İşyerinde Neden Konsantre Olamıyorsunuz?

İşyerinde ve ofiste çalışanların dikkatine, ilgisine ve konsantrasyonuna ket vurabilecek çok sayıda etken bulunuyor. Ses ve görüntü kirliliği ise bu etkenlerin başlıca sebepleri içinde gösteriliyor. Çalışma alanlarında yer alan görsel görüntü kirliliği, çalışanların konsantrasyonunu azaltarak analitik düşünceyi ve yaratıcılığı bozabiliyor. Bazı işverenler, açık çalışma alanlarındaki yüksek sesleri önlemeye çalışırken, bazıları da görsel görüntü kirliliğine karşı mücadele etmeye çalışıyor.

Sade ve Kullanışlı Ofis Düzeninin Oluşturulması

Minimalist, sade ve fonksiyonel bir ofis düzeninin kurulması, hem kaliteli iş verimliliği elde edilebilmesi hem de düzenli iş akışının sağlanabilmesi açısından büyük önem taşıyor. San Francisco merkezli Segment firmasının pazarlama ve iletişim direktörü olan Maya Spivak, şirket tarafından gerçekleştirilen çalışma alanları ile ilgili bir ankete oldukça ilginç cevaplar veriyor. Şirket içindeki farklı çalışma masalarında ve alanlarında zaman geçiren Spivak, çalışma arkadaşlarının bakışlarını sürekli üzerinde hissettiğini, odaya ve işine odaklanmakta ciddi zorluklar çektiğini belirtiyor.

Bu anketin ardından şirket yöneticileri, karmaşık ve dikkat dağıtıcı ofis düzeninin değiştirilmesi için kolları sıvıyor. Tıpkı bir depoyu andıran ofis alanları, yeni ofis kabinleri ve modern çalışma birimleri ile revize ediliyor. Segment’in yenilenen ofisleri her ne kadar açık çalışma alanlarına sahip olsa da, yeni ofis stili neredeyse iç içe geçmiş bir labirenti andırmaya başlıyor. Çalışanların masalarını yoldan geçenlerden ayıran büyük saksılar içindeki bitkiler, ortama ferah bir hava katıyor. “Yüksek bitkilerle kaplanan ofis orman gibi görünüyor” diye de belirtiyor şirket CEO’su Peter Reinhardt. Pazarlama ve iletişim direktörü Maya Spivak ise, sekizinci kat penceresine bakan yeni çalışma kabininde oturuyor ve artık çok daha üretken olduğunu söylüyor.

Tüm Bakışları Üzerinizde Hissetmenin Ağırlığı

Benzer işlerde çalışan takım arkadaşları tarafından çevrelenmek, şirket çalışanlarına rehavet getirebiliyor. Ayrıca, kişilerin görüş alanının çevresindeki öngörülemeyen hareketler, dikkat dağınıklığına ve konsantrasyon kayıplarına da neden olabiliyor. Princeton Üniversitesinde görev alan nörobilim ve psikoloji profesörü Sabine Kastner: “İnsanların görsel uyaranları süzmek için sarf ettikleri efor ve yetenek yelpazesi birbirinden farklıdır”, diyor ve dağınık bir ofisin bazı çalışanların işe olan konsantrasyonunu tamamen ortadan kaldırabileceğini dile getiriyor.

New York, Albany’daki EYP Mimarlık ve Mühendislik şirketinde kıdemli işyeri uzmanı olarak çalışan Leigh Stringer, patronların ve meslektaşların bakışları ile sürekli iç içe olma durumunun, çalışanları diğer kişilerin beklentilerine uymaya yönlendirebileceğini söylüyor. Harvard Business School’da liderlik ve organizasyonel davranış alanında eğitim veren Ethan Bernstein tarafından 2012 yılında yayınlanan bir makalede de, oldukça ilginç detaylara rastlanıyor. Çinli fabrika işçileriyle yapılan deneyde, çalışanların süpervizör bakışlarına maruz kalmadıkları bir perdenin arkasında çalıştıklarında, normale kıyasla %10 ile %15 oranında daha verimli oldukları gözlemleniyor.

Ergonomik Yaşam Alanlarının Mevcut Çalışma Alanlarına Eklenmesi

California Üniversitesi, Berkeley’de Yerleşik Çevre Merkezi’nin (CBE) iletişim direktörü olan David Lehrer, ofis içinde çalışan personellere birden çok sayıda çalışma ve dinlenme seçeneklerinin sunulmasının, verimlilik için oldukça önemli olduğunu vurguluyor. Lehrer’in tavsiyelerine uyan iş verenler, çalışanlara bir takım farklı seçenekler sunarak, ofis içi çalışma rutinini çeşitlendiriyor. Bu sayede, çalışanlar hem kendi masalarında hem de ofis içindeki balkon, teras ya da bahçe gibi farklı ortamlarda daha yüksek konsantrasyon ile görevlerine devam edebiliyorlar.

Masaüstü düzenine, çalışma kabini yapısına ve çevresel mimari detaylara özen göstererek, çok daha verimli ve ferah alanlar oluşturabilmek mümkün oluyor. Öncelikle, masa üzerinde ve etrafında görsel kirliliğe neden olabilecek nesnelerin bulundurulmamasına dikkat etmek gerekiyor. Ergonomik özelliğe sahip kabinlerin seçilmesi, kabin aralarına bitkilerin yerleştirilmesi, ofis masası için gözü yormayan ve geniş bir ekrana sahip olan LCD/LED panel monitörlerin tercih edilmesi de, çalışma konsantrasyonunu yükselten başlıca detaylar arasında bulunuyor.

Kaynak

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir