İşletmeler İçin Anahtar Kelime: Müşteri Sadakati

musteri-sadakati

İşletmeler için başarının anahtar sözcüğü müşteri sadakatidir. Üretiminiz ya da hizmetiniz ne olursa olsun müşterinizin satın alma davranışlarında sadık davranması, elbette ki sizin ona yaklaşım tarzınızla doğru orantılı. Müşteriden maddi kazanç sağlamak kadar, gönül paylarını kazanmak da işletmeler için önemli olmalıdır. Sıfırdan başlayıp yeni müşteriler edinmek ve mevcut müşterilerin sadakatini kazanmak için işletmelerin yapması gerekenleri gelin birlikte inceleyelim.

Aynı dilden konuşun

Müşteriniz her ne kadar kayıt sisteminizde bir müşteri numarasından ibaret olsa da onu iyi tanımanız, ihtiyaç ve beklentilerini iyi bilmeniz gerekir. Tatminkar bir satın alma davranışı,  müşterinin beklentileri ve elde ettikleri arasındaki örtüşme ile doğru orantılıdır. Müşterilerinizi iyi tanıyorsanız ve ürün ya da hizmetinizi onlar için piyasaya sürüyorsanız, neden başarılı olamayasınız?

basarili

Güvenini boşa çıkarmayın

Müşterinizin sadakati için duygularını kesinlikle hafife almayın. Eğer müşteriniz güvenini boşa çıkaracak bir durumla karşılaşırsa, duygusal davranıp sizi bırakma noktasına gelebilir. Yapılan araştırmalar, karar sürecinde müşterilerin % 70 duygusal, % 30 rasyonel davrandığı unutulmamalıdır. Sizi ziyaret eden bir müşterinize ikram edeceğiniz bir fincan çay ile onun daha iyi hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Müşteriye yakın olun

Müşterilerinizin beklenti veya isteklerine en kısa sürede çözüm getirmek için erişilebilir olmanızda fayda var. Müşterinizin sizi arama sebebi satın aldığı bir kalem bile olsa, telefonla aradığında size ulaşamıyor, mailine hızlı cevap alamıyorsa; işletmeniz ne yeni müşteri kazanımı sağlayabilir ne de mevcut müşterisini elinde tutabilir.

contact-us

Çalışanlar işletmenizin elçisidir

Müşteri sadakatini etkileyen unsurlardan biri de çalışanlarınızdır. İşletmenizin görünen yüzü olan çalışanlarınız, hizmet kalitenizi müşterilerinize sunan elçiler konumundadır. Uzun yıllar aynı işletmede görev yapan iyi bir elemanın işten çıkması, yıllardır sorunsuzca hizmet alan müşterinizin işletmenizden uzaklaşmasına bile neden olabilir. Böyle sonuçlarla karşılaşmamak adına işletmeler çalışanlarına gerekli özeni göstermek durumundadır.

Ödül ile özel hissettirin

Beklentilerine hızlı geri dönüş alan ve ne kadar değerli olduğunu hisseden müşterilerinizi bir ödül sistemiyle de desteklemenizde fayda var. Hediye çeki vermek, indirim ya da kolay ödeme sistemi gibi farklı ayrıcalıklar sunmak müşterilerinizi özel hissettirir. Bu sayede söz konusu müşteriniz bedeli ne olursa olsun sizden alışveriş yapmayı sürdürecektir.

gift-box

Mobili göz ardı etmeyin

Günümüzde insanlar sürekli hareket halinde olduğundan onlarla tek bir kanaldan iletişim kurmaya çalışmak büyük risk. Mobil teknolojilerdeki gelişime ayak uyduramayan işletmelerin, müşterileriyle olan en önemli etkileşim kanalı tıkalı demektir. Geleneksel iletişim araçlarının yanında, mobil teknolojileri ve sosyal ağları göz ardı etmek; müşterinizin size ve sizin onlara ulaşmanızı zorlaştıracaktır.

Müşteri ilişkileri yönetim sisteminiz ne kadar gelişmişse, müşteri memnuniyeti ve sadakati de aynı oranda artacaktır. İletişiminizin tutarlı olması, pazarlama ve satış kanallarınızın müşteri odaklı çalışması başarıya giden basamakları güvenle çıkabileceğinizin göstergesidir.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. Deniz Akgün dedi ki:

    Müşterilerle kurulan iletişimin düzgün olması iş alımı ve satış açısından çok değerli bir yere sahip. Yüz yüze kurulan iletişimlerin belli aralıklarla mobil ağlarla desteklenmesi müşteri sadakatini kesinlikle pekiştirecektir. Müşteriyi yalnız bırakmamak lazım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir