Korona Virüse Karşı İşyerinde Alınması Gereken Önlemler

Tüm dünyayı etkileyen Koronavirüs salgını insanların yan yana bulunması gereken kapalı alanlarda ciddi bir sağlık tehdidi oluşturuyor. Bu kapalı alanların en başında ise iş yerleri geliyor. Ancak bir dizi önlemler alarak iş yerlerinde oluşabilecek tehlikeyi minimuma indirmeniz ve işyerinizde sağlıklı çalışma koşullarını yaratmanız mümkün.

Çalışanlarınızın ve Ziyaretçilerinizin Ateşini Düzenli Ölçmelisiniz

Koronavirüs’ün ilk ve en temel belirtilerinden biri yüksek ateştir. Bu sebeple çalışanlarınızın ve işyerinize gelen ziyaretçilerinizin ateşini bina ya da ofis girişinde temassız cihazlar aracılığıyla ölçerek olası bir tehlikenin önüne geçebilirsiniz. 37.8 derecenin üzerinde çıkan ateş ölçümleri olası bir Koronavirüs hastasını işaret edebilir. Ateş ölçümünü yapacak olan personelin maske, siperlik ve korumalı kıyafetler kullanması, ateş ölçümünün ise temassız cihazlar kullanarak gerçekleştirmesi gerekir. Temassız bir ateş ölçer cihazına Avansas’la hemen sahip olabilirsiniz. Medisana ateş ölçer cihazı kulaktan ve alından temassız ölçümler yaparak yüksek ateşle karşılaştığında alarm uyarısı verir.

El Temizliğine Dikkat Edilmeli

Koronavirüs içeren damlacıklar göz, burun ya da boğaz yoluyla vücuda giriyor. Damlacıkları ise yüzeylere ve insanlara temas ettiğimiz ellerimiz aracılığıyla vücudumuza taşıyoruz. Virüsün yayılımını engelleme yolunda el temizliğine dikkat etmek önem teşkil ediyor. Ellerdeki virüs damlacıklarından kurtulmak için sıvı sabun ile yapılan 20 saniyelik bir yıkama çoğu zaman yeterlidir. Su ve sabunun olmadığı durumlarda ise alkol bazlı el dezenfektanları ile gerekli hijyen sağlanabilir. İş yerinizin girişine, servis araçlarınıza, yemekhane gibi ortak kullanım alanlarına ve tuvaletlere kuracağınız dezenfektan ürünlerle personelinize pratik hijyen alanları yaratabilirsiniz. Çalışma temposu içerisinde personeliniz el hijyeni ile ilgili dalgınlıklar yaşayabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için ek olarak belirli yerlere hijyeni hatırlatan uyarı etiketleri asabilirsiniz. Personelinizin durumun önemini daha iyi kavrayabilmesi için hijyen eğitimleri de verebilirsiniz.

Koruyucu Maske Kullanılmalı

Koronavirüs taşıyan insanlar virüs içeren damlacıkları ağız ve burun yollarından dışarı aktarıyor. Virüsü taşıyan ama herhangi bir hastalık belirtisi göstermeyen çok sayıda insanın bu yol ile virüsü bulaştırdığı da biliniyor. Bu yüzden koruyucu maske kullanımı virüse karşı alınacak en önemli tedbirler arasında bulunuyor. Çalışanlarınızın özel hayatlarını takip edemeyeceğiniz için iş yerinizdeki olası bir bulaş riskinin önüne maske ve siperlik kullanımı ile geçebilirsiniz. Özellikle ortak alanlarda çalışan personeliniz için koruyucu maske ve siperlik temin ederek ürünleri kullanmalarını teşvik edebilirsiniz. Ancak ameliyat maskelerinin 1 günden fazla kullanılmaması gerektiğini unutmamalısınız.

Çalışanlarınız İçin Kişisel Hijyen Ürünleri Tedarik Edin

Personelinize kişisel hijyen paketleri hediye edebilirsiniz. Avansas’ın sizler için hazırladığı farklı paket seçenekleri arasında tercih yaparak çalışanlarınızın haftalık ya da aylık hijyen ürün ihtiyacını giderebilirsiniz. Hijyen paketlerinin içinde alkol bazlı ıslak mendiller, sprey ya da jel antiseptik ürünler, kolonya çeşitleri, koruyucu eldiven ve maskeler bulabilirsiniz. Dilerseniz mega boy paket seçenekleriyle daha uzun süre kullanılabilecek ürünler temin edebilir ya da cep boyutlarında sunulan ve kolay taşınabilir olan anında arınma paketlerini tercih edebilirsiniz.

İşyerinde Sosyal Mesafe Kurallarına Uyulmalı

İşyerinde sosyal mesafeyi düzenlemek için çalışma alanlarınızı yeniden düzenleyebilirsiniz. Çalışma masaları arasındaki mesafenin açılmasını sağlayabilirsiniz. Servis yolcu kapasitesini düşürerek araç içindeki fiziksel mesafeyi koruyabilirsiniz. Yemekhane gibi alanlarda kalabalığın oluşmasını engellemek için yemek molalarını küçük ekipler halinde gerçekleştirebilirsiniz. Yemekhane masalarınızın arasını açarak ve personelin ayrı masalara oturmasını sağlayarak da önlem alabilirsiniz. Sosyal mesafe kurallarına dikkat çekmek için gerekli alanlara uyarı levhaları asabilirsiniz. Örneğin asansör içlerinde sosyal mesafeyi koruyabilmek için zemin etiketlerinden faydalanabilirsiniz. İş yerinizde ihtiyaç duyacağınız tüm sosyal mesafe ürün ve uyarılarını Avansas’tan hemen temin edebilirsiniz.

Ortak Kullanılan Eşyaları En Aza İndirgeyin

İşyerlerinde ortak kullanılan eşyalarla dolu birçok alan bulunuyor. Ortak kullanım alanları ise virüsün yayılımında çok ciddi bir tehlike oluşturuyor. Özellikle mutfak eşyaları, su sebilleri, çay ve kahve makineleri gibi ortak kullanılan birçok eşyaya sahipseniz basit birkaç önlem alarak tehlikeyi en aza indirgeyebilirsiniz. Örneğin su sebillerini kullanmak yerine plastik şişe su ve kutu içecekler temin edebilirsiniz. Porselen ya da cam tabak, bardak kullanmak yerine tek kullanımlık mutfak malzemelerine yönelebilirsiniz. Özellikle işyeri girişlerinde kullanılan parmak okutma alanlarını sık sık dezenfekte edebilir ya da bir süreliğine kullanmaktan vazgeçebilirsiniz.

Düzenli Olarak Ofisi ve Ortak Kullanım Alanlarını Dezenfekte Edin

Ofis ve ortak kullanım alanlarını mesai bitiminde veya öncesinde düzenli olarak dezenfekte ederek yüzeylerdeki virüsün temizlenmesini sağlayabilir ve virüs yayılımının önüne geçebilirsiniz. Özellikle asansör kabinleri, yemekhaneler, tuvaletler, kapı kolları ve merdiven korkulukları virüsün en çok bulunduğu alanlardır. Antiseptik ürünler ile bu alanları düzenli olarak dezenfekte etmek iş yerleri için gerekli önlemlerin başında gelir. Bu alanların yanı sıra çalışma masaları, bilgisayar klavyeleri ve telefon gibi çok kullanılan eşyaların da düzenli olarak dezenfekte edilmesi gerekir. İşyeri dezenfekte ürünlerini Avansas’ta bulabilirsiniz.

İş Seyahatlerini Erteleyerek, Toplantılarınızı Dijital Kanallardan Gerçekleştirebilirsiniz

İş toplantıları ve seyahatleri virüs dolaşımını hızlandıran etkenlerden biridir. Kapalı toplantı alanlarında kalabalık ekipler halinde bir araya gelmek yerine bu toplantılarınızı dijital uygulamalar kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Zoom, Teams ve Google Meet gibi profesyonel ve pratik yazılımlar sayesinde kalabalık toplantılarınızı güven içinde yapabilirsiniz. Bu uygulamaları ofis içi toplantılarınızda kullanabileceğiniz gibi şehirler arası ya da uluslararası görüşmeleriniz için de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu sayede personelinizi iş seyahatleri için uçak ve otobüs gibi toplu taşıma alanlarından uzak tutarak hastalıklardan koruyabilirsiniz.

Ayrıca Göz Atın: İş Hayatını Kolaylaştıracak En İyi 10 İletişim & İş Birliği Uygulaması

Koronavirüs gibi bulaşıcı hastalık riski taşıyan tüm virüs ve bakterilere karşı ihtiyaç duyduğunuz hijyen ürünlerine Avansas’la ulaşabilir ve ücretsiz teslimat avantajından faydalanarak tüm siparişlerinizi 1 gün içinde temin edebilirsiniz. Avansas’ın stoklu çalışma özelliği sayesinde dilediğiniz ürüne dilediğiniz an ulaşabilirsiniz. Yüksek güvenlikli alışveriş sistemi sayesinde tüm ihtiyaçlarınız için Avansas’ta kredi kartınızı da güvenle kullanabilirsiniz.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. Erhamin dedi ki:

    Güzel bilgi maskende kulak şikayetin tüm halka var çok yaygın neden cenende diye sorunca kulaklığımı acıtıyor deniyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir