İşkolik Olmanın Çalışkan Olmaktan Farkı

İş çevremize kendimizi kabul ettirmemiz yaptıklarımızla şekillenir. Çalışmadan para ve itibar sahibi olmak kulağa hoş gelebilir ancak emek olmadan yemek olmuyor. Çok çalışmakla işkoliklik arasındaki ince çizgiyi de iyi belirlemek lazım. İşlerinizin aksayacağını düşünüp Japonların “Karoshi” diye tanımladığı gibi çalışmaktan ölmeye gerek yok. Verimlilik açısından da çalışmanın bir sınırının olduğu; beden ve ruh sağlığı için zaman zaman dinlenmek gerektiği unutulmamalıdır. “Tatil yapmak istemeyecek kadar iş aşkıyla çalışan insan var mıdır?” diye bir soru aklınıza geliyorsa eğer sizi işkolikler ile tanıştıralım.

yorgunluk

İşkoliklerin Başarısızlık Korkusu

İşkolikler izin yaparlarsa, işlerin aksayacağını düşünür fakat tatile çıkmazlarsa kendilerinde oluşacak zararlar akıllarına bile gelmez. İzinsiz geçen zamanın faturası genelde ağırdır. Dünyanın en çalışkan milleti olarak bilinen Japonlar “Karoshi” kelimesi ile bu faturayı özetlemişler. Karoshi, son yıllarda Japonya’da onlarca kişinin fazla çalışmaktan dolayı intihar etmesi ya da hastalanıp ölmesinden sonra işkolik Japonların sonunu anlatan bir söz. Öyle ki, son zamanlarda Japon hükümeti bu durumun önüne geçmek için “zorunlu tatil” sistemi çalışmaları başlatmıştır.

iskolik

İşkolik Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Birçok kişi işkolik olduğunun farkında değildir. Çalışkan olmakla arasındaki benzerliklerden dolayı durumun ciddiyetinin ayrımını yapamayabilir. Siz de işkolik olup olmadığınızı anlamak için aşağıdaki maddeleri dikkatle değerlendirebilirsiniz.

  • Çalışmadan duramamak,
  • Sosyal aktiviteler için çok az zaman ayırmak ya da hiç zaman ayırmamak,
  • Çalışmadığı zaman rahatsızlık hissetmek,
  • Diğer sorumluluklarını ihmal etmek,
  • Zararlı olduğunu bile bile çalışmaya devam etmek,
  • Zamanın büyük bölümünü iş ile ilgili geçirmek,
  • Çalışmaya ayrılan süreyi giderek artırmak.

calismak-ve-dinlenmek

 

Riskleri Göz Ardı Etmeyin

İşkolik olmak kariyer basamaklarını hızla çıkmanızı sağlayabilir ancak; sosyalleşmeden ve ruhunuzu dinlendirmeden çalışmak farkında olmadan verimliliğinizi olumsuz etkileyebilir. Hatta çıktığınız bu basamakları yarı yolda terk etmek zorunda kalabilirsiniz. Hafıza kaybı, kalp rahatsızlıkları, enfeksiyon hastalıkları ve hatta kanser riskiyle bile karşı karşıya kalmanız söz konusu. Depresyon gibi ruhsal rahatsızlıklar da cabası… Çalıştığınız işte verimli olmanız için zaman zaman ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirmenizde fayda var.

saglik

 

Dinlenmek Sizi Yeniler

Tatillerden vazgeçmenin ne size ne de yaptığınız işe bir faydası var. Düzenli olarak izin yapmak, ruhsal ve fiziksel sağlığınız için aktif olmak ve doğru beslenmek kadar hayati önem taşıyor. Dinlenmek sizi yeniliyor ve tatil dönüşü daha verimli çalışmanıza imkan sağlıyor.

tatil

Tatildeyken çalışmanın dönüşte işlerinizi kolaylaştıracağı düşüncesine de sakın kapılmayın. Tatile gittiğiniz yerde sırtüstü uzanın, gevşeyin ve bu tatilin vücut saatinizi geri çevirmesine izin verin. İllaki bir yerlere gitmenize de gerek yok. Evde dinlenerek bile olsa tatilin sağlığınız açısından ne kadar fayda sağladığını göreceksiniz.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. Caner Yolcu dedi ki:

    Bizim iş yerinde yıllardır işkolik birine rastlamadım. Eğer elinde fazla işkolik çalışanı olan varsa lütfen bize ulaşsın 🙂 Bizimkiler devlet memurlarını bile aratır nitelikte. Memurlar en azından iş saatini bekleyip öyle gidiyorlar. Bizimkiler hep arazi hep arazi… 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir