Gün Işığı ile İşinizi Aydınlatın

Her gün sıcacık yatağınızdan kalktığınız, plazalara kapandığınız mesailer, bedeniniz kadar psikolojinizi de yoruyor. Temiz hava ve gün ışığı gibi günümüzde çalışma ortamlarında oldukça zor bulunan doğal değişkenler, çağımızda çalışma alanlarının sağlığını belirleyen faktörler arasında sayılıyor. Yapılan araştırmalar, güneş alan ve almayan çalışma alanları arasında yüksek oranlarda farklar bulunduğunun altını çiziyor.

Ofis Koşulları Çalışanları Etkiliyor


Dünyanın önde gelen iş deneyimi araştırma şirketi Leesman’ın verileri, fiziksel çalışma koşullarının çalışan memnuniyetini direkt olarak etkilediğini ispatlıyor. Dünya çapında yapılan araştırma 250.000 örneklem ile sonuçlara ulaşıyor. Katılımcıların %85.1’i iş yerlerinin tasarımının çalışan için önem arz ettiğinin altını çiziyor. Çalışanların %56.7’si iş alanlarının tasarımlarının üretken çalışmaya neden olduğunu söylüyor. Çalışanları etkileyen tasarım ögelerinin başında ise gün ışığı geliyor. Çalışma alanlarında verimliliği yüksek tutmak için yapılan etkinlikler, maaş düzenlemeleri, prim ve ikramiyeler çalışan üzerinde elbette verimlilik artırıcı etki gösteriyor ancak asıl motivasyonu çalışmaya uygun ofisler oluşturuyor. Leesman’ın verilerine göre katılımcıların %75.8’i gün ışığının önemli olduğuna katılırken %56.9 oranında çalışan iş yerlerinde gün ışığının yeterli olduğunu söylüyor. Madalyonun diğer yüzüne bakılırsa katılımcıların neredeyse yarısı çalışma alanlarında gün ışığının yeterli olmadığını belirtmiş oluyor. Oysa bitkiler gibi insanların da yaşam için gün ışığına ihtiyacı yadsınamaz gerçekler arasında sayılıyor.

Gün Işığı Yoksa Çalışma Verimi Düşüyor


D vitamini eksikliğine sebep olan güneş yoksunluğu dolaylı olarak depresyon, eklem ağrıları, uyku sorunları ve sürekli yorgunluk yaratıyor. Kişiler bu ışıktan yoksun kaldığında daha çabuk hasta oluyor. Çalışanların hem sağlık sorunlarını artıran hem de motivasyonlarını düşüren bu yoksunluk elbette çalışma verimliliğini de aşağı çekiyor. Oysa çalışanların üretkenliğine, sağlığına ve mutluluğuna katkı sağlayacak bahçeli ofisler, güneş alan iş yeri tasarımları hayal değil. Gün ışığına maruz kalan çalışanların iş stresinden biraz olsun arınabileceği araştırmalarla ortaya koyuluyor. Yapılan akademik araştırmalar; toprak, yeşillik ve güneş ışığı gibi doğa faktörlerine yakınlığın yaratıcılığı %15 ve iş verimliliğini ise % 6 oranında artırdığını gösteriyor.

Ofisler Işık Almıyor


Panjurlar, kapalı pencereler, filmli camlar, florasan ve ampullerle geçen günler, gölgesi bile olmayan ofis insanları yaratıyor. Ofis dendiğinde akla penceresiz ya da pencereleri daima kapalı olan alanlar geliyor. Yaklaşık 40 yıl önce suni ışığın gün ışığından daha verimli olduğuna inanılırken bugün kapalı alanlarda bile gün ışığı etkisi yaratacak ampuller ve aydınlatıcılar aranıyor. Suni ışığı popülerleştiren yanlış bilgiler ofis mimarilerini değiştirirken yıllar içinde Amerika’daki kimi firmaların gün ışığının faydaları üzerine öznel deneyimleri ile iş hayatında ofis tasarımları değişmeye başladı. Elbette tüm dünyaya yayılan suni ışık trendinin izlerinin silinmesi o kadar kolay değil. Günümüzde hala ışık almayan ofislerde çalışan binlerce kişi var.

Özellikle kış aylarında günlerin kısalması ile gün ışığından iyice mahrum kalan çalışanların daha mutlu bir hayat sürmeleri ve daha üretken olmaları için iş yeri sahipleri olarak gün ışığı alan ofisler tercih edebilirsiniz. Çalışansanız mutluluğunuz için iş seçerken ofis tasarımını öncelikli olarak dikkate alabilir, yeni iş hayatınız büyük bir fark yaratabilirsiniz.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. Ceren Hanım dedi ki:

    Gün ışığının önemini belirtiğiniz yazınızda gerçekten bilgilendirici bir içerik teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir