İşyerinde Meditasyon Yapmanın Faydaları nelerdir?

Günleriniz yoğun bir tempo içinde, zamanın nasıl geçtiğini anlayamadan mı geçmekte? Yoğun tempolu yaşamınızda, stresli anlarınızda ruhunuzu dinlendirmek ve bu sayede kendinizi daha iyi hissetmek için çaba harcamanız gerekir. Bu çabayı yüzyıllardan beri uygulanan kadim bir yöntem olan meditasyon ile gösterebilirsiniz. Meditasyon size pek çok fayda sağlar, bunlardan bazıları şunlardır;

  • Stresi azaltma, stresle başa çıkmayı öğrenme konusunda oldukça etkili olan meditasyon, günlük hayatın sıkıntı ve stresinden, yaşadığınız kargaşalardan sizi uzaklaştırır.
  • Zor ve stres yüklü zamanlarda hayattan aldığınız keyfi artırır.
  • İş hayatınız başta olmak üzere her anınızın daha verimli geçmesine olanak tanır.

Meditasyon Nedir?

“Derin düşünme” anlamına gelen meditasyon kelimesi, kişilerin iç huzurunu artırması ve öz varlığına ulaşmasını sağlayan teknikler olarak tanımlanır. Bir çeşit zihni denetleme yöntemi olan meditasyon, beyninizdeki meşguliyetleri, zihninizi kurcalayan soruları ve sorunları bir kenara bırakıp kendinize zaman ayırmanıza olanak tanır. İş yerinde meditasyon yapmak, zamanınızı daha verimli kullanmanıza ve iş hayatınızı daha keyif alınabilir bir hâle getirmenize yardımcı olur.

İş hayatınızdan aldığınız verimi ve keyfi artıran meditasyon teknikleri, beyninizdeki tüm karmaşaya bir son verir. Uzun vadede birçok sıkıntı ve stresten uzaklaşmanızı sağlar. Kendinizi tanımanıza da imkan veren bu teknikler, iş hayatınızdaki yargılarınızı azaltır, daha bilinçli bir şekilde düşünebilmenize ve etrafı gözlemleyebilmenize olanak tanır. Meditasyon bir kaçış, bir düşünmeme etkinliği veya bir ilaç değildir; kendinizi tanımak, her anın farkında olmaktır.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Stresle başa çıkmanıza yardımcı olan meditasyon, farklı birçok teknikle uygulanabilir. İş hayatınızı daha verimli bir hâle getiren meditasyon teknikleri ile daha huzurlu bir hayata ilk adımı atabilirsiniz.

Meditasyona ilk başladığınızda zihniniz çok yorgun olabilir ve kontrol sizde olmayabilir. Zihniniz dağılır ve sizi sürekli farklı düşüncelere savurur. Gündelik hayat, iş hayatı ve diğer tüm zorluklar kendinize ve ana konsantre olmanızı zorlaştırır. Başlangıçta her şeyin bu kadar zorlayıcı bir hâl alması oldukça normal bir durumdur. Bu zorlukları ise birkaç tüyo ile bertaraf edebilirsiniz.

Dik duruş meditasyon için çok önemlidir. Ayakta da durabilirsiniz, bağdaş da kurabilirsiniz. Ne şekilde durursanız durun, dimdik bir halde olmanız odaklanabilme için en önemli aşamalardan biridir. Bunun dışında belli bir noktaya ve rahatlatıcı bir düşünceye odaklanmak, doğru nefes alışverişi yapmak, sizi zorlayan duygu ve düşüncelerden uzaklaşmak ve sessiz bir ortamda bulunmak çok önemlidir.

Meditasyon Teknikleri Nelerdir?

Basit Ses Meditasyonu: Mantralara dayanan basit ses meditasyonu, zihninizi titreştirir. Mantra, bir sesin, kelimenin veya bir cümlenin tekrar etmesidir. Basit ses meditasyonu sizi bulunduğunuz andan dışarı çıkarır; zor düşüncelerden kurtarır.

Kundalini Meditasyonu: Bu meditasyonun asıl amacı zihninizi uyandırmaktır. Bu eylemi zihninize yerleşen mantralar ve meditasyon müzikleri ile yapabilirsiniz. Mantra ve şarkıları söylediğinizde zihniniz uyanır, aydınlanırsınız.

Metta Meditasyonu: İyilik olarak da adlandırılan Metta meditasyonu, şefkat ve merhamet üzerine kuruludur. Bu meditasyon sayesinde empati kavramını hayatınızın içerisine alabilirsiniz. Hem kendinizi hem de diğer insanları kabul etmeyi bu meditasyon tekniği ile öğrenebilirsiniz.

Tonglen Meditasyonu: Tonglen meditasyonu, size acı çektiren şeyleri kabullenerek bu acılardan kurtulmanıza olanak tanır. Sizi negatif olmaktan kurtarır ve merhamet duygusu kazanmanıza yardımcı olur.

Meditasyon Müziği Nasıl Olmalıdır?

Bazı insanlar zihinlerini dinlendirme aşamasında müziğe ihtiyaç duymazlar. Yukarıdaki yöntemlerde olduğu gibi yalnızca ana odaklanırlar ve sessizliğe kapılırlar. Bazı insanlar ise müzik dinleyerek ruhlarını daha iyi dinlendirebileceklerini düşünürler. Müzik ile işlerine daha kolay odaklanırlar ve daha verimli bir meditasyon seansı gerçekleştirirler.

Aklınızı dinginleştirmenizi sağlayan müzik, stresinizi de azaltmanıza olanak tanır ve iş yerinde yapacaklarınıza odaklanmanızı kolaylaştırır. Düşüncelerinizin farkına varmak müzik sayesinde kolaylaşır ve dinlendirici meditasyon müziği kasların gevşemesine de katkı sağlar. Size farklı dünyaların kapılarını aralayacak olan meditasyon müzikleri ile zihninizi boşaltmanız ve iş hayatınıza odaklanmanız daha kolay hâle gelir.

Müzikle veya müziksiz, nasıl yapılırsa yapılsın meditasyon iş verimliliğine büyük etki yaratır. Bu etkiyi almak için ilk adımı nasıl atacağınıza karar vermek zor geliyorsa CALM, Inscape, Headspace gibi ücretsiz meditasyon uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Bu uygulamalar sayesinde düzenli meditasyonlar yapmaya başlayabilirsiniz ve verimli bir hayatın kapılarını aralayabilirsiniz.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir