İş Stresine Nasıl Müdahale Edilmeli?

Dünya Sağlık Örgütü DSÖ, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün ana temasını “İş Yerinde Ruh Sağlığı” olarak belirlemiş ve bu doğrultuda birçok çalışmalar yapmıştı. Yapılan tüm çalışmalar işyerinde stres faktörünün ve tükenmişlik sendromunun arttığını kanıtladı. Veriler sonucu artan stres ve sendromun; iş gücünü azalttığı kanıtlanırken bu kaybın global ekonomiye 1 trilyon dolardan fazla kayıp yaşattığı açıklandı. İşyerindeki sendromu belirtileriyle anlamak ve çözüm üretmekse kaybedilen miktardan daha az maliyetli. İşte sendromun belirtileri ve başa çıkabilme yöntemleri:

İş Yerinde Tükenmişlik Sendromu Belirtileri

Son zamanlarda artışta olduğu belli olan tükenmişlik sendromunun belirtilerine dikkat edilmesi ve bu doğrultuda önlem alınması gerekiyor. Belirtiler arasında en çok dikkat çeken adapte sorunu ve daima yorgun hissetme durumu oluyor. Hem fiziksel hem zihinsel hem de duygusal yorgunluk, uyuşukluk hissi, tükenmişlik sendorumunun başlıca etkileri arasına giriyor. Bunun haricinde karamsarlık, ani tepkiler, iş arkadaşlarıyla sürekli kavga etme, çabuk parlama, iş dışında da sürekli işi düşünme; belirtiler arasında yerini koruyor. Bu sürekli stresli olma hali, depresyon başlangıcı olarak da değerlendirilebiliyor. Belirtiler zamanla artarak işyerinde stres ve tükenmişlik sendromunu doğuruyor.

İşverenler Bunu Çözmek İçin Neler Yapmalı?

Çalışanların iş stresini azaltmak, işverenler için en doğru karar oluyor çünkü stresli bir iş ortamı, iş verimini de gücünü de büyük oranda düşürüyor. Öyle ki stresi azaltmak için yapılan harcama, stresli ortam yüzünden kaybedilen iş gücünden çok daha az bir miktarı oluşturuyor. DSÖ ve psikolojik danışmanlar; öncelikle işverenlerin çalışanlara yaklaşımına dikkat etmelerini öneriyor. Daha verimli bir iş ortamı için çalışanlara iş ile ilgili beklentinin “net” olarak söylenmesi gerekiyor. Ayrıca bu beklentinin idealin üstüne çıkmaması ve beklenti için gerekli kaynak ve ortamın sağlanması da öneriliyor.

Çalışanlara birey olarak da değer vermek, onların sosyal hayatlarını önemsemek, mola, ara, tatil gibi ihtiyaçlarına en iyi şekilde sağlamak, onları dinlemek; kendilerini daha değerli hissetmelerini ve stresin, gerginliğin azalmasına olanak tanıyor. Tüm bunların haricinde DSÖ özellikle stresle baş etmek hizmet içi eğitimler (psikolojik danışman, kişisel gelişim koçları vb.) verilmesi gerektiğini belirtiyor. Bu önlemler alındığında iş gücünde ve dolayısıyla ekonomide düşüşün de önüne geçilebiliyor.

Çalışanlar Stresle Nasıl Baş Etmeli?

İşverenlerin yanı sıra çalışanların bizzat kendilerine de stresle baş etmek için birtakım görevler düşüyor. İş hayatı dışında farklı aktivitelerde bulunarak sosyalleşmek bunların başında geliyor. İş hayatında da öne çıkmak adına iş yükünü arttırmamak, stres oluşumunu engelliyor. Ayrıca stres faktörlerini belirleyerek bir olay ya da durumsa konuşarak çözmeye çalışmanın da stresi azaltacağı söyleniyor. Yoğun bir iş stresine veya tükenmişlik sendromu belirtilerine sahip olduğunu düşünen çalışanların psikolojik destek alması öneriliyor.

 

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir