Hemen Bırakmanız Gereken 5 Ofis Alışkanlığı

Ofis çalışanlarının büyük bir çoğunluğunun en büyük sıkıntısı gün içerisinde oturarak çalışmanın getirdiği rahatsızlıklardır. Bilindiği üzere gün boyu oturmak beraberinde birtakım sağlık problemlerini de getirmektedir. Bu rahatsızlıkları en aza indirmek ve sağlıklı bir yaşama kavuşmak için aşağıdaki önerilerimizi masanızın bir köşesine mutlaka not edin.

1- Aralıksız oturma alışkanlığını bırakın!

Sayısız araştırma, saatlerce oturmanın kalp hastalıkları, kanser ve daha birçok hastalığa yol açtığını göstermektedir.

Gününüzün çoğu oturarak geçiyorsa her gün egzersiz yapmanız sizin için yararlı olacaktır fakat yeterli gelmeyebilir. Gün içinde bazı küçük hareketler, ofis içerisinde yapacağınız kısa yürüyüşler sağlığınız için faydalı olacaktır. Öğle yemeklerini çalışma masasında yeme içme gibi bir alışkanlığınız varsa, yemek molalarını dışarıya çıkarak değerlendirin hem hareketliliğinizi artırın hem de bu süreçte beyninizi dinlendirerek rahatlayın.

2- Saatlerce bilgisayara bakmayın!

Saatlerce bilgisayara bakarak çalışanların en çok karşılaştıkları sorunların başında göz problemleri, boyun ve sırt ağrıları gelmektedir. Boynunuz ve gözünüz ile ilgili sıkıntılar yaşıyorsanız bilgisayarınızın konumunu tekrar kontrol etmenizi öneriyoruz. Bilgisayarınızı göz hizasının biraz altında tutmak göz problemleri ve boyun ağrılarını azaltacaktır.

3- Ortopedik ofis ürünleri ile sağlıklı bir hayata merhaba deyin.

Rahat bir ofis koltuğu gün boyu oturan ofis çalışanlarının en büyük mutluluğudur. Vücudu rahatsız etmeyen bir koltuk seçimi ofis hayatında sizin en büyük konforunuz olacaktır. Ek olarak kullanacağınız destekleyici ortopedik ürünler, sırt ve boyun ağrılarını belirgin derecede azaltacaktır. Bu yüzden mutlaka koltuğunuzda ortopedik bel desteği de bulundurmayı ihmal etmeyin.

4- Bilgisayar, klavye ve mouse temizliğini ihmal etmeyin.

Her gün en çok dokunulan ve sık kullanılan bilgisayarlar zamanla bakteri yuvası haline gelir. Bu da özellikle kışın grip salgınlarının başladığı sıralarda sağlığınız için büyük bir risk oluşturabilir. Haftada bir ya da iki haftada bir masa ve bilgisayarınızı antibaktariyel sıvılar ile temizlemek bakteri yuvalarının sağlığınızı tehdit etmesinin önüne geçecektir.

5- Aynı anda birden fazla işle ilgilenmeyin.

Gün içerisinde ofiste belli bir zaman dilimine bazen birden fazla işi sıkıştırmak durumunda kalmaktayız. Aynı anda birden fazla işle meşgul olmak strese, dikkat dağınıklığına ve üretkenliğin azalmasına sebep olmaktadır. Bu durumdan kurtulmak için işleri belli bir düzene koymak, yapılacaklar listesi hazırlayıp belli zaman dilimlerine yaymak işinizi kolaylaştıracaktır. Bunun için günlük ajandalar ya da küçük not defterleri size yardımcı olabilir.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

2 Yorum

  1. selim sülek dedi ki:

    Ek olarak çalışırken bir yandan video izlemek ciddi ilgi dağıtıyor

  2. Hasan Akyürekli dedi ki:

    Ortalama 1 saat süre arayla masadan kalkıp ofis içinde pencereden dışarı bakmanın bile bende faydası oluyor. Bir nevi pc gibi resetlemiş hissediyorum kendimi. Dikkat dağınıklığı ve odaklanma problemi yaşadığınızda hemen kalkın 1-2 dakika pencereden dışarı bakın. Hatta mümkünse pencereyi açarak havada almış olursunuz. Bende çok faydası oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir