İnovasyon nedir ve En başarılı inovasyon örnekleri nelerdir?

İnovasyon nedir sorusunun en kısa net cevabı, inovasyon bir dönüştürme süreci şeklinde verilebilir. İnovasyon, değer yaratacağına inanılan her türlü fikir veya buluşu; hizmet, mal ya da talep oluşturacak ürüne dönüştürmek anlamına gelir. Türkçedeki anlamı “yenilik” olmasına rağmen, akışı ve süreçleri de içeren daha bir derin anlam taşıması nedeniyle “inovasyon” kelimesinin kullanımı daha yaygındır.

İnovasyon Basamakları

Dönüştürme sürecinin başlaması için belli kriterler vardır. Bu kriterler, fikir ya da buluşun ekonomik bir maliyeti olması, tekrarlanabilir olması ve belli bir ihtiyaca yönelik olması şeklinde sıralanabilir.

İnovasyon için bir başka gerekli unsur da üretilen yeni fikrin, kendi içinde başka fikirler ve kaynaklar oluşturabilmesidir. İnovasyon süreci, tek bir ürün değil çeşitli ürünler ile çoğalabilecek her türlü değeri içerir. Bu nedenle “çoğalabilen” fikir ve buluşlara öncelik verilir. Bu durum müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerini tatmin ederken yeni talepler doğurması açısından önemlidir. Şirketler bu süreçte kendi faydalarına olan her türlü fikri uygulamaya açık olacaktır.

İnovasyon Çeşitleri

Geniş bir perspektifle inovasyon çeşitleri, iki kategoriye ayrılabilir. Birincisi, teknolojinin veya süreçlerdeki ilerlemelerin getirdiği evrimsel yeniliklerdir. Bu inovasyon çeşidine sürekli veya dinamik evrimsel inovasyon da denir. Sürekli teknolojik donanımı daha yüksek olarak üretilen akıllı telefonlar örnek olarak verilebilir. İkinci kategoride, süresiz inovasyon denilen, yıkılan ve yenisi yapılan ürünler yer alır. Süresiz inovasyona örnek olarak bir zamanlar kişisel müzik dinleme aracı olarak yaygın şekilde kullanılan ‘walkman’lerin yerini önce MP3 çalarların ve sonra da akıllı telefonların alması gösterilebilir.

İlham Veren İnovasyon Örnekleri

Kişilerin kendi fikirlerinin ve buluşlarının değerli olduğunu düşünmesi normaldir. Ancak bu değerin global anlamda da onaylanması için birtakım özellikler barındırması gerekir. Çok ilham veren sözler bile birkaç kez tekrar edildiğinde önemini yitirir. Bu nedenle sadece ilham ile gelen tutku değil, finansal büyüme hedeflerini karşılamak için katlanılması gereken maliyet ve üretilmesi gereken değer de tutkuyu oluşturacak bir kriter olmalıdır. Her büyük şirketin her fikre sıcak bakmaması da normaldir. Şirketlerin, piyasadaki sürekliliği ve rekabetin dinamizmine ayak uydurabilmesi açısından sınırladığı portföyleri ve kendi kurumsal yapılarına uygun baz aldıkları inovasyon örnekleri vardır.

Müşteri İhtiyacını Doğru Belirleme Örneği: Navigasyon Cihazları

Başarılı bir inovasyon örneği olan TomTom, ilk dokunmatik ekranlı navigasyon cihazını 2004 yılında piyasaya sürdü ve ürün bir anda tükendi. 2006 yılında TomTom’un taşınabilir navigasyon cihazları, tüm serileri ile yılda yaklaşık 5 milyon satışa ulaştı. 2008 yılında yıllık hacim 12 milyon bandının üstünde seyretti. Cep telefonlarından daha hızlı pazar penetrasyonu olan navigasyon cihazlarında ilk başarı, bir tüketici problemini iyi tanımlamak oldu. Yaygın teknoloji bileşenleri ile bu ihtiyacın çözümü fikrini birleştiren şirket, hızlı ölçeklendirme ile ürün pazarlamasındaki hayati tehlikeyi atlattı. TomTom örneğinde para, operasyonlar, kalite gibi unsurlar haricinde, kimsenin görmediği tüm birimlerin idaresi tam anlamıyla profesyonel bir süreç yönetimiyle gerçekleşti.

Kâr Odaklı İnovasyon Algısını Değiştiren Şirket: Tesla

İnovasyona açık şirketleri konuşurken Tesla ve kurucusu Elon Musk’tan muhakkak söz etmek gerekir. Son yıllarda devrim yaratan yenilikçi atılımları geniş alana yayılmış şirketin hikayesi, başarının sınırının olmadığını göstermesi açısından önemlidir. Tesla Model S otomobili, tüketici raporlarına göre iki yıl üst üste kendi sınıfının en iyisi olduğunu ispatladı. Elon Musk’ın ve Tesla’nın bu kadar değerlenmesi, şirketlerin kâr odaklı inovasyon algısını da değiştirdi. Tesla’nın başarısında işe alma politikalarının katkısı büyük. Şirkette farklı pozisyonlara başvuran adaylar deneyimlerinden ziyade uyum sağlama ve problem çözme yeteneklerine göre işe alınır. Tesla’da inovasyon, birbirini doğuran çeşitli fikirler ve olumlu dönüşler ile devam eden bir süreç halinde ilerler.

İyi fikirlerle oluşturulmuş ve tüm detayları düşünülmüş her inovasyon girişimi, bir değer oluşturabilir. Şirketlere ve çalışanlara büyük kazançlar sağlayan bu değeri doğru zamanda ve doğru şekilde ürüne dönüştürmek ise önemli bir çaba gerektirir.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir