Günlük İş Temponuzu Hafifletecek 5 Tavsiye

Yoğun bir çalışma hayatına sahip olanlar günlük iş tempolarını, çalışmalarını aksatmayacak şekilde hafifletebilir. Son derece pratik bir şekilde uygulanabilecek yöntemler sayesinde gün içerisinde daha verimli olabilir ve zamanı daha iyi kullanacak şekilde çalışma yaşantınızı düzenleyebilirsiniz. Herkesin uygulayabileceği tavsiyelerden bazılarını sizler için derledik.

1- Mobil Uygulamalardan Faydalanın

Akıllı telefonlar iş hayatında da çeşitli rolleri üstlenmeye başladı. Bazı mobil uygulamalardan faydalanarak siz de iş temponuzu düzenleyebilirsiniz. Örneğin Polaris Office uygulaması ile Word ve Excel dokümanları üzerinde oynamalar yapabilirsiniz. Evernote uygulaması ise sesli ya da yazılı notlar almanızı sağlıyor. Ajandanızın yanınızda olmadığı durumlarda tek tuşla ses kaydı yapabilirsiniz. Çok sayıda farklı uygulamayı iş hayatınıza kazandırmaya ve unutkanlık probleminden kaynaklı stresli çalışma saatlerine son vermeye ne dersiniz?

2- Planlı Olun ve Zamanı Yönetin

Çalışmalarınızı bir plan dahilinde yapmanız, zamanı çok daha iyi yönetebilmenizi sağlar. Bu noktada ajanda kullanımı size yardımcı olacaktır. Eğer dijital uygulamalardan çok fazla haz almıyorsanız, daha klasik yöntemler ile çözüm üretmek istiyorum diyorsanız ajanda kullanımı tam size göre bir çözüm diyebiliriz. Günlük, haftalık ve aylık planlamalarınızı ajandanıza yazarak gün içerisinde bu planlamaya uymalısınız. Ekstra işler ve hesapta olmayan aksilikler için fazlasıyla zamanınızın kaldığını göreceksiniz. Yoğun olan iş temponuzun bir nebze hafiflemesini sağlayan programlı çalışma daha az yorulmanızı da sağlayacak.

3- Mantar Pano İyi Bir Hatırlatıcıdır

Gün içerisinde acilen tamamlanması gereken işlerinizi ya da unutmamanız gereken detayları hatırlamaya çalışmanız, sizi ekstra strese sokabilir. Oysa mantar pano iyi bir hatırlatıcıdır. Yapmanız gereken çalışmayı küp not kağıdı üzerine yazarak mantar panoya iliştirebilirsiniz. Sunum hazırlamanız gerektiği, randevularınız, faturalarınız, yapmanız gereken iş görüşmeleri ve daha pek çok bilgiyi mantar pano size hatırlatır. Hatta mantar pano üzerinde önem sırasına göre bir düzenleme dahi yapabilirsiniz.

4- Evrak Mandalı Fonksiyonel Bir Malzemedir

Kendinizi gün içerisinde çoğu zaman çalışma masanızda herhangi bir belgeyi ya da malzemeyi ararken buluyorsanız, evrak mandallarının fonksiyonel özelliklerinden haberiniz yok demektir. Aradığınız kartviziti kolayca bulmanızın yolu, kartvizitleri evrak mandalı ile bir arada tutmak olabilir. Kıskaçlı yapıya sahip evrak mandalı belgeleri, aldığınız notları, çoğaltmanız gereken evrakları ve daha pek çok malzemeyi bir arada, düzenli şekilde tutmak için harika bir kırtasiye malzemesidir.

5- Post-İt Kullanımını Hafife Almayın

Canlı renkleri ve küçük ebatlarıyla çalışma masalarını renklendiren post-itler aslında mesai saatleri içerisinde en büyük yardımcınız olabilir. Kendinden yapışkanlı post-itler doğru kullanıldığında size asistanlık dahi yapabilir. Yaptığınız görüşmeye dair kısa notlar almak, günlük işleri sıralamak, acil işleri belirlemek ve daha pek çok bilgiyi bu renkli kağıtlara yazarak bir sıralama yapabilirsiniz. Zamanı daha iyi kullanmanıza yardımcı olacak post-it kullanımının aslında çok faydalı olduğunu unutmayın.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir