İşyerlerinde Bitkilerin Verimliliğe Etkisi

Günün büyük bir kısmını kapalı bir ortamda, sabit bir şekilde geçirmenin insan doğasına pek de uygun olduğu söylenemez. Haliyle bu uyumsuzluğun ofis çalışanlarına düşük verimlilik olarak dönmesi de kaçınılmaz bir durum. Ancak küçük dokunuşlarla doğamızı hatırlamak, üretkenliği arttırmak, mental olarak rahatlamak ve verimliliği arttırmak mümkün. Bir masaüstü bitkisi, çalışanlara takım oluşturma oyunları ve diğer personel motivasyon stratejilerinden çok daha fazlasını verebilir!

Hasta Bina Sendromuyla Başa Çıkan Bitkiler

Kapalı ofis binalarında dış hava ile temasın az olması sebebiyle çalışanların karşılaştığı en büyük sorunlarından biri hasta bina sendromu. Queensland Üniversitesi araştırma ekibine göre çalışma ortamındaki bitkiler üretkenliği ve memnuniyeti arttırmakta oldukça etkili. Araştırmacılar, masaüstü bitkilerinin çalışma ortamındaki hava kalitesi, çalışanların konsantrasyonu ve işyeri tatmini üzerindeki etkilerini inceledi. Elde edilen sonuçlar çalışırken görüş açısında bitki bulunan kişilerin verimliliğinin ortalama %15 oranında arttığını ortaya koyuyor. Bunda şüphesiz doğanın ve yeşil rengin kişilerin ruh halini yükselterek yaratıcılığı arttırmasının büyük bir etkisi var.

Beynin doğadan yararlanıyor olması çoğu kişi için yeni bir haber değil. Aslında birçok insan bilinçli ya da bilinçsiz bu minimal müdahaleden yararlanıyor. Ofis dekorasyonlarında karşılaştığımız ya da bilgisayarların duvar kağıtlarında sıkça tercih ettiğimiz doğa temalı resim ya da fotoğraflar aslında bu etkiye pek de yabancı olmadığımızın bir göstergesi.

Çalışma sırasında verilen birkaç dakikalık dikkat toplama molalarında görüş alanında bir bitki bulunuyor olması mola bitiminde devam edilen çalışmaya daha iyi odaklanmayı sağlıyor. Masa bitkisi düşünülenin aksine beynin doğadan yararlanması konusunda bir manzara görüntüsünden daha etkileyici olabiliyor. Bitkiye sahip olma duygusu ve getirdiği ilgilenme sorumluluğu kişide pozitif ve memnun bir duygu durumu yaratıyor.

Dikkatinizi Toplamak İçin Doğadan Yardım Alın

1980 yılında geliştirilen Dikkat Toplama Teorisine göre kişi bir göreve odaklanırken çevresindeki dikkat dağıtıcı faktörlerden uzaklaşıp uzun süre konsantrasyonunu korumaya çabaladığında yorgunluk ve zihinsel olarak tükenmişlik hissediyor. Bunun sonucunda kişi konsantrasyonunu kaybediyor ve dikkati istemsiz bir şekilde pencereden görünen manzara, kuş sesleri veya yavru bir köpek gibi doğrudan dikkat gerektirmeyen durumlara yöneliyor. Teoriye göre bu gibi odaklanmak için çaba gerektirmeyen durumların yaşanması beynin dinlenmesine ve dikkati toplama yeteneğini tekrar kazanmasına imkan veriyor. Aynı şekilde masa üstündeki “bir parça doğa” kişide toparlayıcı ve yenileyici bir etki sağlıyor.

Çoğunlukla bir dekorasyon malzemesi olarak ele alınan bitkiler çalışma masasını kişiselleştirmeye yardımcı olmasının yanında stresten uzaklaşma konusunda da etkili. Çalışma ortamınızı daha sağlıklı bir yer haline getirmek isterseniz tek bir bitki bile verimliliğinizi ve memnuniyetinizi ciddi oranda artırabilir.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir