İşinizin Başarısında Yaratıcılık Ne Kadar Önemli?

Günümüzde her işletme, kendi alanındaki en son trendlere hızlıca uyum sağlamak ve her daim rakiplerinin önünde kalabilmek istiyor. Bunu başarmanın yeni yollarını bulmaya yardımcı olan yaratıcılık ise elbette başarının bir parçası oluyor. Peki işinizde yaratıcılık tam olarak hangi oranda etkili oluyor?

Satış, pazarlama, planlama, üretim, tasarım ve yazılım gibi alanlarda yaratıcı fikirlere öncelik vermek, mevcut iş hacmini genişletmeye yardımcı oluyor. “Forrester Danışmanlık” firması tarafından gerçekleştirilen bir araştırmada, şirketlerin yüzde 82’si, yaratıcılık ve iş sonuçları arasında güçlü bir korelasyon olduğunu düşünüyor. Rapora göre, aktif olarak yaratıcı düşünceyi teşvik eden şirketler, rakiplerinden daha fazla gelir artışına, pazar payına ve rekabetçi liderlik performansına sahip olabiliyorlar.

Yaratıcı Fikirlerin Bölümler Arası İş Birliği İçin Kullanılması

Dünyaca ünlü video konferans servisi BlueJeans Network’un başkanı Mike Mansbach, yaratıcılığın, çoğu zaman bir şirketin bireysel bölümlerinin gelişiminde ve iç stratejilerin başarısında önemli bir rol oynadığını dile getiriyor. Web tasarım ajansı Blue Fountain Media’nın pazarlama sorumlusu Yoni Ben-Yehuda da çalışanların bölümler arası iş birliğine dayalı bir yaklaşım izlemesini tavsiye ediyor. Çünkü, geleneksel çalışma rutini dışına çıkabilmek ve inovatif gelişmelere öncülük edebilmek -her ne kadar zorlu bir süreç olsa dahi- yüz güldürücü sonuçlara ulaşabilmenizi sağlıyor.

 

Yaratıcı Düşünce Kültürü Oluşturmak

İş hayatında, sadece “yaratıcı ol” ya da “farklı düşün” diyerek çalışanlarınızın sihirli bir şekilde yenilikçi fikirler üretmesini beklemek, çoğu zaman işe yaramıyor. Yenilikçiliğe dayalı bir çalışma ortamını özenle hazırlamak ve çalışanları dikkatli bir şekilde bu ortama adapte edebilmek gerekiyor. Yöneticilerin yeni yaklaşımlara saygı gösterdiği ve inovatif hamlelere ket vurmadığı ortamlarda, çok daha hızlı ve verimli işlere imza atılabiliyor. Özellikle çalışanların çabasına rağmen başarısız olduğu durumlarda yönetimin daha hassas ve motive edici olmasında fayda bulunuyor.

Yoni Ben-Yehuda, bazen yaratıcı fikirlere ilham vermek için proje ekibinin dışındaki diğer çalışanlar ile de istişare yapılabileceğini söylüyor. Belirli bir müşteri veya proje ile düzenli olarak muhatap olmayan kişilere ait fikirlerin, daha sonuç odaklı ve daha gerçekçi olabileceğini belirtiyor. Bu nedenle, bazı durumlarda geleneksel rotanın dışına çıkabilmek ve gündem dışı bireylerin de görüşlerine başvurmak, nihai sonuca ulaşabilme anlamında son derece etkili olabiliyor. Özetle; odak grupları, bilgilerini ve bakış açılarını ne kadar çeşitli tutabilirlerse, karşılığında da o kadar zengin ve yaratıcı çözümlere ulaşabiliyorlar.

Ekibinizin Yaratıcılık İhtiyaçlarını Anlamak

Yaratıcı bireyler yetiştirmenin bir aşaması da takım üyelerinin bireysel yaratıcılık ihtiyaçlarını net olarak anlamak oluyor. “Red Bull’s High Performance” ve “Vibrant Data“ isimli bağımsız araştırma firmaları tarafından yakın zamanda gerçekleştirilen bir çalışmada, iş yerinde yaratıcı düşünce ve başarıyı yönlendiren etmenlerle ilgili bazı önemli detaylara ulaşılıyor.

Çalışanlarınızın yaratıcılığını geliştirebilmeleri için, siz de aşağıda yer alan önemli noktaları uygulamaya geçirebilirsiniz.

Personelinize özel çalışma alanları sunun. Yapılan araştırmada, tek bir birim hâlinde düzenlenen açık ofis trendlerine rağmen, katılımcıların yüzde 60’ı özel çalışma alanlarında daha yaratıcı olduklarını söylüyor. Grubun geri kalan kısmı ise iç içe çalışma alanlarında zaman geçirerek iş birliği içinde çözümler üretebilmeye daha yatkın olduklarını dile getiriyor.

Ekibinize açık havada düşünebilmeleri için biraz zaman tanıyın. Açık alanda kısa yürüyüşler yapmak, doğa ile iç içe zaman geçirmek ya da haftanın belli günleri ofis dışında çalışma ayrıcalığına sahip olmak, çalışanlar üzerinde motive edici bir etki uyandırıyor. Katılımcıların yüzde 64’ü, dışarıda vakit geçirmenin yaratıcı düşünme sürecine önemli oranda katkı sağladığını belirtiyor.

İş gücü düzenine ait parametreleri iyi ayarlayın. “Sınırların dışında düşün” sloganı her zaman için iyi sonuçlar vermeyebiliyor. Anketi yanıtlayan katılımcıların yarısından fazlası, mevcut kuralların sınırları içinde kaldıklarında daha yaratıcı ve çözüm odaklı bir şekilde çalıştıklarını söylüyor.

Uyum için gerekli olan ortamı sağlayın. İş hayatında hedeflerinize ulaşmanın başlıca yolunun somut planlara sadık kalmak olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak en yaratıcı kişilerin büyük bir çoğunluğu, net bir strateji hazırlamadan ve spontane bir şekilde ilerleyerek mevcut hedefleri başarıyla tamamlayabiliyor. Ankete katılanların çoğunluğu da yönlerini değiştirebilecek fırsatlara açık olduklarını; önemli bir engelle karşı karşıya kaldıklarında çözüm yollarını çeşitlendirdiklerini ve iş sürecini hızlandırdıklarını vurguluyor.

Sonuç olarak, Mansbach’in “Yaratıcılığa ilham vermek için hangi yöntemleri kullanırsanız kullanın, şirket adına çalışan her bireyi büyük hayaller kurmaya yönlendirin ve bunun için teşvik edin.” sözünü aklınızın bir köşesinde tutmanızda fayda bulunuyor.

Kaynak: http://www.businessnewsdaily.com/8894-creativity-business-success.html

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir