İş Stresinizi 5 Adımda Kontrol Altına Alın

Bilim dünyası stresi, “fiziksel veya psikolojik bir uyarana karşı gerekli uyumu sağlayabilmek için, ruhsal ve bedensel olarak harekete geçerek verilen tepki ” olarak tanımlıyor. Tanımlamada geçen “fiziksel ve psikolojik uyaranlar” ise çeşit çeşit. Bazen sıradan olaylar, bazen de hastalık, yakınlarımızın kaybı, boşanmalar, şehir değiştirmek gibi daha önemli olaylar stresin kaynağı olabilir. Amerikan Psikoloji Derneği’nin 2010 yılında yaptığı bir araştırma, iş yerindeki stresin, tüm stres faktörleri arasında ilk sırada yer aldığını gösteriyor.

Gündelik stres faktörleri tek başlarına belirgin bir etki yaratmayabilir ama yavaş yavaş birikerek, sinsice kontrolü ele geçirir, kendinizi tamamen tükenmiş hissetmenize sebep olabilir. Baş ağrısı, yorgunluk, uykusuzluk gibi hafif belirtilerle başlayan tükenmişlik sendromu, ümitsizlik, endişe, yersiz ve zamansız öfke patlamaları gibi daha ağır bir tablonun içine sokabilir.

Stresi Nasıl Kontrol Edeceğiz?

Stresin normal ve doğal bir refleks olduğunu unutmayın. Kendinizi baskı altında hissettiğiniz anlarda vereceğiniz tepkileri kontrol edebilirseniz, ruhen ve bedenen daha sağlıklı olursunuz. Stresi kontrol altına alma becerisi ise, sabır ve deneyim gerektirir. Eğer gerçekten ister ve biraz çaba gösterirseniz, olaylara bakışınızı değiştirebilir, stresin üstesinden gelebilirsiniz. Bunun için, iş hayatınızdaki stresin sebebini net bir şekilde ortaya koymalısınız. Kendinizi yetersiz mi hissediyorsunuz? İş yükünüz fazla, zamanınız az mı? Belki de çalışma ortamınızın fiziki şartları yetersiz. Ya da belki çalışma arkadaşlarınızla uyum sağlayamıyorsunuz. Sebebi belirledikten sonra, çözüm için alternatifleri değerlendirmeye başlayabilirsiniz.

1- Plan yapın

Çoğu çalışan için stresin kaynağı, fazla iş yüküdür. Bu durumda kendinize gerçekçi hedefler koymanız ve uygulanabilir bir plan yapmanız faydalı olur. Sürekli olarak aynı tempoda, aynı şevkle, kesintisiz biçimde çalışmanız mümkün olmayacağına göre, planlarınızda kendinize ait zaman dilimleri de olmalı. Bunun için cep telefonlarınızdaki takvim uygulamalarını kullanabilir ya da beklentinizi karşılayacak başka mobil eklentilerden faydalanabilirsiniz. Bunlara örnek verecek olursak, Remember The Milk kullanışlı bir uygulama. Bu uygulamayla yapılacaklar listesi hazırlayabilir, randevularınızı düzenleyebilir ve hatta kişi listenizdekilere görevler atayabilirsiniz. Başka bir örnek ise Wave Takvim. Google, Outlook ve Facebook takvimleriyle de senkronize edilebilen, etkinliklerinizi kolayca planlayabileceğiniz bir takvim uygulaması. Bu uygulamalar sayesinde randevularınızı, bitirmeniz gereken işleri, bu işler için nasıl bir yol izleyeceğinizi rahatça planlayabilirsiniz.

2- Dikkatinizi dağıtacak uyaranları kapatın

Çevremiz eskisinden çok daha fazla uyaranla dolu. Sürekli çalan cep telefonu, SMS’ler, e-mailler, bilgisayarda aniden açılıveren bir pencere bir anda tüm dikkatimizi dağıtabiliyor. Tüm bu uyaranlara karşı nasıl tepki vereceğinizi baştan planlayın. En basit yöntem, işiniz bitene kadar cep telefonunuzu sessize almak olabilir. Fakat bu durumda sizin için önemli olabilecek bir haberi kaçırma riski ortaya çıkar. Cep telefonları için bildirimleri gruplayıp istediklerinizi sessize alabileceğiniz uygulamalardan birini kullanarak bu riski ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için, “Bildirim Yöneticisi” ve “Notification Manager” uygulamalarına göz atabilirsiniz.

 

3- Zamanınızı kontrol edin

Zaman yönetimini alışkanlık haline getirdiğinizde, hayatın her alanında daha verimli olabildiğinizi göreceksiniz. Bunun için sorumluluklarınızı, önceliklerine göre sıralayın. Yanınızda, çantanızda daima bir ajanda veya organizer bulundurun ve yapmanız gerekenleri listeleyin. Büyük projeleri küçük, daha kolay yönetilebilir parçalara ayırın ve günü gününe yapılacaklar listenize ekleyin. En önemli yükümlülükler ilk sıralarda yer almalı ve en çok zamanı da bunlara ayırmalısınız. Dilerseniz listenizi kategorilere de ayırabilirsiniz, evle ilgili yapılacaklar ve işle ilgili yapılacaklar gibi. Bitirdiğiniz işlerin üstünü çizin. Listenizde üstü çizilmiş işler çoğaldıkça kendinizi ne kadar iyi hissettiğinizi göreceksiniz. Ayrıca listelerinizi gece yatmadan önce hazırlamanız, güne net bir şekilde, ne yapacağınızı bilerek başlamanızı sağlar.

 

4- Derin bir nefes almak her zaman işe yarar

Kendinizi gergin ve kontrolü kaybetmiş hissettiğiniz anlarda burnunuzdan derin bir nefes alın, 5 saniye içinizde tutun, ağzınızdan 4 seferde tamamen boşaltın. Yoga nefesi de denen bu teknik, çok kısa sürede bulunduğunuz yeri terk etmenize gerek kalmadan sakinleşmenizi, kendinizi iyi hissetmenizi ve kontrolü yeniden elinize almanızı sağlar.

 

5- Belki de stresinizin kaynağı sizsiniz!

Hayatlarımız, sebep ve sonuçlarını kendimizin belirlediği olaylarla ve tamamen bizim dışımızda gelişen, ne yaparsak yapalım engel olamayacağımız olaylarla bir bütün. Kontrol edilemeyen şeyleri kontrol etmeye çalışmak, stresin ve mutsuzluğun ana nedenidir. Bize düşen, kendi söz ve eylemlerimizin sorumluluğunu üstlenmek, işimizi gücümüzün yettiği en iyi şekilde yapmak.

 

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir