İşi Başından Aşkın Olanlar İçin Başarının Püf Noktaları

Ofis çalışanları iş yoğunluğu bakımından ikiye ayrılır. İlk grup, işi her daim başından aşkın olanlardır ki bu grupta yer alan ofis çalışanları aynı anda çok sayıda iş takibini yapar, çok sayıda çalışmayı hazırlar ve dolayısıyla kafalarını kaşıyacakları zamanları olmaz. İkinci grupta yer alanlar ise şanslı mı desek, ballı mı desek, bilemedik, tek bir işi yavaş yavaş, aheste aheste, tadını çıkara çıkara yapanlardır. Çünkü başka bir çalışma yapmalarına gerek olmaz ve tek bir işi tüm güne yayma, yine de bitirememe becerisine sahiptirler.

Eğer siz ilk grupta yer alıyorsanız hem iş yükünüz çok hem de sizden beklentiler yüksek demektir. Elbette böyle bir tempo içerisinde büyük başarılar elde ederek ofisin yıldızı olmanız da güçleşiyor. Dolayısıyla siz de alternatif yöntemleri keşfetmesi gereken ofis çalışanları arasında oluyorsunuz. Bu alternatif yöntemler başarıya giden o uzun yolu sizin için kısaltıyor. Haliyle siz de “parmakla gösterilen ofis çalışanı” mertebesine ulaşan ender bireylerden biri oluyorsunuz. Peki, ama nasıl? İşte başarıyı ayağınıza kadar getirecek olan püf noktaları…

1- Önemli İşler Öncelikli Olsun!

islerin-onem-derecesi

Gün içerisinde çok sayıda işi gerçekleştiriyor ve iş akışına büyük katkılarda bulunuyorsunuz. Eğer ofiste bir yıldız gibi parlamak istiyorsanız işleri sıralayın. Önemli olanlar önceliğiniz olmalı ki, hata yapma riskinizi minimuma indirgeyin. Sıralama yaparken önemli olanlar ve daha az önemli olanlar gruplarını ayırdıktan sonra daha kısa zamanda tamamlayacağınız işlerden başlayın. Böylece iş sayısı daha kısa zamanda azalacak ve stres katsayınız da paralelinde düşecektir.

2- Kısa Notlar Almayı Alışkanlık Haline Getirin!

not-almak

Aklınızı sadece üzerinde çalışma yaptığınız işle meşgul etmek için kısa notlar almayı alışkanlık haline getirmeniz gerekiyor. Böylece bazı verileri aklınızda tutmak zorunda kalmayacaksınız. Bu iş için imdadınıza renkli post-itler yetişebilir. Renk kodları belirleyerek her işe özel farklı renkte post-itler kullanabilirsiniz. Aradığınız bilgiyi bulmanız da sadece saniyeler alacaktır. Not tutma alışkanlığı hata yapma riskini de azaltıyor. Çünkü hiç bir bilgiyi unutmuyor, eksiksiz, mükemmel bir çalışma ortaya koyabiliyorsunuz.

3- Ön Hazırlık Zaman Kazandırır!

yapilacak-isler

Zaman sizin için pırlanta kadar kıymetli… Bu yüzden zamanı en verimli şekilde kullanmanız gerekiyor. Sizden bir sonraki gün hangi çalışmaların istenebileceğini tahmin edecek bilgi düzeyine sahipseniz ön hazırlık yapın. Bu sayede sizden istenen bir dosyayı sadece dakikalar içerisinde hazır hale getirerek masaya koymanız, hızınızla şaşırtmanızı sağlayacak. Kısa sürede ofiste vazgeçilmez bir eleman olacağınızdan hiç endişe etmeyin. Ön hazırlık için ilk etapta evde de çalışma yapmanız gerekebilir. Ancak bu fedakarlığınızın karşılığını fazlasıyla alacaksınız.

4- Sorumluluk Alanınıza Girmeyen İşleri Kabul Etmeyin!

her-isi-kabul-etmemek

Sizin bu hızınızı fark eden müdürler, şefler ya da sorumlu kişiler sizden işiniz olmayan çalışmalar talep edebilir. Asla kabul etmeyin. Unutmayın ofiste bir defa “evet” demeniz, kendinize yeni bir sorumluluk hediye etmeniz anlamına gelir. Bu yüzden tavrınızı açıkça ortaya koyun ve kibarca “bu benim işim değil” demeye kendinizi şimdiden hazırlayın.

5- Kendinizi Kriz Yönetimi Konusunda Geliştirin!

kriz-yonetimi

Kriz yönetimi aslında kritik görevleri olan tüm ofis çalışanlarının sahip olması gereken bir özelliktir. Başarılı olarak tabir edilen çok sayıda kişinin özelliklerine baktığınızda kriz yönetimi konusunda etkili olduklarını görebilirsiniz. Bu durumu dikkate alarak kendinizi kriz yönetimi konusunda şimdiden geliştirmeye başlayın. Strese girme ve paniğe kapılma gibi özellikleriniz varsa bunlardan derhal kurtulun. Böylece soğukkanlı ve kriz yönetiminde başarılı bir ofis çalışanı olarak herkesin dikkatini çekeceksiniz.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir