İnovasyon Nedir?

Son yıllarda teknolojinin de gelişmesiyle inovasyon nedir sorusu sıkça karşımıza gelmektedir. İnovasyon Latince innotavus kelimesinden gelmektedir. İngilizcede innovation olarak kullanılan bu kelimenin Türkçe karşılığı yenilik anlamına gelse de bu kelimenin tek bir sözcükle ifadesi yoktur. İnovasyon tek kelimeyle anlatılamayacak kadar geniş anlamları taşımaktadır. İnovasyon, kelime anlamı olarak teknolojik alanlarda yapılan yeniliklerin tümüdür. İnovasyon icat değildir. Bilim ve teknoloji ile topluma ve toplumun ekonomisine katkı sağlayacak şekilde yenilenmesi ve güçlenmesidir. İnovasyon nedir kısaca açıklamak gerekirse, yaratıcılık fikirlerinin ticari zekâ ile buluşmasıdır.

 

inovasyon nedir

 

İnovasyon Ne Demek?

İnovasyon, yenileştirmek, geliştirmek, değiştirmek ve daha verimli süreçler, ürünler ya da hizmetler yaratmaktır. İşletmeler için inovasyon dinamik ürünler oluşturmak, yeni fikirler ortaya atmak veya var olan ürünleri ve hizmetleri geliştirmektir. İnovasyon ne demek sorusunun yanıtı ise var olan problemleri yenilikçi fikirler ile birleştirerek çözüm üretmek için kullanılan çalışmaların tümüdür. İhtiyaçlara yönelik yeni uygulamalar geliştirerek en etkili çözüm yöntemleri ile sorunları ortadan kaldırmayı hedefler. Bir ürünün icadı gibi değil icat edilmiş bir ürünün geliştirilmesini, değiştirilmesini sağlayan bir düşüncedir. Yenilikçi ve faydalı düşünceleri icraata dökerek yaratıcı fikirlerin bulunmasını sağlamaktır.

 

İnovasyon Çeşitleri Nelerdir?

İnovasyon denilince ilk akla ürün ve hizmette yapılan İnovasyonlar gelmektedir. Oysaki inovasyon, düzeyine, yapılış şekline, yapıldığı alana ve konusuna şekline göre farklı sınıflandırmalara ayrılmıştır. Kısaca inovasyon çeşitleri nelerdir sorusunun cevabı şu şekildedir;

Düzeyine Göre; Radikal, Adımsal, Yıkıcı (Artırımsal)

Yapılış Şekline Göre; Kapalı, Açık, Tersine

Yapıldığı Alana ve Konusuna Göre; Operasyonel, Pazarlama (Pazar), İş Modeli, Ürün, Hizmet, Organizasyonel

İnovasyon çeşitleri bakıldığında oldukça fazladır. İnovasyonun meydana getirdiği farklılık ve değişimlerin derecesine göre inovasyon çeşitleri radikal, aşamalı ve yapısal inovasyondur. Ayrıca sadece işletmeler için değil bireysel, toplumsal ve ulusal düzeyde de bireysel ve toplumsal inovasyon olarak çeşitli sınıflandırmalar yapılmıştır. Fakat en yaygın kullanılan inovasyon türleri ürün, hizmet ve pazarlama inovasyonlarıdır. Bazı inovasyon çeşitlerinin özellikleri diğerlerinin içerisine yansımaktadır. Örneğin bir ürünün inovasyonu hem hizmet hem de pazarlama inovasyonu olabilir. İnovasyon ürünlerini destekleyen ve satışını gerçekleştiren en geniş yatırımlı ve organize şirketi Avansas’ın içeriklerini inceleyebilirsiniz.

 

Ürün İnovasyonu Nedir?

Bir ürünün geliştirilmesi veya mevcut olan bir ürünün değiştirilip ya da yenilendikten sonra piyasaya sunulması ürün inovasyonudur. Bir işletmenin veya firmanın farklı, değişik ve yeni bir ürünü geliştirip pazara sunması ürün inovasyonu anlamına gelmez. Ürün inovasyonu için yeni bir ürün üretmek gerekmez. Var olan ürünlerin daha iyi, daha kaliteli, daha üstün özelliklerde olması değiştirilip farklı bir şekilde yenilikçi teknoloji ile sunulması ürün inovasyonunu kapsar. Günümüzde ticari işletmeler müşterilerinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde gidermek ve rekabet ortamlarında öne çıkmak için çaba göstermektedir. Ürünlerini daha üst seviyelerde geliştirip mevcut ürünlerinin benzersiz olması üzerine çalışmalar yapmaktadır.

 

ürün inovasyonu nedir

 

Ürün İnovasyonu Örnekleri Nelerdir?

Ürün inovasyonu için cesaret, uyumlu ekip çalışması, tutarlılık, kararlılık, disiplin ve odaklanma gereklidir. Ürün inovasyonu müşterilerin ihtiyaçlarının doğrultusunda iş analizleri ve araştırmalar yapılarak iyileştirme geliştirme yapılmasıdır. Ürün inovasyonu örnekleri arasında teknoloji ile geliştirilip tasarlanmış akıllı cüzdan vardır. Tasarımı yapılırken unutkanlığa ve hırsızlığa karşı önlemler alınmıştır. GPS özelliği sayesinde cüzdanınızı herhangi bir yerde unuttuğunuzda veya çaldırdığınızda yerini rahatlıkla belirleyebilirsiniz. Akıllı telefonlarla uyumlu olarak tasarlanmış bu cüzdana kablosuz bağlantı da yapılabilmektedir.

Türkiye’deki Getir uygulaması da hizmet inovasyonu örneklerindendir. İstediğiniz ürünü kapınıza kadar getiren bu uygulama sayesinde “Gidesin Yoksa Getir’in Var” sloganı ile tüm müşterilerine hizmet vermektedir.

Aynı şekilde Yemek Sepeti ile adrese teslim yemek hizmetlerini tek bir ortamda toplamış başarılı şirketlerden birisidir. Adres tesliminden sonra uygulamasından alınan ürünü yada hizmeti değerlendirme fırsatı da sunan bu uygulama binlerce restoran ve lokanta bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin hayatımıza kattığı E-Devlet uygulaması ile evrak işlemlerimizi rahatlıkla internet üzerinden yapabilmekteyiz. Bu hizmet inovasyonu sayesinde evrak olarak birden fazla bilgiye ulaşabiliyor, tek tuşla çıktısını alabiliyoruz. Bu sayede görevlere kurumlara gidip vaktimizi harcamadan da evrak işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz.

 

Hizmet İnovasyonu Nedir?

Ayrıca bir işletme tarafından pazara sunulan ve alıcılara fayda sağlayan hizmetlerde bu inovasyonu kapsamaktadır. İşletmeler hem ürün hem hizmet sunabilirken sadece hizmet veya sadece üründe sunabilmektedir. Bir işletmenin farklı, yeni ve değişik bir hizmeti geliştirip sunmasına da hizmet inovasyonu denir. Sunulan hizmetleri de daha fazla müşteri çekmek için değiştirip, yenileyip farklılaştırmak da bu inovasyonun içindedir.

 

hizmet inovasyonu nedir

 

Hizmet İnovasyonu Örnekleri Nelerdir?

Genel olarak hizmet inovasyon örnekleri vermek gerekirse bir hastanenin laboratuvar sonuçlarını internete yüklemesi veya cep telefonu gibi iletişim cihazınıza mesaj göndermesi hizmet inovasyonu örneğidir.

Dünya genelinde en çok kullanılan teknoloji ve medya hizmeti sağlayıcısı Netflix hem ürünlerini hem de pazarlama yöntemlerini farklılaştırıp takdir toplayan bir şirkettir. Tüketici görüntüleme davranışlarını kişiselleştirip kullanıcı deneyimini zirveye taşımıştır. Hizmetlerine güvenen ve kaliteden ödün vermeyen bu medya platformu hedef kitlesine hitap eden kampanyalar ile ses getirmeye devam etmektedir. İlk 1 ay ücretsiz üyelik ile içerik izlemeye müsaade eden bu platform kullanıcı tercihlerini önemseyen hamleleri ile başarılı bir hizmet inovasyonu örneğidir. Laptop ve telefonlara Netflix uygulamasını yükleyerek izleyebilme imkanına da sahipsiniz. Akıllı smart televizyon aracılığıyla da izleyebilirsiniz.

 

Pazarlama İnovasyonu Nedir?

Pazarlama inovasyonu işletmelerin tüm fonksiyonlarını kapsayan bir inovasyon çeşididir. İşletmeyi kurmadan önce yapılan pazar araştırmaları, müşteriyi tanıma gibi çalışmalar pazarlama inovasyonunu kapsamaktadır. Müşterilerin istek, ihtiyaç ve problemlerine göre ürün ve hizmetlerin tasarımıdır. Eğer tasarım, pazarlama ile çalışmazsa pazara uygun tasarımlar yapılamaz ve ticari hale gelmesi zor olur. Devamlı olarak pazarın nabzını tutan, müşterileri inceleyen, değişimleri tahmin eden politikalar izlemek pazarlama inovasyonunun görevidir. Hizmet ve ürünlerde yapılacak yenilikler aynı zamanda pazarlama inovasyonudur. Pazara ve pazardaki müşterilerin ihtiyaçlarına, isteklerine ve sorunlarına göre ürünler ve hizmetler sunulur. Fiyatlama ile ilgili yapılan yeniliklerde pazarlama inovasyonu kapsamındadır.

Tüketicilerin satın alabileceği bir fiyattan ürünü piyasaya sunmak ve satın alma gücüne göre fiyatlama yapmakta bu kapsam içerisindedir. Ayrıca dağıtım kanallarında yapılacak değişiklikler, işletmenin ve müşterinin de bundan karşılıklı olarak fayda sağlaması da bir pazarlama inovasyonudur. Firmaların dağıtımın ve itibarında yapılacak inovasyon da pazarlama inovasyonudur. Bu inovasyon türü müşterilerinin isteklerini, ihtiyaçlarını ve sorunlarını anlayarak onlar için yenilik oluşturmak, sunmak ve bundan kar elde etmek gibi sonuçlar ortaya çıkarır.

 

Pazarlama İnovasyonu Örnekleri Nelerdir?

Ürün ve hizmetler ticari amaçlar ile piyasaya sunulur. Daha fazla müşteriye hitap edip daha fazla satılması amaçlanır. Bunun için de ürünlerin ve hizmetlerin tasarımları, pazarlama yöntemleri ve ambalajı üzerine yapılan çalışmaları kapsamaktadır. Dünyaca ünlü markaların pazarlama inovasyonu örnekleri şu şekildedir;

1943 yılında kurulan IKEA, inovasyon örnekleri ile Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde faaliyet göstermektedir. Montaja hazır mobilya ürünlerinin kurucu olan IKEA pazarlama inovasyonu örnekleri denildiğinde akla ilk gelebilecek firmalardan biridir. 2013 yılında arttırılmış gerçeklik (AR) teknolojisi ile tüm ürünlerine erişim imkânı sağlayan IKEA Catalogue uygulaması ile mağazalara gitmeden tüm ürünlerini bu uygulamada görüntülemeye olanak sağlamıştır.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple tasarıma yön veren ve yaptığı başarılı inovasyon örnekleri ile herkesi kuyruklarda sabahlatmıştır. Pazarlama inovasyonu söz konusu olduğunda Apple rakipsiz bir firmadır. Ürünlerinde küçücük bir değişiklik bile yapsa tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başarmıştır. Çok sağlam bir pazarlama politikası ve pazarlama inovasyonuna sahiptir. Apple ürünlerine ayrı ayrı isimler vermesi bile bu pazarlamaya örnektir. Eğer laptop Apple’dan alındıysa ona Macbook diyebilirsiniz. Ya da telefonunuzu Apple’dan aldıysanız o ürüne iphone dersiniz. Apple kendi fanlarını yaratan bir şirkettir. Bu firmanın ürünlerini almak isteyenler ucuzlamasını beklemeden hemen alabilirler. Çünkü Apple’ın ürünleri ayrıca bir yatırım olabilir.

Yazar Hakkında

Avansas

Avansas, her ölçekteki işletmenin tüm işyeri ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'nin ilk ve en büyük alışveriş platformudur. Avansas Blog'da ise iş hayatına dair ilginizi çekebilecek öğretici ve eğlenceli yazıları sizler için hazırlıyoruz.

Tüm yazıları göster