Günlük İş Temponuzu Kolaylaştıracak 5 Ürün

İşyerinizde günlük çalışma temponuzun her daim yoğun olmasından şikayet ediyor olabilirsiniz. Aslında çalışma temponuzun yoğunluğunu basit değişiklikler yaparak kolaylıkla azaltabilirsiniz. Bu değişiklikler daha düzenli bir çalışma alanı ve daha planlı bir çalışma şeklini içeriyor. Yapılması gereken ise neredeyse her işyerinde bulunan bazı ürünlerden yardım alarak, çok daha verimli bir çalışma temposu içerisine girmek oluyor. Zamanı daha iyi kullanarak günlük iş temponuzu azaltabilirsiniz.

1- Evrak Rafını Panoya Dönüştürün

Hemen her çalışma masasında bulunan evrak rafını günlük çalışmalarınızı daha düzenli kılmak için de kullanabilirsiniz. Küp not kağıtlarına ya da post-itlere yazacağınız kısa bilgileri evrak rafınıza ataş ya da evrak mandalı ile tutturabilirsiniz. Böylece her an gözünüzün önünde duran minik bir panoya sahip olacaksınız. Yapmanız gerekenler ya da acil olan işleri hatırlamak zorunda kalmaktan sizi kurtaran bu yöntem unuttuğunuz için sonraki güne kalan işlerin yoğunluğunuzu arttırmasını önleyecek.

2- Ajandanız Aynı Zamanda Arşiviniz Olsun

Her işyeri çalışanının kişisel bir arşivi olmalı. Bu arşive kriz anında uygulanan başarılı yöntemlerinizi, uyguladığınız teknikleri, sık karşılaştığınız sorunları ya da çözümlerinizi kısacası yaptığınız işe bağlı olarak edindiğiniz önemli verileri ekleyin. İleride iş temponuzu bir hayli kolaylaştıracak olan bu teknik için ajanda kullanabilirsiniz. Günlük planlamalarınızı yaptığınız ajandanın dışında yeni bir defter kullanarak bu defteri sadece arşiv amaçlı olarak değerlendirebilirsiniz.

3- Fosforlu Kalemler ile Renk Kodlaması Tekniği

Renk kodlaması çalışma hayatında her daim işe yarayan bir tekniktir. Günlük işlerinizi sıralamak ya da birbiri ile bağlantılı işleri belirleyerek odaklanma sürecinizi kısaltmak için siz de renk kodlaması tekniğinden faydalanın. İmdadınıza yetişecek olan sadece fosforlu kalemler olacak. Yapılması gerekenleri önem, acillik ya da konusuna göre gruplandırabilir, sıralayabilir ve fosforlu kalemle üzerini çizerek planlı bir iş günü geçirebilirsiniz.

4- Ataşlara Bir Şans Verin

Çalışma masalarında kendilerine bir görev verilmesini bekleyen ataşlara o şansı tanıma vakti geldi. Masanızda birbirine karışmış evraklar, bir belgeyi, telefon numarasını ya da kalemi dakikalarca aramanıza neden olabilir. Oysa artık renkli olarak da tasarlanan ataşları kullanarak belgeleri konularına göre düzenleyebilir ve ataşla birbirlerine tutturarak düzenli bir çalışma alanına kavuşabilirsiniz. Masanızda aradığınız her şeyi anında bularak zaman kaybetmemiş olacaksınız.

5- Şeffaf Dosya ile Numara Aramaya Son Verin

Gün içerisinde kurum içi görüşmeler de dahil çok sayıda kişiyi arıyorsanız, telefon numarası bulmak için kaybettiğiniz zamanı da lehinize çevirmenizin vakti geldi. Bu noktada size yardımcı olacak kırtasiye malzemesi ise şeffaf dosyalar oluyor. En sık aradığınız telefon numaralarını post-itlere yazarak şeffaf dosya içerisine sıralayın. Şeffaf dosyanın çalışma masanızda gereksiz yer teşkil etmesini önlemek için de evrak mandalı ile masanızın kenarına tutturun. Böylece görüşme yapmanız gerektiğinde saniyeler içerisinde telefon numarasını bulacak ve boşuna zaman kaybetmemiş olacaksınız.

 

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir