İşyerinde Hayatınızı Kolaylaştıran 5 Madde

İşyerleri sadece bir çalışma ortamı değil aynı zamanda birer yaşam alanıdır. Hayatınızın büyük bölümü aslında evinizde değil ofisinizde geçer. Bu yüzden sadece çalışma için gerekli eşyalarla donatılmış bir ofiste zaman geçirmek olanaksız. İşte her ofiste bulunan  ve işyerinde hayatınızı kolaylaştıran ofis eşyaları…

1- Günün yorgunluğunu azaltan kahve makineleri

kahve-makineleri

İş akışının devam edebilmesi için ofiste mutlaka kahve makinası da olmalı! Sabah kahvesi, öğle arası kahvesi, akşamüzeri kahvesi, mesaiye kaldım kahvesi derken gün boyunca kafein en yakın dostunuz olur. Bu yüzden çalışma alanlarının başköşesi genellikle tüm heybetiyle size göz kırpan kahve makinalarına ayrılır. Sadece kahve yapmakla kalmaz, koyu sohbetlerin de yegane buluşma adresidir. Ofislerdeki kahve makinaları bir dile gelse, neler anlatır neler… Yer yerinden oynar desek yeridir, işte o kadar çok bilgi sahibidirler. Ayrıca kahve makinaları ofisteki herkesi, herkesten iyi tanırlar, bizden söylemesi!

2- Çok fonksiyonlu fotokopi makineleri

fotokopi-makinasi

Bir ofis kurulurken önce ne alınır biliyor musunuz? Doğru tahmin; fotokopi makinası… Çünkü sürekli olarak bazı belgelerin, formların çoğaltılması gerekir ve bu büyük görev de fotokopi makinalarının sorumluluğundadır. Yoğun olarak kullanıldıklarında buram buram mürekkep kokusu yayabilirler. Aslında o koku, ofisin ne denli aktif çalıştığının bir göstergesi olarak kabul edilir. Ofis çalışanlarının zaten mürekkep kokusuna karşı bir vurdum duymaz tavırları olur. Alışkın olduklarından kokunun farkına dahi varamazlar. Ofislerdeki fotokopi makinalarının bir görevi daha vardır. O da dinlemek! Patrona ya da iş arkadaşına sinirlenen ofis çalışanı, kendi kendine söylenmek için elinde bir A4 kağıtla soluğu makinanın yanında alır. O da sessiz ve çaresizce dert dinler!

3- Mikrodalga fırın ile yemekler daha sıcak

mikrodalga-firin

Ofis dedik, Survivor yarışması değil. E çalışanlar da canlı olduğundan yaşamlarını devam ettirebilmek için yemek yemeleri gerekiyor. Daha önce ofis yaşantısı olmayanlar mutfak bölümünde mikrodalga fırın görünce şaşırır. Hatta “hayırdır, ofiste börek mi açıyorsunuz” şeklinde yavan esprilere de tanık olanlar çoktur. Kim ne derse desin, bir ofiste mikro dalga fırın varsa, işte o ofiste yaşanır! Çünkü patronun personeli önemsediğinin göstergesidir. İş görüşmesine giderken gizliden mutfağa göz atabilirsiniz. Fırın görürseniz, işe alınmak için elinizden geleni yapın! Çünkü yoğun çalışma temposunda acıktığınız her an fırında pişirilebilen hazır yemekleri kullanarak açlığınızı dakikalar içinde bastırabilirsiniz. Bulgur pilavından tutun portakallı enginara kadar, zeytinyağlı yaprak sarmadan tas kebabına kadar o kadar çok seçeneğiniz var ki, elinizin altında ufak bir restoran hizmete hazır bekliyor desek yalan olmaz.

4- Toplantıların vazgeçilmezi beyaz tahtalar

beyaz-tahta

Beyaz tahta heyecandır. Adrenalindir. Umuttur. Çünkü firmalar yeni bir proje aldıklarında beyaz tahtalar boy gösterir. Ofis personeline projenin anlatılması için heyecanla yazılan yazılara, çizilen grafiklere, resimlere zemin olur. Ofislerin olmazsa olmazlarından olan beyaz tahtalar, ofisler için rengi gibi tertemiz ve beyaz bir sayfadır. O beyaz tahtalar aynı zamanda başarıya giden yolda atılan ilk adımlardır. Büyük ses getiren projelerde görev dağılımı nerede yapılıyor sanıyorsunuz? Şirketin başarı grafiği nereye çiziliyor, kutlamalarda organizasyon görevleri nasıl dağıtılıyor sanıyorsunuz? Tabi beyaz tahta demişken tahta kalemlerine de kısaca bir değinmezsek olmaz. Formüllerin, yapılacak işlerin, bazen küçük gülümsemelerin tahtayla buluşmasını sağlar onlar. Eğer bu projede benim de söyleyeceğim bir söz var diyorsanız durmayın, tahta kalemini alın ve beyaz tahtanın karşısına geçin.

5- Elinizin altında bulunması gereken aletler

el-aletleri

Hırdavat deyip geçmemek lazım… Tornavidalar, çiviler, penseler evlerden çok ofislerde kullanılır. Çünkü çalışma mekanlarında çok daha fazla mobilya, elektronik cihaz, kablo ve benzeri malzemeler ile eşyalar kullanılır. Hal böyle olunca küçük arızalar da baş gösterebilir. İşte bu durumda ofisin en becerikli çalışanı gömleğinin kollarını itina ile sıvar ve işe koyulur. Meraklı gözler altında arıza giderilir ve karizmatik bir tavırla hırdavat çantası kapatılarak yerine konur. Bu manzaralarla sıklıkla karşılaştıysanız, el aletleri neden ofislerin vazgeçilmezidir, bu sorunun yanıtını da zaten bilirsiniz.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir