg arasında değişir. 

Bazı durumlarda kişilerin günlük C vitamini ihtiyacı da değişiklik gösterebilir. Örneğin; hamile kadınların günlük ihtiyacı, 75 mg’dan 85 mg’a yükselir. Emzirme döneminde ise bu değer 120 mg’a kadar çıkmaktadır. Ayrıca sigara içen insanlar da içmeyenlere kıyasla ortalama olarak 40 mg daha çok C vitaminine ihtiyaç duyarlar. 

Günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılamak için tercih edebileceğiniz bazı yöntemler vardır. Bu vitamin yiyeceklerde ; portakal, greyfurt, mandalina ve domateste bulunur. Bu besinlerin her gün tüketilmesi, ihtiyacınız olan C vitamini alımını sağlamaya yardımcı olabilir. 

Ayrıca vitamin takviyeleri de gerekli günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılamak için tercih edilebilecek bir seçenektir. Her gün vücudunuzun ihtiyaç duyduğu C vitamini miktarını aldığınız zaman hastalıklara karşı çok daha dayanıklı olursunuz ve bunu cildinizden bile rahatlıkla anlayabilirsiniz. 

C Vitamini Eksikliği Kimlerde Görülür? Nasıl Giderilir?

c vitamini faydaları nelerdir

Her insanın günlük olarak alması gereken C vitamini ihtiyacı karşılanmadığı zaman vücudunuz bazı belirtiler gösterir. Bu belirtileri doğru şekilde izleyebilmek ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu C vitamini ihtiyacını gidermek sağlıklı bir hayat sürmek için çok önemlidir.

C vitamini eksikliği vücutta birçok farklı belirti ile kendini gösterebilir. Bu belirtiler aşağıdaki gibidir:

 • Anemi ya da bir diğer adı ile kansızlık.
 • Diş eti kanaması ve diş minelerinin zayıflaması. 
 • Cilt sağlığının bozulması ve sürekli sivilce oluşumu. 
 • Vücutta oluşan morluklar ve lekeler.
 • Yeterli vitamin alamamaktan kaynaklı sürekli olarak kilo almak.
 • Bazı durumlarda C vitamini eksikliğinden kaynaklı olarak aşırı kilo vermek.
 • Eklem ağrıları ve sürekli yorgunluk hissi.
 • Bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi ve daha sık hasta olmak.
 • Bazı durumlarda kısa süren burun kanamaları.
 • Sürekli devam eden ve sebebi bilinmeyen baş ağrısı.
 • Çok üşüme ya da çok sıcaklama. 
 • Saçların canlılığını kaybetmesi ve çok fazla dökülmesi. 

Eğer bu belirtilerden bir tanesine sahipseniz ve neden kaynaklandığını bilmiyorsanız, vücudunuzun günlük olarak ihtiyaç duyduğu C vitaminini almıyor olabilirsiniz. Vücudunuz bu belirtileri göstererek size bir mesaj vermektedir. Vücudunuzdaki C vitamini eksikliğini gidermek için tercih edebileceğiniz yöntemlerden ilki doğal besinlere yönelmektir. 

Portakal, mandalin, biber gibi besinler içeriğinde C vitamini barındırır ve bu besinlerden her gün belirli miktarda yediğiniz takdirde ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Fakat C vitamini vücutta depolanmadığı için bu besinleri her gün düzenli olarak tüketmek gereklidir. Ne yazık ki günlük hayatın yoğunluğu içerisinde her gün düzenli ve sağlıklı beslenmek mümkün olmayabilir. 

Bundan dolayı C vitamini ihtiyacınızı karşılamak için tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem de günlük olarak C vitamini takviyesi almaktır. Böylece gerekli besinleri tüketemediğiniz günlerde bile vücudunuzun ihtiyaç duyduğu miktarı almış olur ve kendinizi hastalıklara karşı korumuş olursunuz. Peki C vitamini nelerde bulunur? Sizin için araştırdık…

C Vitamini İçeren Besinler Nedir? En İyi C Vitamini Barındıran Meyveler ve Yiyecekler

Düzenli ve sağlıklı beslenmenin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür. Vücudunuzun kendi üretemediği ve depolayamadığı bazı vitaminleri almak için sağlıklı yiyecekler tüketmeniz gereklidir. Vücudunuzun günlük olarak ihtiyaç duyduğu C vitaminini almanız için tüketebileceğiniz birçok sağlıklı meyve ve sebze bulunmaktadır. Peki, C vitamini nelerde var? Bunun cevabı ise şu şekildedir; 

 • C vitamini meyveler; portakal, mandalin, kivi, greyfurt, çilek, ananas gibi meyvelerdir. Bu meyvelerde yoğun miktarda bu vitaminden bulunur.Günlük olarak tükettiğiniz 2 adet portakal ile ihtiyaç duyduğunuz C vitaminini rahatlıkla alabilirsiniz. 
 • Domates, biber, brokoli, ıspanak gibi sebzelerde de yoğun miktarda C vitamini bulunur. 
 • Dereotu, maydanoz, marul ve roka gibi yeşillikleri tüketerek de günlük almanız gereken en iyi C vitamini ihtiyacını karşılamış olursunuz. 

C Vitamini Takviyesi Hangi Durumlarda Alınır? Ne Sıklıkla Alınmalıdır?

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek, kronik hastalıklara yakalanma ihtimalinizi azaltmak, daha sağlıklı bir cilde sahip olmak ve kalp krizi gibi ciddi rahatsızlıkların riskini azaltmak için vücudunuzun her gün yeterli miktarda C vitaminine ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacı karşılamak için birçok insan tarafından C vitamini takviyeleri kullanılmaktadır. 

Bu takviyeler genel olarak kapsül, tablet ve toz şeklinde olmaktadır ve bunların kullanımları da oldukça kolaydır. Eğer vücudunuzda vitaminsizlikten kaynaklanan bazı belirtilerle karşılaşıyorsanız bu durumda C vitamini takviyelerinden faydalanabilirsiniz. 

Fakat her vitamin ve mineral takviyesi alımında olduğu gibi C vitamini takviyesinde de çok fazla takviye almamanız gerekir ve bu konuda dikkatli olmanız gerekir. Eğer takviyeyi, olması gerekenden çok daha fazla alırsanız ishal ya da baş ağrısı gibi yan etkilerle karşılaşabilirsiniz ve sağlığınızı tehlikeye atmış olabilirsiniz. 

Diyabet gibi ciddi rahatsızlıklarınız varsa C vitamini kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. C vitamini eksikliği teşhisi olan bir yetişkin, günlük olarak 2000 miligrama kadar takviye alabilir. Günlük dozajı doğru bir şekilde ayarlayıp aksatmadığınız sürece C vitamini takviyeleri sağlığınız için oldukça faydalıdır. 

Sağlığınızı korumak ve daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için ihtiyaç duyduğunuz besin takviyeleri ve vitaminleri Avansas’tan sipariş verebilir ve kapınızdan teslim alabilirsiniz. 

Yazar Hakkında

Avansas

Avansas, her ölçekteki işletmenin tüm işyeri ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'nin ilk ve en büyük alışveriş platformudur. Avansas Blog'da ise iş hayatına dair ilginizi çekebilecek öğretici ve eğlenceli yazıları sizler için hazırlıyoruz.

Tüm yazıları göster