Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Türkiye, çay konusunda hem üretim hem de tüketim oranlarında ilk sıralarda yer alıyor. Çay yalnızca evde ve dışarıda değil; iş yaşantısında da sıkça tercih ediliyor. Özellikle soğuk havalarda iç ısıtan bir nitelik kazanan dökme çay, içmesi keyifli olsa da görünmez kazalar sonucu leke oluşturabiliyor. Kazara kıyafete, koltuğa ya da halıya dökülen çay herkesin aklına halıdan çay lekesi nasıl geçer sorusunu getiriyor. Tüm lekelerde olduğu gibi çay lekesinde de devreye leke çıkarıcı deterjanlar giriyor, deterjanlar çay lekelerine ilişkin en etkili çözüm olarak kabul ediliyor.

Halıdaki Çay Lekesi

Hemen hemen herkes ince belli, kupa ya da fincan fark etmeksizin çay içerken rahatlıyor, gevşiyor. Haliyle de çay zaman zaman kıyafetlere, koltuklara ya da en sık olarak da halıya dökülüyor. Halıya dökülen çay sonrasında oluşan halıdaki çay lekesi hele bir de kurumuşsa insan daha da tedirgin oluyor. Toplantı gibi organizasyonlarda da sıkça servisi yapılan çay, kaza oranını da artırıyor diyebiliriz. Ancak elbette bu problemin bir çözümü bulunuyor.

Halıdan Çay Lekesi Çıkar Mı?

Halıya dökülen çay tabi ki kolaylıkla çıkarılıyor. Peki halıdan çay lekesi nasıl çıkar? Halıdaki çay lekesi için leke çıkarıcı ürünler kullanmak yetiyor. Ancak hızlı bir şekilde yapılacak müdahale ile temizliği daha zahmetsiz ve hızlı yapmak mümkün. Öncelikle kuru bir bez ya da kağıt havlu yardımı ile henüz halıya işlememiş sıvıların emilmesi gerekiyor. Sonrasında leke çıkarıcı ve temiz bir bez yardımı ile çay dökülen bölgenin silinmesi, ardından da ıslak bir bez ile durulama işleminin yapılması yeterli oluyor. Kesin bir çözüm için leke çıkarıcılar en etkili yöntem olsa da soda, karbonat, sirke gibi malzemelerin de işe yaradığı söylenebilir. Ancak leke kurumuşsa ya da büyük bir bölgeye yayıldıysa leke çıkarıcıların kullanılması zaruri hale gelebilir.

Unutulmaması gereken bazı noktalara değinmekte yarar var. Bu işlem yapılırken fazla bastırmamak oldukça önemli. Çünkü ne kadar yoğun baskı uygulanırsa çay halıya o kadar derin işliyor. Bu gibi durumlarda yüzeysel temizlik yetmeyebilir. İşi tamamen halletmek için doğru adımların izlenmesi ve püf noktalara dikkat edilmesi öneriliyor.

Halıdan Çay Lekesini Çıkarmak İçin Püf Noktalar

  • Halıdaki çay lekelerini temizlerken önce sıvının emilmesi, ardından leke çıkarıcı yardımıyla silinmesi gerektiğini belirttik ancak yukarıda da ifade edildiği gibi fazla bastırmamak ilk püf nokta olarak karşımıza çıkıyor.
  • Etkili ve kesin bir çözüm için yumuşak hareket etmek önemli oluyor. Halı üzerinde zarar yaratmamak için hafif hareketlerle yüzeysel bir işlem yapılması tavsiye ediliyor.
  • Temizlik için ılık su kullanmak etkiyi arttırır. Soğuk ya da sıcak sular yüzeyin aşındırmasını olumsuz yönde etkileyebiliyor.
  • Temizlik sonrası lekenin tamamen gittiğinden emin olmak için birkaç saat sonra kontrol edilmesi öneriliyor. Çay lekelerinin iyi temizlenmediğinde daha da açığa çıktığı biliniyor.
  • Son olarak temiz bir bez ile lekenin üzerinden geçilmesi zaman zaman atlanan bir detay oluyor. Ancak leke çıkarıcı sonrası temiz bir bez kullanılması oldukça önemli görülüyor.

Avantajlı Leke Çıkarıcı Fiyatları İçin Doğru Adres: Avansas

Avantajlı ödeme seçenekleri ile ön plana çıkan Avansas, leke çıkarıcı fiyatlarında da en doğru adres. Kolay bir alışveriş için her detayın düşünüldüğü Avansas’ta ürünler 1 iş gününde teslimat ya da ücretsiz teslimat gibi avantajlar ile sunuluyor. Stoklu çalışan Avansas, leke çıkarıcı çeşitlerindeki zengin alternatifleri ile dikkat çekiyor. İhtiyaç duyulan leke çıkarıcı türlerinin tamamı uygun fiyatlar ile sergileniyor. Avansas, satış sonrası iade ve değişim konusunda da kolaylıklar sağlıyor.

 

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir