Gürültülü Ortamların Bilinmeyen Faydaları

Odaklanma ve verimli çalışma için sessiz bir ortama ihtiyaç olduğu tezini çürüten yeni bir araştırma ortalama bir desibele sahip alanlarda yaratıcılığın arttığını öne sürüyor. Araştırmaya göre 70 desibellik bir ortam, sessiz kabul edilen 50 desibellik bir ortama göre hayal gücünüzü yükseltirken 85 desibel yaratıcılığınıza zarar vermekte. Bu sebeple 70 desibellik bir ortam sağlayan kalabalık kahve dükkanları çalışmak için en uygun alanlardan biri.

Ortalama desibel sadece yaratıcılığınızı artırmakla kalmıyor aynı zamanda yenilikçi ürünleri deneme isteğinizi de artırıyor. Yeni ve orijinal fikirlere açık olmanızı, bunları denemekten kaçmamanızı sağlıyor. İnsanların kahve dükkanlarında bir yandan kahvelerini içerken bir yandan dizüstü bilgisayarlarıyla çalışması iş hayatlarına verimli bir şekilde yansıyor.

Ravi Mehta’nın başkanlığında yürütülen araştırma, etraftaki sesin yaratıcılığı nasıl etkilediğini anlamaya yarayan beş deney içeriyor. Kilit deneylerden birinde katılımcı gruplara farklı arka plan sesleri verilirken onlardan belli bir objenin nadir bilinen kullanım alanlarını saymaları ya da yeni nesil bir yatak dizaynı için fikir sunmaları isteniyor. Deney sonucunda 70 desibel dinletilen katılımcıların 50 desibel dinletilenlere göre daha yaratıcı olduğu gözlenirken 85 desibelin yaratıcılığı törpülediği gözlemleniyor.

Bilim adamlarının açıklamalarına göre bunun nedeni 70 desibelin insanlara, hayal güçlerini kullanmaya itecek kadar dikkat dağınıklığı sağlaması. Sonuç olarak yaratıcı bir fikre ya da hayal gücünüze ihtiyacınız olduğunda kendinize sessiz bir ortam hazırlamaya çalışmayın. Tersine kalabalık bir kahve dükkanı size istediğiniz yaratıcılığı fazlasıyla verecektir!

Kaynak

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir