İstanbul’da Hafta Sonu Gezebileceğiniz 5 Yer

Mega kent İstanbul’da keyifli bir şekilde zaman geçirebileceğiniz pek çok mekan bulunuyor. Özellikle hafta sonlarında zamanını eğlenceye, sanata ya da kültüre ayırmak isteyenler için bazı önerilerimiz olacak. İşte hafta sonlarında İstanbul’da gezebileceğiniz 5 mekan ve bu mekanlar hakkında kısa bilgiler.

1- İstanbul Akvaryum

2016 Mükemmellik Sertifikası sahibi olan İstanbul Akvaryum Kompleksi su altı dünyasına yapacağınız en keyifli ve en ilginç yolcuklardan biri olabilir. 17 bin kara ve deniz canlısını görme imkanını size sunan bu kompleks yetişkinler kadar çocukların da ilgisini çekiyor. Yaşadığımız gezegende keşfedilmeyi bekleyen ne kadar çok canlı olduğunu bir kez daha anlamınıza sebep olan İstanbul Akvaryum Kompleksi aynı zamanda çeşitli sürpriz etkinliklere de sahne oluyor. Bu büyüleyici dünyaya haftanın her günü 10:00 – 20:00 saatleri arasında tanık olabilirsiniz. Giriş ücreti yetişkinler için 53,10 TL. Öğrenci, öğretmen, engelli, 65 yaş üstü, gazi ve 2-12 yaş arasında olanlar için giriş ücreti 35,10 TL’ye iniyor. 0-2 yaş arası ise ücretsiz.

Adres: Şenlikköy Mahallesi Yeşilköy Halkalı Cad. No:93 Florya / İstanbul

Telefon: 444 9 744

Web Adres: www.istanbulakvaryum.com

2- MiniaTürk

Zamanı bir arada değerlendirmek isteyenler için tasarlanmış olan MiniaTürk mutlaka gezilmesi gereken yerler sıralamasında yer alıyor. “Büyük ülkenin küçük bir modeli” sloganı ile hizmet veren MiniaTürk Antik çağ, Roma dönemi, Bizans dönemi, Selçuklu dönemi ve Osmanlı dönemi gibi bu topraklarda yeşeren tüm medeniyetlerden izler taşıyor. Eski medeniyetlerden kalan mimari eserlerin minyatür maketlerinin görülebileceği bu yer 2003 yılından bu yana meraklı ziyaretçilerini ağırlıyor.  3000 yıllık geçmişi bir arada görmek isteyenler için ideal bir mekan.  Haftanın her günü 09:00 – 19:00 saatleri arasında görülebilir. Geçmişe yapacağınız bu yolculuk için giriş ücreti olarak 5 TL ödemeniz gerekiyor. Öğrenci, öğretmen ve askeri personel için giriş ücreti sadece 3 TL.

Adres: Sütlüce Mahallesi İmrahor Caddesi Sütlüce – Beyoğlu / İstanbul

Telefon: 0 212 222 28 82

Web Adres: www.miniaturk.com.tr

3- Panorama 1453

İstanbul’a kısa süreliğine gidenlerin dahi gezi programında öncelikli olan Panorama 1453 bir tarih müzesi. 1453 rakamından da anlaşılabileceği gibi İstanbul’un fethini konu alan bir müze. Tarih meraklılarının, geçmişe kısa bir yolculuk yapmak isteyenlerin ve çocuklarının tarihini daha yakından öğrenmesini isteyenlerin mutlaka görmesi gereken bu müze buram buram fetih kokuyor. Her gün 08:00 – 17:00 saatleri arasında, 5 TL giriş ücreti ödenerek gezilebilir. Öğrenci, öğretmen ve askeri personel için giriş ücreti 3 TL.

Adres: Merkez Efendi Mahallesi Topkapı Kültür Parkı Zeytinburnu / İstanbul

Telefon: 0 212 415 14 53

Web Adresi: www.panoramikmuze.com

4- Yere Batan Sarayı

Sıra dışı bir mekanda zaman geçirmek ve ilginç bir atmosfer yaşamak isteyenler için ideal mekanlardan biri de Yere Batan Sarayı. Ayasofya’nın hemen yanında bulunan Yere Batan Sarayı ya da Yere Batan Sarnıcı zamanında kentin su ihtiyacını karşılaması için inşa edilmiş. Tam 336 mermer sütun kullanılarak yapılan bu alana ulaşmak için bir hayli basamak inmeniz gerekir. Basamakları indikçe nemi daha yakından hissedebilirsiniz. Hafta içi ve hafta sonu her gün 09:00 – 19:30 saatleri arasında bu muhteşem atmosfer gezilebilir. Giriş ücreti 10 TL. Öğrenci, öğretmen ve emekliler için giriş ücreti 5 TL.

Adres: Alemdar Mahallesi Yerebatan Cad. 1/3 Fatih / İstanbul

Telefon: 0 212 522 12 59

Web Adresi: www.yerebatan.com

5- Oyuncak Müzesi

Şair Sunay Akın tarafından kurulan ve 2005 yılında kapılarını ziyaretçilerine açan Oyuncak Müzesi kendinizi bir masalın içerisinde hissetmenizi sağlıyor. Elbette müzenin öncelikli ziyaretçileri çocuklar. Ancak yetişkinler de en az çocuklar kadar keyifli vakit geçirebiliyor. Oyuncak Müzesi Kadıköy’ün Göztepe semtinde bulunuyor. Herkesin geçmişinde iz bırakan oyuncakların benzerlerini bu müzede görebilirsiniz. Ancak müze pazartesi günleri kapalı. Pazartesi dışında hafta içi 09:30 – 18:00 saatleri arasında, hafta sonu 09:30 – 19:00 saatleri arasında ziyaretçilerini bekliyor. Giriş ücreti tam 12 TL. İndirimli giriş ücreti ise 9 TL.

Adres: Ömerpaşa Caddesi Dr. Zeki Zeren Sokağı No:17 Göztepe / İstanbul

Telefon: 0 216 359 45 50

Web Adres: www.istanbuloyuncakmuzesi.com

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir