İş Hayatınızda Verimliliğinizi Artıracak 6 Ofis İçi Düzenleme Fikri

Ofis ortamında çok daha verimli bir şekilde çalışabilmek için zaman yönetimine önem vermeniz gerekiyor. Her ne kadar zaman yönetimi konusunda uygulayabileceğiniz pek çok yöntem olsa da ofis yaşamınızı bir düzene sokmak için işe önce ofis alanında çok daha etkili ve kullanışlı bir organizasyon yaparak başlamalısınız. Çünkü çalışma ortamınızdaki düzen, verimliliğe büyük oranda etki ediyor. Hatta ofisleri dağınık olan kişilerin odaklanma sorunu yaşadıkları, hafıza konusunda zorluk çektikleri ve iş arkadaşlarıyla gerilimli anlar yaşamaya meyilli oldukları araştırmalarla ortaya konmuş durumda.

Kısacası karışık ortamlar, çalışanların üretkenliğini ve tüm iş performansını olumsuz yönde etkileyebilir. Ne var ki, üretkenliğinizi önlememek için çok basit bazı çözümler bulabilirsiniz. Çalıştığınız ortamı çok daha düzenli hale getirecek fikirlerle siz de çalışırken çok daha keyifli, yüksek motivasyonlu ve verimli olabilirsiniz.

1. İşe Ortamı Teftiş Ederek Başlayın

Ofisinizdeki organize edilmesi gereken her şeyi bir sıraya sokmalısınız. Hatta bunu yaparken ofisinizdeki her parçanın işinize ne kadar yaradığını da göz önünde bulundurmalısınız. Böylece gereksiz parçalardan, aksesuarlardan ya da kağıt yığınlarından bir çırpıda kurtulabilirsiniz. Ayrıca tüm bu işlemleri yaparken hızlı karar almaya çalışmalısınız. Çünkü eğer bir parçanın üzerinde çok fazla düşünürseniz onunla ilgili doğru karar vermeniz zorlaşabilir.

Ofisinizde işinize yarayacak olan aksesuarlara ve parçalara karar verdiyseniz her bir öge için bir alan bulmaya çalışmalısınız. Bunun için ofis dolapları ve kesonlar ideal tercih olacaktır. Her ne kadar masa üzerinde bazı gereçler bulundurmanız gerekiyor olsa da mümkün mertebe çok fazla eşya bırakmamaya çalışmalısınız. Masanın üstündeki eşyaları da kutu ya da benzeri düzenleyici ürünler vasıtasıyla depolama yoluna gidebilirsiniz.

2. Ofisteki Dört Bir Yana Dağılmış Tüm Kağıtları Kontrol Altında Tutun

Ofis dağınıklığının başlıca sebeplerinden biri kağıtlar, raporlar, postalar ve dergiler gibi basılı dokümanlar oluyor. Hangi çekmeceyi açsanız ya da hangi eşyayı kaldırsanız altından çıkan bu kağıt ürünlerini hemen kontrol altına almalısınız. Gerekli olmayanları geri dönüşüme gönderebilir, kullanılacak olanları ise dosya ve klasör gibi düzenleyici parçaların içerisinde saklayabilirsiniz. Kağıt ürünlerini kategorilerine göre ayırmak ve sonrasında kolayca bulabilmek için arşiv kutusu çok kullanışlı bir tercih olabilir.

3. Kabloları ve Şarj Aletlerini Düzenlemeyi Unutmayın

Ortada karmaşık halde duran kablolar ve şarj cihazları motivasyonu önleyen ve strese neden olan diğer etkenler arasında yer alıyor. Bu yüzden öncelikle işe muhtemelen birbirine karışmış olan kabloları çözerek başlayabilirsiniz. Sonrasında çeşitli ebatlarda kablo düzenleyici edinerek kabloları gruplayıp, bu parçaların içinden geçirebilirsiniz. Eğer dışarıda kalması gereken kablolar varsa bunları da masanızın altına kablo sabitleyici ya da kablo tutucu kullanarak yerleştirebilirsiniz.

4. Yapışkanlı Not Kağıtlarından Faydalanın

Yapışkanlı kağıt ofis ortamının vazgeçilmez ögeleri arasında bulunuyor. Motivasyonu ve odaklanmayı arttırıcı bir fonksiyonu olan etiketleri depoladığınız eşyaların belirli noktalarına yapıştırmaktan geri durmamalısınız. Böylece hem her defasında ihtiyacınız olan eşyanın yerini saatlerce aramak durumunda kalmazsınız, hem de pratik çözümlerle ofis ortamına neşe katarsınız.

 

5. Duvarınızın da Bir Saklama Alanı Olabileceğini Unutmayın

Ofisinizdeki duvarların düz göründüğüne bakmayın. Doğru parçaları kullanırsanız onların da harika birer saklama alanı olduğunu görebilirsiniz. Böylece masanızda kendinize çok daha geniş bir alan açabilirsiniz. Özellikle hemen arkanızdaki duvar için bir adet delikli pano edinerek makas, bant, zımba ve lastik gibi sıkça kullandığınız eşyaları buraya yerleştirebilirsiniz. Böylece bu parçalar hem ortadan kalkacak hem de istediğiniz her an elinizin altında olacak. Bunun yanı sıra notlar alabileceğiniz bir yazı tahtası ve toplantılarınızı kaydedeceğiniz bir duvar takvimi de kullanabilirsiniz. Hatta duvarın bir köşesine mantar pano asarak önemli belgeleri bu şekilde saklayabilirsiniz. Ayrıca ceketlerinizi ve kazaklarınızı da ortadan kaldırmak için mutlaka bir elbise askısı edinmelisiniz.

6. Masanızda Kendinize Daha Çok Yer Açın

Masanız ister büyük ister küçük olsun, doğru ayarlamaları yaparak kendinize geniş alanlar yaratabilirsiniz. Öncelikle masanızın hemen yanına çok sık kullandığınız kağıtları, not defterlerini ve dosyaları yerleştirebileceğiniz tekerlekli bir kağıt standı koyabilirsiniz. Böylece bu parçaları masanızın önünde bulundurmak zorunda kalmazsınız. Masa üstü lambası yerine üstten aydınlatmaya yönelebilirsiniz. Hatta bilgisayar monitörü veya dizüstü bilgisayar için bir masa üstü raf kullanarak buradan artacak alanı da kişisel eşyalarınızı yerleştirmek için kullanabilirsiniz.

Bütün bu fikirleri hızlı ve basit bir planlamayla hayata geçirerek çok daha keyifli ve çok daha verimli bir ofis yaşamına sahip olabilirsiniz.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. Suphi Sipahi dedi ki:

    Yaziyi cok begendim. Keske belirttiginiz urunlerle ornek bir ofis koysaydiniz. Gozumuzde canlanirdi. Ama faydali olmus. Fikir veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir