İş Hayatında Gerçekleşen Baş Ağrısı Sebepleri ve Çözümleri

Toplumda en sık görülen şikayetlerden biri olan baş ağrısı, kısaca baş ve boyun bölgesinde meydana gelen, günlük hayatı olumsuz etkileyerek yaşam kalitesini bozan medikal bir sorundur. Baş ağrısı neden olur diye merak ediyorsanız, pek çok cevap ortaya çıkar. Sıklıkla yorgunluk, stres, yeterli uyku alamama gibi nedenler sonucunda ortaya çıkan baş ağrısı, beyin kanaması, beyin tümörü gibi ciddi hastalıkların da belirtisi olabilir. Nedenleri ve tedavi yöntemleri bakımından birbirinden farklı olan birçok baş ağrısı çeşitleri bulunur. Örneğin sinüzitten kaynaklanan ağrı, sinüs baş ağrısı, uzun süre havasız kalmak, stres, yoğunluk gibi sebepler ile ortaya çıkan ağrı ya da gerilim tipi baş ağrısı olarak isimlendirilir. Genellikle enseden gelen ve tüm başı kapsayan gerilim tipi baş ağrısı toplumda en yaygın görülen ağrı çeşididir. Bu ağrı iş hayatında da sıklıkla rastlanan sorunlardandır.

İş Hayatında Gerçekleşen Baş Ağrısı ve Sebepleri

Günlük hayatın koşuşturmacası üzerine bir de iş hayatında yaşanılan yorgunluk eklenince baş ağrısı kaçınılmaz olur. Zihinsel ve fiziksel yorgunluğa sebep olan iş stresi, çoğu insanın yaşadığı bir sorundur. Yaşanılan sürekli stres, diğer etmenler ile birleştiğinde ortaya çıkan baş ağrısı, iş hayatını olumsuz yönde etkiler. Özellikle masa başı şeklinde tabir edilen bilgisayar merkezli çalışılan işlerde, bilgisayarın önünde uzun süre çalışmak ve başı sürekli olarak aynı pozisyonda tutmak baş bölgesinde ağrıya sebebiyet verir. Yine çalışırken tüketilen aşırı miktarda kafein ve molalarda içilen sigaralar ağrıyı tetikler.

İş Hayatında Gerçekleşen Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

İş yerindeki verimi düşüren ve kişiyi zor durumda bırakan baş ağrısı nasıl geçer diye merak ediyorsanız bu önerilere kulak verin. Bunları birkaç maddede özetlemek gerekirse;

  • Baş ağrısı hissedildiği anda o an meşgul olunan işi bırakarak, açık alanda hava almak ve solunum egzersizleri yapmak ağrının şiddetlenmesini engeller.
  • İş yerinde çalınan hafif müzikler stresi azaltarak baş ağrısını önler. Meditasyon amacıyla geliştirilmiş orman, yağmur ve su gibi çeşitli seslerin de stres üzerinde olumlu etkisi bulunur.
  • Çalışma ortamınızda geliştireceğiniz arkadaşlıklar sayesinde oluşan güvenli ortam da hem kendinizi gergin hissetmenizi engeller hem de görev paylaşımı neticesinde iş yoğunluğundan oluşan baş ağrısını önler.
  • Çalışırken kahve içme alışkanlığınızı değiştirerek kahve yerine sakinleştirici ve ağrı kesici etkisi olan bitki çaylarını tüketmek daha doğru bir seçimdir.
  • Ağrı yoğun hissedildiğinde daha karanlık ve sessiz bir ortama geçerek kısa molalar vermek baş ağrısını yavaş yavaş azaltır.
Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir