İş Yemeklerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

is-yemegi

İş hayatında profesyonellerin kaynaşma noktasıdır iş yemekleri. Her ne kadar yemek kavramıyla ifade edilse de, bir iş toplantısının gerektirdiği ölçüde özen ve ciddiyetle yaklaşılması gerekir. İşin içine “iş” kelimesi girdiği andan itibaren klasik sofra adabından daha farklı bir kurallar zinciriyle karşılaşırsınız. Artık o yemekte söylediğiniz her sözün, her hareketin ve hatta her çatal-bıçak darbesinin başarıya ulaşmanızı etkileyecek ayrıntılarla dolu olduğunu asla unutmayın.

Mekan seçimine dikkat edin

Eğer iş yemeğinde davet eden taraf sizseniz bu, yemek yenecek mekandan sizin sorumlu olduğunuzu gösterir. İş yemeği için iyi ve kaliteli bir restoran seçerek ne kadar titiz bir profesyonel olduğunuzu gösterebilirsiniz. Davetlileriniz birden fazlaysa oturma düzenini önceden planlamanız işinizi kolaylaştıracaktır. Seçtiğiniz mekanı daha önceden biliyor olmanız ise size ayrıca rahatlık ve güven verir. Ulaşım için gerekli bilgiyi de açık bir şekilde iletin ki değerli iş ortağınız yarı yolda kalmasın.

yemek-masasi

Kişisel hazırlığınıza özen gösterin

İş yemeğine giderken hazırlığınızı iyi yapmalısınız. İster davetli ister davet eden taraf olun, ofiste görünüşünüze verdiğiniz özen kadar iş yemeğine giderken de giyim tercihinize dikkat etmelisiniz. Abartısız ve uyumlu olmanız yeterli. Aslında “smart casual” olmak en güzeli. Ayrıca yemek sırasında konuşmayı planladığınız konularla ilgili gerekli dosyaları mutlaka yanınıza alın ki, üzücü sonuçlarla karşılaşmak durumunda kalmayın.

is-yemegi-2

Maksat muhabbet olmasın

İş yemeğine yaklaşım tarzınız bir iş görüşmesi gibi olmalıdır. İş açısından verimli bir iş sohbeti yapmak için orada olduğunuzu unutmayın. Önceliğiniz yemek ya da muhabbet etmek değil iş olmalıdır. Sosyal çevrenizle yediğiniz bir yemekten daha ciddi ancak şirket toplantı salonunda yaptığınız görüşmeden de daha rahat bir ortamdasınız. Ağzınızdan çıkan her sözcüğün aleyhinizde delil olarak kullanılabileceğini unutmayın.

is-yemegi-3

Tatlı ve kahveyi ihmal etmeyin

Bir iş yemeğinin en önemli kısmı tatlı ve kahve zamanıdır. Yapılması gereken anlaşmalar ve alınan kararlarla ilgili düğümün çözüldüğü bu zaman dilimini kesinlikle ihmal etmeyin. Yemek boyunca konuşulan konuları bir noktada birleştirerek tatlı ve kahve keyfini tam anlamıyla yaşayabilirsiniz.

anlasmaYemeğin sonunda davet eden taraf olarak, hesabı ödemek durumunda olduğunuza dikkat etmelisiniz. Davetlilerinize hesap ödetmek gibi bir hataya düşmeniz kişisel olduğu kadar kurumsal imajınıza da zarar verebilir. İş yemeği başarılı ya da başarısız olsun, teşekkür etmeyi ve ertesi gün bir teşekkür mesajı iletmeyi ihmal etmeyin.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. Seher Polat dedi ki:

    Merhaba.

    Ben blog kısmınızı yeni keşfeden müşterilerinizden biriyim. Eğitim tadında sunduğunuz yazılarınız için gerçekten çok teşekkür ediyorum. Blogunuzu zevkle takip ediyorum.

    İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir