Hukuk Bürolarının En Çok Kullandığı Ofis Malzemeleri

Her daim yoğun bir çalışma temposuna sahip olan hukuk büroları, ofis malzemelerinin de en sık kullanıldığı alanlar olabiliyor. Üzerinde çalışılan tek bir dava için onlarca dosya hazırlanması gerekebildiğinden ofis malzemeleri de tüm hukuk bürolarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Peki, bir hukuk bürosunda en çok hangi malzemelerin kullanıldığını biliyor musunuz? İşte hukuk neferlerinin asla ellerinden düşüremedikleri ofis malzemeleri…

1- Fotokopi Kağıdı

avansas-fotokopi-kagitlari

Bildiğiniz gibi hukuk görevlileri her zaman belgelerle konuşur. O belgeler de haliyle A4 kağıtlar ile resmilik kazanıyor. Bu yüzden hukuk bürolarında sayfalar dolusu fotokopi kağıdı bulabilirsiniz. Hatta küçük bir araştırma yaparsanız, yangında ilk kurtarılacaklar listesinde 1 numaranın fotokopi kağıtlarına ayrıldığını da görürsünüz. Uzun süre elden ele dolaşabilen ya da arşivlenmesi gerekebilen belgeler basıldığı için, tüm hukuk büroları en kaliteli fotokopi kağıtlarını tercih eder.

2- Klasör

karton-klasor

Davalar için kritik bilgilerin saklandığı, avukat müvekkil gizliliğinin vücut bulmuş hali belgeler vardır. O belgeler elbette itina ile korunmalı. Bağlantılı belgeler yan yana, bir arada, samimi bir şekilde muhafaza edilmeli… Bu görevi üstlenen de klasörler oluyor. Her dava için ayrı bir klasör hazırlanması gerektiği düşünülürse, yılda kaç klasör kullanıldığını tahmin bile edemezsiniz. Ayrıca hukuk büroları klasörlerin de en kalitelisini seçer. Çünkü pek çok ofisten farklı olarak klasörler hazırlanıp raflardaki yerini almaz. Elden ele gezer durur. Açılır kapanır, düşer, kalkar. Haliyle bu tempoya dayanabilen kalitede klasörler olması lazım.

3- Poşet Dosya

poset-dosya

Hukuk bürolarının olmazsa olmazlardan biri de poşet dosyalardır. Bir hukuk bürosunda poşet dosyanın bitmiş olması, kriz anıdır. Çünkü incelenen ya da hazırlanan evraklar o kadar mühimdir ki, hukuk neferleri o belgeleri kendi gözlerinden bile sakınır. Bu yüzden her evrak önce poşet dosyaya konur! Kirlenmesin, ıslanmasın ve yazılar bozulmasın istenir. Yüzlerce poşet dosya kullanılan bu ofislerde şeffaflık da önemlidir. İçi dışı bir poşet dosyalar, hukuk ofislerinin favorisidir.

4- Kartuş – Toner

yazici

Hukuk ofislerindeki yazıcılar, klimalardan bile çok çalışır. Emektar yazıcılara ne kartuş dayandırabilirsiniz, ne de toner… Aralıksız çıktı alınan bu mekanlarda tonerlerin biri gelir, diğeri gider. Mürekkep kokusunun oda spreyi görevini üstlendiği ofislerde kartuşlar ya da tonerlerin yeri ayrıdır. Hatta onlar için özel bir makam dolabı bile bulunur. Birkaç yedek ile kartuş ya da toner önlemi alınan bürolarda yedeklerin sayısı bire indiğinde acil durum masası kurulur ve hemen yedekler ile sayıları 5’e yükseltilir.

5- Telli Dosya

telli-dosyalar

Aslında her çeşit dosyanın kullanıldığı bir ofis türü söyleyin deseniz, herkesin aklına ilk olarak hukuk büroları gelir. Telli dosyalar da sıklıkla kullanılır. Dava hazırlıkları, mahkemeye sunulacak belgeler, üzerinde çalışma yapılacak evraklar, verilen ifadeler derken telli dosyalar üst üste dağ gibi yığılır. Bir ofis bürosunun ne denli yoğun olduğunu, ofisteki mevcut telli dosya sayısından da anlamak mümkündür.

6- Evrak Rafı

evrak-raflari

Aynı anda 10 farklı belgenin incelendiği mekanlar olunca, evrak rafları da büyük bir görev üstlenmek durumunda kalıyor. Aslında hukuk ofislerinde muntazam bir çalışma düzeni sergilenmesi güç. Az önce de değindiğimiz gibi belgelerin adeta havada uçuştuğu bir mekandan söz ediyoruz. Sıra sıra dizilmiş evrak rafları yoğun olarak kullanılmasın da ne olsun?

7- Dosya Havuzu

dosya-havuzu

Dosyaların sayısı arttıkça her bir dosyayı bulmak minimum 90 saniye alabiliyor. Haliyle devreye dosya havuzları giriyor. Genellikle 25’li dosya havuzunun kullanıldığı ofislerde dosyalara verilen isimler ve muntazam dizilişleri sayesinde aranan dosya maksimum 5 saniye içerisinde bulunabiliyor.

8- İmza Kalemi

imza-kalemleri

Son olarak Hukuk bürolarında en çok tercih edilen ofis malzemelerinden birisi olan imza kalemlerine değinelim. Belge içerisinde yazılan tüm detayların doğruluğunu ve bu detayları kabul ettiğinizi temsil eden şey imzanızdır. Bu kadar kıymetli bir yeri olan imzanızı da bir o kadar değerli bir imza kalemi ile atmalısınız. Hukuk bürolarında her şey resmi şekilde yürütüldüğü için gün içerisinde avukatların ve hukuk bürosu çalışanlarının o kadar çok imza attığını görebilirsiniz ki, şaşırmamak elde değil.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

2 Yorum

  1. canan Şenli dedi ki:

    Açıkçası bunların içinde bence olmazsa olmazlarımdan biri imza kalemim. Özellikle önemli toplantılarda büyük bir güven ile ismime özel olarak yapılmış kalemimi çıkarmak beni ekstra mutlu ediyor. Hatta özel günlerimde farklı türlerini hediye etmeleri de hoşuma gidiyor. Onun dışındakiler zaten hep gerekli olan olmazsa olmazlardan biri yine.

  2. Yunus Kılıç dedi ki:

    Hukuk alanında çalışmıyorum ama ne zaman 2-3 tane klasörü yan yana görsem hemen aklıma cübbe giymiş avukatlar ve hakimler geliyor 🙂 Küçüklükten bilinç altına nasıl yerleştiyse artık 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir