Bir işyerinde çalışanların konforu ile maliyetlerin uygunluğu arasındaki denge oldukça önemlidir. Isıtma ve soğutma özellikleri olan klimalar; sadece yaz aylarında hissedilen yüksek sıcaklıkların düşürülmesinde değil, havanın bütün bir yıl boyunca sağlıklı ve belirli bir ısıda kalması için de kullanılır. Çalışma ortamındaki havanın ısısının sabit olması ve klima sayesinde nem kontrolü yapılabilmesi, çalışanların performansına olumlu yönde etki eder.

İş ortamını iklimlendirme amacı ile kullanılan klima seçimlerinde alanın büyüklüğü ve klima kapasitesinin göz önünde bulundurulması gerekir. Mekanda çalışacak olan kişilerin sayısı ve ısı yayan cihazlar; kullanılacak olan klimanın soğutma ya da ısıtma eylemlerini etkileyen faktörlerdendir. Klimanın çalışma durumunu etkileyen bu faktörler ile birlikte odanın büyüklüğü de dikkate alınarak yapılan bir seçim; iş yerinizin konforu için yerinde bir karar olacaktır. Mekanın ısı dengesi için gerekli olandan daha düşük ya da daha yüksek kapasiteye sahip bir klima tercihi; fazladan elektrik sarfiyatına neden olabilir, yeterli soğutma ya da ısıtma sağlamayabilir. Yanlış hesaplanan klima kapasitesi nedeniyle hem iş yeriniz için arzu ettiğiniz konfora ulaşamayabilir hem de oldukça yüksek bir fatura ile karşılaşabilirsiniz.

Klima Kapasitesi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

İşyerinde tercih edilecek klimalarda ısının belirli bir seviyede sabit tutulabilmesi için alanın metrekaresi, çalışma ortamınızın Türkiye’nin hangi bölgesinde bulunduğu, çalışacak kişilerin sayısı ve cihazlardan oluşan ısı kazançları değerlerinin hesaplamaya dahil edilmesi gerekir. Elektrikli ürünler olan klimalarda, kapasite terimi olarak BTU kullanılır. Doğru bir klima hesaplaması, ısı kaybı ve ısı kazancı dengesinin doğru bir şekilde kurulması ile mümkündür.

 

BTU Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

BTU; British Thermal Unit şeklinde açılıma sahip bir İngiliz birimidir. BTU/h terimi, klimanın bir saatte ortamdan taşıdığı ısının niceliğini belirleyebilmek için kullanılır. İngiliz sıcaklık birimleri ile açıklandığında; 1 litre suyun sıcaklığının 1 fahrenhayt yükseltebilmek için gereken enerji miktarına 1 BTU denir. İşyeriniz için yeterli soğutma ya da ısıtmayı sağlayabilecek BTU/h değerine, alan metrekaresi ve mekanda bulunacak kişi sayısı gibi veriler doğrultusunda ulaşılır.

Pratik bir hesaplama seçeneği olarak alanın metrekaresini 2,2’ye bölüp 1000 ile çarpabilir ve ihtiyacınıza uygun bir BTU değeri bulabilirsiniz. 25 m² boyutundaki bir alan için 25/2,2×1000 = 11363 BTU/h şeklinde bir hesaplama gerçekleştirebilirsiniz. 11363 BTU/h değerinde enerji ihtiyacı duyulan mekanlarda 12000 BTU/h seviyesinde bir klima tercih edebilirsiniz. Alanın büyüklüğünün yanı sıra çalışacak kişi sayısı ve işyerinizin hangi coğrafi bölgede bulunduğu gibi verisel bilgileri de klima kapasitesi hesaplamasına dahil etmekte fayda vardır. Bölge ve kişilerin göz önünde bulundurulduğu hesaplamada; işyerinin alanı bölge katsayısı ile çarpılırken, kişi başına da 600 BTU/h eklenir.

Coğrafi bölge katsayıları şu şekildedir:

  • Marmara: 385
  • Ege: 423
  • Akdeniz: 445
  • İç Anadolu: 346
  • Karadeniz: 385
  • Doğu Anadolu: 308
  • Güneydoğu Anadolu: 462

 

İşyerinizin Marmara Bölgesi’nde bulunması dahilinde 25 m² bir alan sahip, 10 kişinin çalıştığı bir mekan için 25×385 = 9625 BTU/h ve 10×600 = 6000 BTU/h şeklinde bir hesaplama yaparak 9625+6000 = 15625 BTU/h sonucuna ulaşabilirsiniz. 15625 BTU/h sonucu ile işyeriniz için 18000 BTU/h kapasiteli bir klima seçiminde bulunabilirsiniz. Isı yayan cihazların da hesaplamaya dahil edilmesi gerektiğinde 500 W gücünün üstündeki her bir Watt için 3,412 BTU/h ekleyebilirsiniz.

 

Klima Tavsiyesi

Klima seçimleri sırasında BTU değerleri ve kullanılacak alan kadar ürünlerin fiyatları ve enerji verimliliği de büyük önem taşır. Seçilecek klimanın uzun bir zaman boyunca kullanılacak olması nedeniyle ekonomik olması gerekir. İşyeriniz için yeterli olan kapasiteden daha yüksek seviyede bir klima tercihinde bulunmanız, kapasite ne ölçüde büyük olursa fan da büyük olacağından çalışma ortamınızda gürültü çıkaracak bir sese maruz kalmasına neden olabilir. Sessiz bir ortam, sağlıklı bir hava dengesi ve uygun fiyatlı klima teknolojisi; işyerinizin olumlu performansı için gereken özelliklerdendir. Inventor teknolojisine sahip klima çeşitleri ile enerji tüketimi açısından yüksek verim elde edebilirsiniz. Sabit bir hızda hava üflemek yerine oda sıcaklığına göre çalışan akıllı Inventor klimalar, yılda %40 daha az enerji tüketirler. İş alanınızda, soğutucu gazı R410a olan ve A enerji sınıfında yer alan bir klima seçimi yapmanız; hem maddi anlamda tasarruf etmenizi hem de çevreye dost bir ortam yaratmanızı sağlayacaktır.

Yüksek enerji verimliliği sunan; 9000 BTU/h, 12000 BTU/h, 18000 BTU/h ve 24000 BTU/h şeklindeki Baymak ürünleri arasından ofisiniz ya da işyerinizin ihtiyaçları doğrultusunda size en uygun olanı seçebilirsiniz. A++ enerji sınıfı ve 12000 BTU/h kapasitesindeki Baymak klima modelini Avansas.com’un servis garantisi ve ücretsiz kurulum gibi avantajları eşliğinde satın alabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avansas

Avansas, her ölçekteki işletmenin tüm işyeri ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'nin ilk ve en büyük alışveriş platformudur. Avansas Blog'da ise iş hayatına dair ilginizi çekebilecek öğretici ve eğlenceli yazıları sizler için hazırlıyoruz.

Tüm yazıları göster